LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Ibuvit D3 2000 IU (Colecalciferol - vitamin D3)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Ibuvit D3 2000 IU (OTC) kapsułki miękkie 2000 j.m. 30 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 14,00 Cena 100% (zł): 14,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ibuvit D3 2000 IU (OTC) kapsułki miękkie 2000 j.m. 60 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 25,40 Cena 100% (zł): 25,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ibuvit D3 2000 IU (OTC) kapsułki miękkie 2000 j.m. 90 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 32,60 Cena 100% (zł): 32,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Zobacz jakimi preparatami możesz suplementować witaminę D sobie i dziecku.

Więcej »

Ibuvit D3 2000 IU

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Skład

1 kapsułka zawiera 50 mcg (2000 j.m.) cholekalcyferolu (witaminy D3).

Wskazania

Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D (np. krzywica, osteomalacja) u dorosłych z prawidłową masą ciała oraz dzieci i młodzieży z prawidłową masą ciała w wieku 11 lat i powyżej.
Leczenie wspomagające w osteoporozie u dorosłych.
Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią, w porozumieniu z lekarzem.

Dawkowanie

Nie należy stosować preparatu dłużej niż zalecane lub w dawkach większych niż zalecane.

 • Dorośli, młodzież i dzieci w wieku od 11 lat
  Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku 11 lat i powyżej
  Zazwyczaj zalecana dawka to 2000 j.m. na dobę u pacjentów z prawidłową masą ciała, w miesiącach od października do kwietnia lub przez cały rok, jeśli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna witaminy D w miesiącach letnich.
  Leczenie wspomagające w osteoporozie u dorosłych
  Zazwyczaj zalecana dawka to 2000 j.m. na dobę, niezależnie od pory roku.
  Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią, w porozumieniu z lekarzem
  Zazwyczaj zalecana dawka to 2000 j.m. na dobę, niezależnie od pory roku, chyba że lekarz zaleci inny sposób dawkowania. W czasie ciąży kobiety powinny stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ ich zapotrzebowanie na witaminę D może różnić się w zależności od zasobów ustrojowych witaminy D.
 • Dzieci w wieku poniżej 11 lat
  Preparat nie jest zalecany dla dzieci w wieku poniżej 11 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Nie jest konieczna modyfikacja dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Preparatu nie należy stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy zachować ostrożność.

Sposób podawania

Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą, najlepiej podczas głównego posiłku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Hiperkalcemia i (lub) hiperkalciuria. Kamica nerkowa i (lub) nefrokalcynoza. Ciężka niewydolność nerek. Hiperwitaminoza D. Dzieci w wieku poniżej 11 lat.

Ciąża i karmienie piersią

Po potwierdzeniu ciąży suplementacja witaminy D powinna być prowadzona pod kontrolą stężenia 25(OH)D w surowicy, tak aby utrzymać stężenie optymalne w granicach > 30-50 ng/ml; jeżeli oznaczenie witaminy 25(OH)D nie jest możliwe, zalecane jest stosowanie witaminy D w dawce 2000 j.m. na dobę, przez cały okres ciąży. Nie obserwowano przedawkowania witaminy D u noworodków i niemowląt karmionych piersią; niemowlęta karmione piersią wymagają dodatkowej suplementacji witaminy D. Jeżeli oznaczenie witaminy 25(OH)D u kobiet karmiących piersią nie jest możliwe, zalecane jest stosowanie witaminy D w dawce 2000 j.m. na dobę przez cały okres karmienia piersią.

Działania niepożądane

Niezbyt często: hiperkalcemia i hiperkalciuria. Rzadko: świąd, wysypka i pokrzywka. Ponadto mogą wystąpić: zaparcie, wzdęcia, nudności, ból brzucha, biegunka; reakcje nadwrażliwości, takie jak obrzęk naczynioruchowy lub obrzęk krtani.

Uwagi

Na całkowitą dawkę witaminy D u pacjentów składa się zawartość witaminy D (lub jej analogów) w innych przyjmowanych produktach leczniczych, suplementach diety zawierających witaminę D, spożywanych pokarmach bogatych w witaminę D oraz witamina wytwarzana przez organizm w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne.
Pacjenci z otyłością (dorośli - BMI >= 30 kg/m2 pc., dzieci, młodzież - BMI > 90. centyla) wymagają 2-krotnie większej dawki witaminy D niż zalecana rówieśnikom o prawidłowej masie ciała.
Witaminę D należy ostrożnie stosować u pacjentów z sarkoidozą ze względu na ryzyko nasilonej przemiany witaminy D do jej czynnej postaci - u tych pacjentów należy monitorować stężenie wapnia w surowicy i w moczu. Należy zachować ostrożność stosując witaminę D u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek oraz monitorować jej wpływ na stężenie wapnia i fosforu; w przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek leczonych preparatem należy kontrolować parametry gospodarki wapniowo-fosforanowej.
W przypadku długotrwałego stosowania witaminy D, zwłaszcza dawek dobowych znacznie przekraczających dawki zalecane, należy monitorować stężenie wapnia w surowicy i w moczu oraz kontrolować czynność nerek przez pomiar stężenia kreatyniny, szczególnie w przypadku pacjentów w podeszłym wieku oraz przy jednoczesnym leczeniu glikozydami nasercowymi czy diuretykami tiazydowymi zmniejszającymi wydalanie wapnia z moczem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem