LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Imcivree (Setmelanotide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Imcivree (Rpz) roztwór do wstrzykiwań 10 mg/ml 1 fiolka 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Imcivree

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Rhythm Pharmaceuticals Netherlands B.V.

Co zawiera lek Imcivree?

Lek Imcivree występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań i jest dostępny na receptę.
1 fiolka wielodawkowa zawiera 10 mg setmelanotydu w 1 ml roztworu. Lek zawiera alkohol benzylowy, który może wywołać reakcje alergiczne.

Jak działa lek Imcivree?

Setmelanotyd jest lekiem powodującym zmniejszenie uczucia głodu. Lek działa poprzez wpływ na receptory w mózgu, które kontrolują apetyt.

Kiedy stosować lek Imcivree?

Lek Imcivree jest stosowany w leczeniu otyłości i kontroli uczucia głodu wywołanej przez pewne mutacje genetyczne wpływające na to, jak mózg kontroluje odczuwanie głodu.
Lek stosuje się u osób dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat w leczeniu następujących schorzeń o podłożu genetycznym: zespół Bardeta-Biedla (BBS), otyłość z niedoboru proopiomelanokortyny (POMC), otyłość z niedoboru konwertazy proprotein sybtylizyny/ keksyny typu 1 (PCSK1), otyłość z niedoboru receptora leptyny (LEPR).

Jak stosować lek Imcivree?

Lekarz ustali odpowiednią dawkę leku do wstrzyknięcia. Należy ściśle przestrzegać harmonogramu dawkowania ustalonego przez lekarza - nieregularne stosowanie leku lub przerwanie leczenia może prowadzić do nawrotu lub nasilenia objawów.

Sposób podawania

Lek należy podawać raz na dobę, na początku dnia, aby maksymalnie osłabić uczucie głodu po przebudzeniu. Lek można stosować niezależnie od pory posiłków. Lek należy wstrzykiwać w warstwę tkanki tłuszczowej leżącą poniżej powierzchni skóry brzucha. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przedstawionych w instrukcji dołączonej do opakowania leku. Wstrzyknięcia mogą być wykonywane samodzielnie przez pacjenta lub opiekuna dziecka po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę. Każdego dnia należy wybierać inne miejsce wstrzyknięcia. Należy upewnić się, że wybrane miejsce leży w odległości co najmniej 5 centymetrów od pępka. Nie wykonywać wstrzyknięć w miejsce, które jest zaczerwienione, opuchnięte lub podrażnione.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Imcivree?

W przypadku pominięcia wstrzyknięcia leku należy wstrzyknąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy wstrzykiwać dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Imcivree nie może być stosowany?

Leku Imcivree nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (setmelanotyd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Imcivree nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Imcivree?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Imcivree lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz przeanalizuje wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Lek Imcivree jest przeznaczony do długotrwałego leczenia. Lekarz będzie regularnie sprawdzał skuteczność leczenia i w razie konieczności dostosuje jego dawkę. U dzieci rosnących i starszych będzie kontrolowany wpływ leczenia na zmniejszenie masy ciała, wzrost i rozwój. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać zaleconej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia lekarz będzie kontrolował skórę pacjenta pod kątem występowania znamion lub ciemnych obszarów. U mężczyzn podczas stosowania leku bardzo często występują spontaniczne wzwody - jeśli jednak wzwód utrzymuje się przez ponad 4 godziny, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. U osób z ciężkim zaburzeniem czynności nerek konieczne jest dostosowanie schematu podawania leku.

Jak stosować lek Imcivree z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Imcivree w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości zastosowania leku Imcivree u pacjentki, która jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Imcivree?

Ulotka dołączona do opakowania opisuje działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Imcivree. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem tego leku to: zabarwienie skóry, reakcja w miejscu wstrzyknięcia, nudności, ból głowy i spontaniczne wzwody. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Imcivree?

W przypadku wstrzyknięcia zbyt dużej dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Imcivree wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Imcivree nie powinien wywierać wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Imcivree?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Do upływu terminu ważności podanego na pudełku lek należy przechowywać w lodówce (2-8°C); nie należy go zamrażać. Lek można również przechowywać w temperaturze pokojowej (nieprzekraczającej 30°C) przez maksymalnie 30 dni albo do upływu terminu ważności, w zależności od tego co nastąpi wcześniej. Wszystkie fiolki (w tym otwarte) należy przechowywać w oryginalnym pudełku w celu ochrony przed światłem. Po pierwszym użyciu fiolki, należy ją wyrzucić po upływie 28 dni. Po wyjęciu fiolki z lodówki należy odczekać aż lek ogrzeje się do temperatury pokojowej - w tym celu można odczekać około 15 minut przed wykonaniem wstrzyknięcia albo ogrzać fiolkę, delikatnie obracając między dłońmi przez 60 sekund; nie należy ogrzewać fiolki w żaden inny sposób. Nie należy stosować leku Imcivree, jeśli roztwór jest mętny lub występują w nim cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Imcivree - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem