Dodaj do mojego indeksu leków »

Ibuprofen Dr. Max (Ibuprofen) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ibuprofen Dr. Max (OTC) tabletki powlekane 400 mg 24 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 13.30 Cena 100% (zł): 13.30 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ibuprofen Dr. Max (OTC) tabletki powlekane 400 mg 50 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 18,60 Cena 100% (zł): 18,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ibuprofen Dr. Max

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Dr. Max Pharma Ltd.

CO ZAWIERA IBUPROFEN DR. MAX?

1 tabletka powlekana Ibuprofen Dr. Max zawiera 400 mg ibuprofenu. Tabletki można dzielić na połowy.

JAK DZIAŁA IBUPROFEN DR. MAX?

Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

KIEDY STOSOWAĆ IBUPROFEN DR. MAX?

Lek Ibuprofen Dr. Max jest stosowany w leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takiego jak: ból głowy (w tym również migrenowy ból głowy), bólu zębów, bólu spowodowanego urazem tkanek miękkich, takim jak stłuczenia i skręcenia, bólów miesiączkowych, a także gorączki.

JAK STOSOWAĆ IBUPROFEN DR. MAX?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana. Jeśli pacjent musi stosować lek Ibuprofen Dr. Max dłużej niż 7 dni, lub więcej niż 3 dni u dzieci i młodzieży, lub objawy nasilą się, należy skonsultować się z lekarzem.
Bóle o nasileniu łagodnym do umiarkowanego i gorączka
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat (o masie ciała 40 kg lub większej)
Pół do 1 tabletki Ibuprofen Dr. Max podawane w pojedynczej dawce lub 3 do 4 razy na dobę w odstępach co 4 do 6 godzin. Dawkowanie w migrenie powinno być następujące: 1 tabletka Ibuprofen Dr. Max podawana w pojedynczej dawce, jeżeli to konieczne 1 tabletka podawana w odstępach co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna być większa niż 3 tabletki.
Bolesne miesiączkowanie
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
W razie potrzeby pół do 1 tabletki Ibuprofen Dr. Max 1 do 3 razy na dobę, w odstępach co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna być większa niż 3 tabletki.
Dzieci
Lek Ibuprofen Dr. Max 400 mg nie jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania
Lek należy przyjmować w trakcie posiłku lub po posiłku. Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody. W celu ułatwienia połknięcia lub dostosowania dawki, tabletki mg mogą zostać podzielone na połowy.

KIEDY IBUPROFEN DR. MAX NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Ibuprofen Dr. Max nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ibuprofen), inne podobne leki przeciwbólowe (z grupy NLPZ) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku u osób, u których po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych podobnych leków przeciwbólowych (z grupy NLPZ) występowały reakcje alergiczne, takie jak: astma, katar, swędząca wysypka lub obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła. Leku Ibuprofen Dr. Max nie należy stosować u pacjentów: z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawieniem z żołądka lub dwunastnicy związanymi z uprzednim stosowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (NLPZ); z owrzodzeniem lub krwawieniem z żołądka lub dwunastnicy lub wystąpieniem 2 lub więcej z tych epizodów w przeszłości; z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca; ze skazą krwotoczną; ze znaczącym odwodnieniem (spowodowanym wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów); z aktywnym krwawieniem (w tym z mózgu). Leku Ibuprofen Dr. Max nie wolno stosować u kobiet w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU IBUPROFEN DR. MAX?

Jeśli po upływie 3-5 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać zalecanej dawki lub czasu trwania leczenia. Działania niepożądane można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy wymagany czas konieczny do kontroli objawów. Osoby w wieku podeszłym są bardziej narażone na występowanie działań niepożądanych po zastosowaniu ibuprofenu. Przed rozpoczęciem stosowania leku Ibuprofen Dr. Max należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występują: układowy toczeń rumieniowaty lub inne choroby autoimmunologiczne; porfiria; przewlekłe choroby zapalne jelit (takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna) lub inne choroby żołądka i jelit; nadciśnienie tętnicze lub zaburzenia czynności serca; zaburzenia czynności nerek, zaburzenia czynności wątroby; zaburzenia krzepnięcia krwi; czynną lub przebytą astmę oskrzelową lub objawy reakcji alergicznych w przeszłości; zaburzenia krążenia w tętnicach rąk i nóg; jeśli pacjent jest bezpośrednio po ciężkiej operacji. Lek Ibuprofen Dr. Max należy stosować ostrożnie u kobiet w pierwszych sześciu miesiącach ciąży lub kobiet karmiących piersią. Należy zachować ostrożność u pacjentów odwodnionych (dzieci i młodzież) ze względu na podwyższone ryzyko zaburzenia czynności nerek. Przyjmowanie takich leków jak ibuprofen może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru, szczególnie gdy są stosowane w dużych dawkach. W przypadku występowania chorób serca, chorób tętnic obwodowych, przebycia ataku serca lub jakiegokolwiek udaru (w tym mini-udaru lub przemijającego ataku niedokrwiennego), nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zwiększonego stężenia cholesterolu, występowania w rodzinie chorób serca lub udaru, palenia tytoniu, należy omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą. Zaleca się unikanie stosowania ibuprofenu w przypadku ospy wietrznej. Podczas leczenia ibuprofenem należy unikać spożywania alkoholu.

JAK STOSOWAĆ IBUPROFEN DR. MAX Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ibuprofenu nie należy przyjmować jednocześnie z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, innymi lekami przeciwbólowymi lub kwasem acetylosalicylowym (w dawkach przeciwbólowych). Przed przyjęciem ibuprofenu szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków: kwasu acetylosalicylowego (w małej dawce dobowej), kortykosteroidów, inhibitorów konwertazy angiotensyny lub leków blokujących receptory adrenergiczne, leków  moczopędnych, leków zapobiegających krzepnięciu krwi (takich jak warfaryna), litu lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, niektórych  antybiotyków (chinolony, aminoglikozydy), leków stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych sulfonylomocznika, fenytoiny, leków przeciwgrzybiczych (takich jak worykonazol, flukonazol), metotreksatu, digoksyny, cyklosporyny, takrolimusu, zydowudyny, rytonawiru.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ IBUPROFEN DR. MAX W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Leku Ibuprofen Dr. Max nie wolno stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Lek można stosować w pierwszych sześciu miesiącach ciąży, po konsultacji z lekarzem i tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę: jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza. Karmienie piersią nie musi być przerwane w przypadku krótkotrwałego stosowania ibuprofenu; jeśli przewidziane jest dłuższe leczenie, należy wziąć pod uwagę wcześniejsze przerwanie karmienia piersią.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU IBUPROFEN DR. MAX?

Często mogą wystąpić: zawroty głowy lub uczucie zmęczenia, ból głowy. Niezbyt często: uczucie senności, uczucie niepokoju, uczucie mrowienia lub kłucia, trudności w zasypianiu, pokrzywka, świąd, skóra wrażliwa na światło, zaburzenie czynności nerek, zapalenie nerek, niewydolność nerek, kichanie, uczucie zablokowanego, swędzącego nosa lub katar, wrzody żołądka lub jelit, perforacja w ścianie przewodu pokarmowego, zapalenie śluzówki żołądka, małe siniaki na skórze lub wewnątrz jamy ustnej, nosa lub uszu, trudności w oddychaniu, świszczący oddech lub kaszel, astma lub nasilenie astmy, szumy uszne, uczucie zawrotów głowy lub wirowania, owrzodzenie jamy ustnej, ciężka reakcja alergiczna, która powoduje obrzęk twarzy lub gardła. Rzadko: uczucie dezorientacji, zmiany w morfologii krwi, niedokrwistość. Bardzo rzadko: niewydolność wątroby, niewydolność serca, atak serca, zapalenie trzustki, nadciśnienie. Może także wystąpić pogorszenie stanu pacjentów z wrzodziejącego zapaleniem jelita grubego lub chorobą Leśniowskiego-Crohna.
W razie wystąpienia objawów krwawienia z przewodu pokarmowego, poważnych reakcji skórnych (wysypka skórna, zmiany w śluzówkach) lub innych objawów alergii, należy przerwać stosowanie leku Ibuprofen Dr. Max i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU IBUPROFEN DR. MAX?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy mogą obejmować: nudności, bóle żołądka, wymioty, bóle głowy, szumy uszne, dezorientację. Po przyjęciu dużej dawki występowała senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem. U pacjentów chorujących na astmę może nastąpić zaostrzenie choroby.

CZY IBUPROFEN DR. MAX WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Ibuprofen może powodować uczucie zawrotów głowy lub senności. Jeśli pacjent odczuwa działanie leku Ibuprofen Dr. Max w ten sposób, nie powinien prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać czynności, które wymagają pełnego skupienia.

JAK PRZECHOWYWAĆ IBUPROFEN DR. MAX?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych