LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Ibuprofen Apteo Med tabletki (Ibuprofen)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Ibuprofen Apteo Med (OTC) tabletki powlekane 200 mg 12 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 5,40 Cena 100% (zł): 5,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ibuprofen Apteo Med (OTC) tabletki powlekane 200 mg 24 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 6,90 Cena 100% (zł): 6,90 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ibuprofen Apteo Med (OTC) tabletki powlekane 200 mg 60 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 19,50 Cena 100% (zł): 19,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Ibuprofen jest głównym składnikiem znacznej części leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Więcej »

Ibuprofen Apteo Med tabletki

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Synoptis Pharma Sp. z o.o.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu.1 tabletka zawiera 14 mg laktozy jednowodnej.

Wskazania

Krótkotrwałe leczenie objawowe bólu o nasileniu małym do umiarkowanego, takiego jak ból głowy, ból miesiączkowy, ból zębów oraz gorączka.

Dawkowanie

Występowanie działań niepożądanych można ograniczyć stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.

  • Dorośli
    200-400 mg maksymalnie 3 razy na dobę, jeżeli jest to wskazane. Należy zachować odstęp co najmniej 6 godzin między dawkami i nie przyjmować więcej niż 1200 mg ibuprofenu w ciągu doby. Jeżeli konieczne jest stosowanie preparatu dłużej niż 3 dni w przypadku gorączki lub dłużej niż 4 dni w przypadku leczenia bólu, lub gdy objawy nie ustąpią lub nasilą się, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
  • Młodzież o masie ciała >= 40 kg (w wieku 12 lat i więcej)
    200-400 mg maksymalnie 3 razy na dobę, jeżeli jest to wskazane. Należy zachować odstęp co najmniej 6 godzin między dawkami i nie przyjmować więcej niż 1200 mg ibuprofenu w ciągu doby. Jeżeli konieczne jest stosowanie preparatu dłużej niż 3 dni lub gdy objawy nie ustąpią lub nasilą się, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
  • Młodzież o masie ciała poniżej 40 kg i dzieci w wieku poniżej 12 lat
    Nie zaleca się stosowania preparatu u młodzieży o masie ciała poniżej 40 kg lub u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku

Nie ma konieczności dostosowania dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku. Ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych zalecane jest szczególnie uważne monitorowanie pacjentów w podeszłym wieku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Nie ma konieczności dostosowania dawkowania u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Nie ma konieczności dostosowania dawkowania u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Pacjentom z wrażliwym żołądkiem zaleca się przyjmowanie tabletek podczas posiłków.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pacjenci z reakcjami nadwrażliwości w wywiadzie (np. skurcz oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka), w związku z przyjęciem kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Czynna lub występująca w wywiadzie nawracająca choroba wrzodowa i (lub) krwawienie (dwa lub więcej oddzielne epizody potwierdzonej choroby wrzodowej lub krwawienia). Krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie związane z wcześniejszym leczeniem przy użyciu leków z grupy NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Krwawienie z naczyń mózgowych lub inne czynne krwawienie. Zaburzenia czynności układu krwiotwórczego o niewyjaśnionej przyczynie. Ciężkie odwodnienie (spowodowane wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów). Ostatni trymestr ciąży.

Ciąża i karmienie piersią

Podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży nie należy podawać ibuprofenu, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli ibuprofen stosowany jest przez kobietę planującą zajść w ciążę lub kobiecie w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, dawka powinna być możliwie najmniejsza, a czas stosowania jak najkrótszy. Ibuprofen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. W przypadku krótkotrwałego leczenia bólu i gorączki w zalecanych dawkach nie jest na ogół konieczne przerywanie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Często: niestrawność, zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów, biegunka, zaparcia i niewielkie krwawienie z przewodu pokarmowego, mogące prowadzić w wyjątkowych przypadkach do niedokrwistości; wysypka skórna. Niezbyt często: zapalenie błony śluzowej nosa; reakcje nadwrażliwości z wysypkami skórnymi i świądem, a także napady astmy oskrzelowej potęgujące astmę, skurcz oskrzeli i duszność; ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub uczucie zmęczenia, parestezja; zaburzenie widzenia; astma, skurcz oskrzeli, duszność; owrzodzenie przewodu pokarmowego (potencjalnie z krwawieniem i perforacją), wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna, zapalenie błony śluzowej żołądka; pokrzywka, świąd, plamica, reakcja nadwrażliwości na światło. Rzadko: pogorszenie słuchu, szumy uszne, zawroty głowy; uszkodzenie nerek (martwica brodawek nerkowych) i zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Badania kliniczne sugerują, że stosowanie ibuprofenu, szczególnie w dużych dawkach (2400 mg na dobę), może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka wystąpienia zdarzeń zakrzepowych dotyczących naczyń tętniczych (np. zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu).

Uwagi

Ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych ze strony OUN, takich jak: zmęczenie i zawroty głowy w przypadku stosowania dużych dawek ibuprofenu, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona w pojedynczych przypadkach; objawy te nasilają się w przypadku jednoczesnego spożywania alkoholu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem