LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Icatibant Medical Valley (Icatibant)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Icatibant Medical Valley (Rp) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 30 mg 1 amp.-strzyk. 3 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
2211,61
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Icatibant Medical Valley

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Medical Valley Invest AB

Co zawiera lek Icatibant Medical Valley?

Lek Icatibant Medical Valley występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce i jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 30 mg ikatybantu (w postaci octanu).

Jak działa lek Icatibant Medical Valley?

W przebiegu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego dochodzi do zwiększenia stężenia we krwi substancji o nazwie bradykinina, co prowadzi do wystąpienia objawów takich jak obrzęk, ból, nudności i biegunka. Ikatybant blokuje aktywność bradykininy, w związku z czym przerywa rozwój objawów napadu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego.

Kiedy stosować lek Icatibant Medical Valley?

Lek Icatibant Medical Valley jest przeznaczony do leczenia objawów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE) u pacjentów dorosłych oraz młodzieży i dzieci w wieku 2 lat i starszych.

Jak stosować lek Icatibant Medical Valley?

Lekarz określi dokładną dawkę leku i wyjaśni jak często należy go stosować.

Sposób podawania

Lek jest podawany podskórnie niezwłocznie po zauważeniu napadu obrzęku naczyniowego. Jeśli pacjent otrzymuje lek Icatibant Medical Valley po raz pierwszy, pierwsza dawka leku jest zawsze wstrzykiwana przez lekarza lub pielęgniarkę. Po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę w wykonywaniu wstrzyknięć podskórnych pacjent może sam wstrzykiwać sobie lek lub może wstrzykiwać lek opiekun. Należy przestrzegać instrukcji podawania leku zawartej w ulotce dołączonej do opakowania. Lek wstrzykuje się do tkanki tłuszczowej pod skórą brzucha, około 5-10 cm poniżej pępka, po dowolnej stronie. Miejsce wstrzyknięcia powinno znajdować się w odległości co najmniej 5 cm od jakichkolwiek blizn. Nie należy wstrzykiwać leku w miejsca skóry z wybroczynami, obrzękami lub bolesne. Każdą ampułko-strzykawkę można użyć tylko raz.

Kiedy lek Icatibant Medical Valley nie może być stosowany?

Lek Icatibant Medical Valley nie może być podawany pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ikatybant) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie zaleca się stosowania leku Icatibant Medical Valley u dzieci w wieku poniżej 2 lat lub ważących mniej niż 12 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Icatibant Medical Valley?

Przed zaordynowaniem leku Icatibant Medical Valley lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności dotyczące tego leku. Ważne jest wstrzyknięcie leku Icatibant Medical Valley jak najszybciej po zauważeniu napadu obrzęku naczynioruchowego. Jeśli pacjent zauważy, że objawy ataku dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego nasilają się po przyjęciu tego leku, powinien natychmiast powiadomić lekarza. Pacjent z napadem w obrębie krtani powinien niezwłocznie zgłosić się po pomoc lekarską w placówce ochrony zdrowia. Jeśli po jednorazowym wstrzyknięciu leku Icatibant Medical Valley (samodzielnym lub przez opiekuna) objawy nie ustąpiły, pacjent powinien zgłosić się do lekarza celem wykonania następnego wstrzyknięcia leku. Dorosłym pacjentom nie należy podawać więcej niż dwa dodatkowe wstrzyknięcia w ciągu 24 godzin. Należy skontaktować się z lekarzem , jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Icatibant Medical Valley z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można podać lek Icatibant Medical Valley w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku Icatibant Medical Valley u kobiet w ciąży. Pacjentka nie powinna karmić piersią przez 12 godzin po przyjęciu tego leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po podaniu leku Icatibant Medical Valley?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie lub po podaniu leku Icatibant Medical Valley, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Prawie u wszystkich pacjentów otrzymujących lek Icatibant Medical Valley występuje reakcja w miejscu wstrzyknięcia (podrażnienie, obrzęk, ból, świąd, zaczerwienienie skóry i uczucie pieczenia) - działania te są zazwyczaj łagodne i ustępują bez konieczności stosowania dodatkowego leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Icatibant Medical Valley wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli u pacjenta występuje uczucie zmęczenia lub zawroty głowy w wyniku napadu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego lub po zastosowaniu leku Icatibant Medical Valley.

Jak przechowywać lek Icatibant Medical Valley?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C; nie zamrażać. Ampułko-strzykawki z lekiem nie należy stosować, jeśli roztwór jest mętny, występują w nim cząstki stałe lub gdy jego zabarwienie ulegnie zmianie.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Icatibant Medical Valley - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Icatibant Medical Valley - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem