LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ikervis (Ciclosporin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ikervis (Rpz) krople do oczu, emulsja 1 mg/ml 30 poj. 0,3 ml
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
117,52
0,00
Cena
100% (zł):
391,72
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ikervis

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Santen OY

Co zawiera lek Ikervis?

Lek Ikervis to krople do oczu w postaci emulsji. Lek jest dostępny na receptę.
1 ml leku zawiera 1 mg cyklosporyny. Lek zawiera chlorek cetalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu.

Jak działa lek Ikervis?

Cyklosporyna należy do grupy leków nazywanych lekami immunosupresyjnymi, które stosowane są w celu złagodzenia zapalenia.

Kiedy stosować lek Ikervis?

Lek Ikervis jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z ciężkim zapaleniem rogówki. Stosowany jest u dorosłych pacjentów z zespołem suchego oka, u których nie doszło do poprawy pomimo stosowania preparatów sztucznych łez.

Jak stosować lek Ikervis?

Lekarz ustala dawkowanie i czas leczenia. Nie należy samodzielnie kończyć leczenia. Wcześniejsze zakończenie leczenia może spowodować pogorszenie wzroku.

Sposób podawania

Lek Ikervis jest przeznaczony do stosowania wyłącznie do oczu. Lek należy zastosować na noc, przed pójściem spać. Lek może być stosowany tylko przez jedną osobę. Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku i stosować się do zaleceń w niej zawartych. W celu uniknięcia zanieczyszczenia leku należy unikać kontaktu końcówki butelki z jakąkolwiek powierzchnią, w tym z powierzchnią oka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ikervis?

W razie pominięcia zastosowania leku należy kontynuować leczenie, podając kolejną dawkę zgodnie z planem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Nie należy stosować więcej niż 1 kroplę leku dziennie do dotkniętego chorobą oka (oczu).

Kiedy lek Ikervis nie może być stosowany?

Leku Ikervis nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (cyklosporynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Ikervis nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ikervis?

Przed przepisaniem leku Ikervis lekarz przeprowadzi wywiad z uwzględnieniem przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz przekaże zalecenia dotyczące prawidłowego stosowania leku oraz ustali terminy wizyt kontrolnych w celu oceny skuteczności leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku braku poprawy lub nasilenia się objawów. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zastosowaniem leku; można je ponownie założyć rano po przebudzeniu.

Jak stosować lek Ikervis z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W przypadku jednoczesnego stosowania innych leków do oczu, krople do oczu Ikervis należy zakroplić co najmniej 15 minut po zastosowaniu innych kropli do oczu.

Czy można stosować lek Ikervis w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Ikervis nie należy stosować u kobiet w ciąży. Jeśli pacjentka może zajść w ciążę, musi stosować antykoncepcję w okresie stosowania tego leku. Lekarz zadecyduje, czy możliwe będzie zastosowanie leku Ikervis u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ikervis?

Podczas stosowania leku Ikervis mogą pojawić się działania niepożądane, które są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ikervis?

W przypadku przedawkowania leku należy przepłukać oko wodą. Nie należy zakraplać kolejnych kropli do czasu podania kolejnej planowanej dawki.

Czy lek Ikervis wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Bezpośrednio po zastosowaniu lek może powodować nieostre widzenie, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn - jeśli takie działanie pojawi się, nie należy w tym okresie prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Ikervis?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Po pierwszym otwarciu butelki lek można stosować przez 3 miesiące. Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ikervis - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ikervis - powiązane artykuły

Poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Lista refundacyjna wrzesień 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany na liście...

Więcej »
Sobota, 13 listopada 2021

Ikervis (Ciclosporin) seria wycofana z obrotu Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca wycofania z obrotu serii produktu leczniczego Ikervis (Ciclosporin). Główny...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem