Dodaj do mojego indeksu leków »

Imupret N (Equisetum arvense+Achillea millefolium+Althaea officinalis+Juglans regia+Taraxacum officinale+Matricaria recutita+Quercus sp.) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Imupret N (OTC) krople doustne 1 but. 50 ml 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 29,50 Cena 100% (zł): 29,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Imupret N

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Bionorica SE

CO ZAWIERA IMUPRET N

100 ml kropli doustnych zawiera 100 ml wyciągu otrzymanego z: ziela skrzypu, ziela krwawnika pospolitego, korzenia prawoślazu, liści orzecha włoskiego, ziela mniszka lekarskiego, kwiatu rumianku, kory dębu w stosunku (5/4/4/4/4/3/2). Lek zawiera do 19,5% (v/v) etanolu, co należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, u dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką.

WŁAŚCIWOŚCI LEKU

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny, którego wskazania opierają się wyłącznie na długim okresie stosowania.

KIEDY STOSUJE SIĘ IMUPRET N

Lek tradycyjnie stosowany przy pierwszych oznakach oraz w czasie trwania przeziębienia.

JAK STOSOWAĆ LEK

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie przy nasilonych (ostrych) objawach przeziębienia - w pierwszych dniach leczenia
Lek należy stosować zgodnie z podanym poniżej dawkowaniem do czasu, kiedy objawy zaczną ustępować, lub ulegną złagodzeniu, ale nie dłużej niż przez 7 dni.
Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat
Dawka jednorazowa - 25 kropli; dawka dzienna (5-6 razy dawka jednorazowa) - 125-150 kropli.
Dzieci
Dzieci w wieku od 6 do 11 lat: dawka jednorazowa - 15 kropli; dawka dzienna (5-6 razy dawka jednorazowa) - 75-90 kropli.
Dzieci w wieku od 2 do 5 lat: dawka jednorazowa - 10 kropli; dawka dzienna (5-6 razy dawka jednorazowa) - 50-60 kropli.
Leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat.
Dawkowanie, kiedy objawy zaczną ustępować lub będą miały łagodniejszy charakter
Lek powinien być stosowany do całkowitego ustąpienia objawów, ale nie dłużej niż przez 2 następujące po sobie tygodnie (14 dni). U dzieci w wieku poniżej 6 lat, lek może być stosowany bez konsultacji lekarskiej przez tydzień; dłuższe stosowanie wymaga konsultacji lekarskiej.
Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat
Dawka jednorazowa - 25 kropli; dawka dzienna (3 razy dawka jednorazowa) - 75 kropli.
Dzieci
Dzieci w wieku od 6 do 11 lat: dawka jednorazowa - 15 kropli; dawka dzienna (3 razy dawka jednorazowa) - 45 kropli.
Dzieci w wieku od 2 do 5 lat: dawka jednorazowa - 10 kropli; dawka dzienna (3 razy dawka jednorazowa) - 30 kropli.
Leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Brak wystarczających danych dotyczących dawkowania leku u osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
Sposób podawania
Lek można przyjąć z niewielką ilością płynu (np. z wodą podaną w kieliszku do leków lub w przypadku dzieci - na małej łyżce wody).

KIEDY IMUPRET N NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeśli pacjent ma uczulenie na rośliny z rodziny astrowatych Astreacae (dawniej Compositae).

OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień lub wystąpią trudności w oddychaniu, gorączka, ropna lub krwawa plwocina, należy skontaktować się z lekarzem.

STOSOWANIE Z INNYMI LEKAMI

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Dotychczas nie zostały zgłoszone interakcje leku z innymi lekami. Podczas stosowania produktów zawierających korę dębu, wchłanianie alkaloidów oraz innych alkalicznych produktów leczniczych może być zmniejszone lub zablokowane. Należy unikać stosowania leku z innymi produktami leczniczymi zawierającymi etanol.

STOSOWANIE W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na brak badań oceniających bezpieczeństwo jego stosowania, jak również ze względu na zawartość etanolu.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Niezbyt często mogą wystąpić zaburzenia przewodu pokarmowego. Ponadto mogą wystąpić reakcje uczuleniowe. Przetwory z kwiatów rumianku mogą powodować reakcje nadwrażliwości również u pacjentów uczulonych na inne rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica, krwawnik pospolity, chryzantemy, stokrotki) w wyniku tzw. alergii krzyżowej. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości lub reakcji alergicznych należy przerwać przyjmowanie leku i nie stosować go ponownie.

PRZEDAWKOWANIE LEKU

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

WPŁYW LEKU NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek przyjmowany w zalecanych dawkach nie wywiera istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługę maszyn.

PRZECHOWYWANIE LEKU

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po otwarciu butelki okres trwałości wynosi 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych