LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Iclusig (Ponatinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Iclusig (Rpz) tabletki powlekane 15 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Iclusig (Rpz) tabletki powlekane 45 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Iclusig

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Incyte Biosciences Distribution B.V.

Co zawiera lek Iclusig?

Lek Iclusig występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 15 mg lub 45 mg ponatynibu (w postaci chlorowodorku). Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien powiedzieć o tym lekarzowi przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Iclusig?

Ponatynib jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych inhibitorami kinazy tyrozynowej. Ponatynib działa poprzez blokowanie kinazy tyrozynowej o nazwie Bcr-Abl. Blokując Bcr-Abl lek pomaga ograniczać wzrost i rozsiew komórek białaczkowych.

Kiedy stosować lek Iclusig?

Lek Iclusig jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z następującymi typami białaczki, u których stosowanie innych leków nie przynosi już korzyści lub którzy mają pewną różnicę genetyczną, znaną jako mutacja T315I:
- przewlekła białaczka szpikowa (CML);
- ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) z obecnością chromosomu Filadelfia (Ph+).

Jak stosować lek Iclusig?

Dawkę leku Iclusig oraz długość leczenia ustala lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować jednocześnie z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Tabletek nie należy kruszyć ani rozpuszczać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Iclusig?

W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Iclusig nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ponatynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Iclusig nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Iclusig?

Leczenie będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz mający doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu białaczki. Lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i objaśni zasady prowadzenia leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz wykona badanie pełnej morfologii krwi oraz sprawdzi czynność serca oraz stan tętnic i żył - badania te będą powtarzane co 2 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące po rozpoczęciu leczenia, a następnie co miesiąc lub w terminach wskazanych przez lekarza. Lekarz również wykona oznaczenie poziomu enzymu lipazy w surowicy; badanie to będzie przeprowadzane co 2 tygodnie przez pierwsze 2 miesiące, a następnie okresowo. W trakcie leczenia okresowo będą przeprowadzane badania krwi w celu oceny czynności wątroby. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Iclusig z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Iclusig z jedzeniem i piciem?

Podczas terapii lekiem Iclusig nie należy pić soku grejpfrutowego ani spożywać innych produktów z grejpfruta.

Czy można stosować lek Iclusig w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką, która jest w ciąży, ryzyko związane ze stosowaniem leku Iclusig. Kobiety w wieku rozrodczym powinny unikać zajścia w ciążę podczas leczenia lekiem Iclusig. Mężczyźni leczeni lekiem Iclusig nie powinni płodzić dzieci w okresie leczenia. Zarówno mężczyźni jak i kobiety muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia (lekarz omówi z pacjentem skuteczne metody antykoncepcji). Należy przerwać karmienie piersią podczas leczenia lekiem Iclusig.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Iclusig?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Iclusig są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Do najczęstszych działań niepożądanych leku należą: zakażenie górnych dróg oddechowych, zapalenie płuc, duszność, kaszel, zmniejszenie apetytu, zapalenie trzustki, sepsa, gorączka, nieprawidłowy przepływ krwi w tętnicach, zawał serca, migotanie przedsionków, dławica piersiowa, nadciśnienie, choroba wieńcowa, niewydolność serca, udar mózgu, niedokrwistość, obniżona liczba płytek krwi, gorączka neutropeniczna, podwyższony poziom enzymu lipazy w surowicy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Iclusig?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast poinformować o tym lekarza.

Czy lek Iclusig wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Iclusig może powodować zaburzenia widzenia, zawroty głowy, senność i męczliwość - jeśli wystąpią takie działania niepożądane, należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Iclusig?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym pojemniku w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Iclusig - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem