Dodaj do mojego indeksu leków »

Ibuprofen Teva (Ibuprofen, Ibuprofen) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ibuprofen Teva (OTC) tabletki powlekane 200 mg 10 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 5,80 Cena 100% (zł): 5,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ibuprofen Teva

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

SKŁAD
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu, co odpowiada 342 mg ibuprofenu z lizyną.

WSKAZANIA
Krótkotrwałe leczenie objawowe:
- bólów łagodnych do umiarkowanych takich jak ból głowy, zęba, bóle menstruacyjne;
- ostrych migrenowych bólów głowy z lub bez aury;
- gorączki.
Preparat stosowany jest u dzieci o masie ciała od 20 kg (6 lat i starszych), młodzieży i dorosłych.

DAWKOWANIE
Przyjmowanie preparatu w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Przerwa w dawkowaniu zależy od objawów oraz maksymalnej całkowitej dobowej dawki preparatu i nie może być krótsza niż 6 godzin. Nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki.
Dorośli i młodzież od 12 lat (masa ciała >= 40 kg)
Dawka pojedyncza wynosi 200-400 mg ibuprofenu. Maksymalna dawka dobowa wynosi 1200 mg ibuprofenu. W przypadku konieczności stosowania preparatu dłużej niż 3 dni podczas leczenia migrenowych bólów głowy lub gorączki lub dłużej niż 4 dni w leczeniu bólu lub w przypadku pogorszenia objawów u osób dorosłych, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.
Dzieci i młodzież
Dawkowanie ibuprofenu u dzieci i młodzieży zależy odpowiednio od masy ciała i wieku, tj. od 7 do 10 mg/kg mc. w postaci jednej dawki do maksymalnej dobowej dawki 30 mg/kg mc.
Masa ciała 20-29 kg (wiek 6-9 lat): dawka pojedyncza wynosi 200 mg ibuprofenu; maksymalna dawka dobowa wynosi 600 mg ibuprofenu.
Masa ciała 30-39 kg (wiek 10-11 lat): dawka pojedyncza wynosi 200 mg ibuprofenu; maksymalna dawka dobowa wynosi 800 mg ibuprofenu.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci o masie ciała poniżej 20 kg lub w wieku poniżej 6 lat, gdyż dawka ibuprofenu jest za duża.
W przypadku konieczności stosowania preparatu u dzieci i młodzieży dłużej niż 3 dni lub w przypadku nasilenia objawów, należy skonsultować się z lekarzem.
Osoby w podeszłym wieku
Nie ma konieczności dostosowywania dawkowania. Ze względu na profil ewentualnych działań niepożądanych, należy obserwować stan pacjentów w podeszłym wieku ze szczególną ostrożnością.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
W przypadku pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby nie ma konieczności zmniejszenia dawki. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami wątroby.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
W przypadku pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek nie ma konieczności zmniejszenia dawki. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami nerek.
Sposób podawania
Preparat należy przyjmować w całości z dużą ilością płynu (np. szklanką wody) niezależnie od posiłku. W przypadku pacjentów z nadwrażliwością żołądka zalecane jest stosowanie preparatu podczas posiłków.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Rozpoznany skurcz oskrzeli, astma, zapalenie błony śluzowej nosa obrzęk lub pokrzywka po wcześniejszym przyjmowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. U pacjentów z niewyjaśnionymi zaburzeniami krwi. Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, lub krwawienia (co najmniej 2 różne epizody rozpoznanych owrzodzeń lub krwawień). Krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacje, w wywiadzie związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ. Krwotok naczyniowo-mózgowy lub inne czynne krwawienia. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Ciężka niewydolność serca. Silne odwodnienie (spowodowane wymiotami, biegunką lub niedostateczną podażą płynów). Ostatni trymestr ciąży. Dzieci o masie ciała poniżej 20 kg lub w wieku poniżej 6 lat.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Ibuprofenu nie należy stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, o ile nie zachodzi taka konieczność. W przypadku przyjmowania ibuprofenu przez kobietę próbującą zajść w ciążę lub podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży, dawka powinna być jak najmniejsza a okres przyjmowania leku jak najkrótszy. Ibuprofen jest przeciwwskazany do stosowania w okresie trzeciego trymestru ciąży. U kobiet w okresie karmienia piersią w przypadku leczenia krótkoterminowego nie jest konieczne zaprzestanie karmienia piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Często: zaburzenia żołądka, tj. zgaga, dolegliwości bólowe w obrębie żołądka, nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, zaparcia oraz niewielkie krwawienia do przewodu pokarmowego, które w wyjątkowych przypadkach mogą doprowadzić do anemii. Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie; zaburzenia widzenia; owrzodzenie przewodu pokarmowego, możliwie wraz z krwawieniem i perforacją, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna, zapalenie błony śluzowej żołądka; różne wysypki skórne; reakcje nadwrażliwości z wysypką oraz świądem, jak również napady astmy. Stosowanie ibuprofenu, szczególnie w dużych dawkach (2400 mg/dobę) w terapii długotrwałej, może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zdarzeń zakrzepowych w naczyniach (np. zawał serca lub udar).

UWAGI
W trakcie przyjmowania większych dawek ibuprofenu mogą wystąpić działania niepożądane ze strony OUN, takie jak zmęczenie oraz zawroty głowy, w związku z tym w pojedynczych przypadkach zdolność reakcji może ulec zmianie. Ponadto możliwe jest zaburzenie zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Takie skutki są bardziej prawdopodobne w przypadku interakcji leku z alkoholem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych