LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Imovane (Zopiclone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Imovane (Rp) tabletki powlekane 7,5 mg 14 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
17,00
Cena
100% (zł):
17,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Imovane (Rp) tabletki powlekane 7,5 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,80
Cena
100% (zł):
22,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Imovane

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi Winthrop Industrie

Co zawiera lek Imovane?

Lek Imovane występuje w postaci tabletek. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 7,5 mg zopiklonu. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - u pacjentów ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów konieczne jest omówienie tego z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera bardzo małe ilości glutenu (pochodzącego ze skrobi pszenicznej) i w związku z tym jest bardzo mało prawdopodobne, aby spowodowało to jakiekolwiek problemy u pacjentów z celiakią; leku nie powinni stosować pacjenci z alergią na pszenicę (inną niż choroba celiakia).

Jak działa lek Imovane?

Zopiklon jest lekiem działającym podobnie do benzodiazepin, wykazuje działanie nasenne i uspokajające.

Kiedy stosować lek Imovane?

Lek Imovane jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u dorosłych - przejściowej, krótkotrwałej lub przewlekłej (w tym trudności w zasypianiu, spłycony sen, wczesne ranne budzenie się).

Jak stosować lek Imovane?

Lekarz ustala dawkę leku Imovane i długość leczenia. Leczenie powinno trwać możliwie jak najkrócej. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem. Jeśli lekarz podejmie decyzję o zakończeniu leczenia, przekaże zalecenia odnośnie stopniowego zmniejszania dawki leku.

Sposób podawania

Pojedynczą dawkę leku należy przyjąć wieczorem, bezpośrednio przed snem, niezależnie od posiłku. Leku nie należy podawać ponownie w ciągu tej samej nocy. Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając płynem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Imovane?

W sytuacji pominięcia dawki leku pacjent powinien przyjąć lek następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek leku jednocześnie lub w krótkim odstępie.

Kiedy lek Imovane nie może być stosowany?

Leku Imovane nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (zopiklon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Imovane nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Imovane?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Imovane lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad. Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku, zapoznaniu się z innymi lekami stosowanymi przez pacjenta, lekarz przekaże informacje o ograniczonym czasie terapii lekiem Imovane, o stopniowym zmniejszaniu dawki podczas jego odstawiania oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza, jeśli pacjent kiedykolwiek nadużywał lub był uzależniony od alkoholu, substancji niedozwolonych lub leków. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać zalecanej dawki leku. Czas leczenia nie może przekraczać 4 tygodni. Jedynie lekarz, po dokładnej ocenie stanu pacjenta, może zalecić dłuższy okres podawania leku. Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania leku u osób w podeszłym wieku. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Jeśli pacjent ma myśli samobójcze, powinien skontaktować się jak najszybciej z lekarzem. Stosowanie leku Imovane może prowadzić do nadużywania i (lub) rozwoju uzależnienia psychicznego lub fizycznego. Ryzyko wystąpienia uzależnienia zwiększa się razem z wielkością dawki leku oraz czasem trwania leczenia. Ryzyko wystąpienia uzależnienia jest większe u pacjentów nadużywających alkoholu, substancji niedozwolonych lub leków w wywiadzie. W trakcie leczenia należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi pierwsze oznaki uzależnienia lub nadużywania leku Imovane. Należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią reakcje psychiczne lub paradoksalne, takie jak: niepokój, pobudzenie, drażliwość, agresywność, urojenia, gniew, koszmary senne, omamy, psychozy, nieadekwatne zachowanie lub inne zaburzenia zachowania. Należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek nietypowe zachowania w czasie snu, w tym chodzenie we śnie (lunatykowanie). W okresie stosowania leku Imovane nie wolno spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Imovane z innymi lekami?

Lek Imovane może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Imovane w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz wyjaśni, czy lek Imovane może być stosowany w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Imovane?

Działania niepożądane leku Imovane są szczegółowo objaśnione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występujące działania niepożądane leku to: gorzki smak, senność i suchość w jamie ustnej. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Imovane?

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego zażycia tabletek, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub do szpitala.

Czy lek Imovane wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Imovane należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po podaniu zopiklonu oraz w szczególności w ciągu 12 godzin po podaniu.

Jak przechowywać lek Imovane?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych wymagań odnośnie przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Imovane - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem