Dodaj do mojego indeksu leków »

Infex Zatoki (Ibuprofen+Pseudoephedrine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Infex Zatoki (OTC) tabletki powlekane 200 mg + 30 mg 12 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 8,00 Cena 100% (zł): 8,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Infex Zatoki (OTC) tabletki powlekane 200 mg + 30 mg 24 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 12,00 Cena 100% (zł): 12,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Infex Zatoki

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

SKŁAD
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny (co odpowiada 24,6 mg pseudoefedryny).

WSKAZANIA
Łagodzenie objawów niedrożności nosa i zatok obocznych nosa z towarzyszącym bólem głowy, gorączki i bólu w przebiegu grypy i przeziębienia.
Preparat jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku od 15 lat.

DAWKOWANIE
Przyjmowanie preparatu w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.
Dorośli i młodzież w wieku od 15 lat
1 tabletka co 4-6 godzin, w razie potrzeby. W cięższych objawach - 2 tabletki co 6-8 godzin, w razie potrzeby, do maksymalnej dawki dobowej. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej, która wynosi 6 tabletek (co odpowiada 1200 mg ibuprofenu i 180 mg chlorowodorku pseudoefedryny). Preparatu nie należy stosować dłużej niż 5 dni.
Dzieci
Stosowanie preparatu u dzieci w wieku poniżej 15 lat jest przeciwwskazane.
Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku należy rozpocząć terapię od najmniejszej dostępnej dawki, ponieważ ryzyko działań niepożądanych jest większe po zastosowaniu większych dawek NLPZ. Pacjenci w podeszłym wieku mogą być szczególnie wrażliwi na wpływ pseudoefedryny na OUN.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności wątroby.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności nerek.
Sposób podawania
Tabletki należy połknąć, popijając wodą, najlepiej po posiłku. Tabletek nie należy łamać, ani kruszyć.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Reakcje nadwrażliwości w wywiadzie (np. skurcz oskrzeli, astma, polipy nosa, nieżyt błony śluzowej nosa lub pokrzywka) związane z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego, innych leków przeciwbólowych, leków przeciwgorączkowych lub innych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Czynna choroba wrzodowa lub nawracające wrzody i (lub) krwawienia w wywiadzie (dwa lub więcej epizodów zdiagnozowanej choroby wrzodowej lub krwawienia). Krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie, w tym po zastosowaniu leków z grupy NLPZ. Krwotoczny udar mózgu lub inne krwawienia. Niewyjaśnione zaburzenia układu krwiotwórczego. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność serca. Ciężkie choroby układu sercowo-naczyniowego, choroba wieńcowa (choroba serca, nadciśnienie tętnicze, dławica piersiowa), tachykardia, nadczynność tarczycy, cukrzyca, guz chromochłonny. Udar w wywiadzie lub obecność czynników ryzyka wystąpienia udaru (z uwagi na alfa-sympatykomimetyczne działanie chlorowodorku pseudoefedryny). Ryzyko jaskry z wąskim kątem przesączania. Ryzyko zatrzymania moczu z powodu zaburzeń pęcherza moczowego i gruczołu krokowego. Zawał mięśnia sercowego w wywiadzie. Napady padaczkowe w wywiadzie. Rozsiany toczeń rumieniowaty. Pacjenci w wieku poniżej 15 lat. Ciąża i karmienie piersią. Jednoczesne przyjmowanie innych leków z grupy NLPZ lub kwasu acetylosalicylowego w dawce dobowej przekraczającej 75 mg, leków przeciwbólowych i selektywnych inhibitorów COX 2. Jednoczesne stosowanie innych leków obkurczających naczynia błony śluzowej stosowanych jako leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa, doustnie lub donosowo (np. fenylopropanolamina, fenylefryna i efedryna), i metylofenidatu. Jednoczesne lub wcześniejsze stosowanie inhibitorów MAO w ciągu poprzednich 2 tygodni.
Preparatu nie należy stosować w skojarzeniu z następującymi produktami leczniczymi: doustne leki przeciwzakrzepowe, kortykosteroidy, heparyny w dawkach leczniczych lub u pacjentów w podeszłym wieku, leki przeciwagregacyjne, lit, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, metotreksat (stosowany w dawkach większych niż 20 mg na tydzień).

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Stosowanie preparatu w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Ibuprofen
Często: uczucie dyskomfortu w przewodzie pokarmowym, niestrawność, ból brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, jadłowstręt, zaparcia, niewielkie krwawienie z układu pokarmowego, w rzadkich przypadkach prowadzące do anemii. Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości objawiające się pokrzywką, świądem, wysypką skórną i napadami astmy; ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie; zaburzenia widzenia; choroba wrzodowa żołądka, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego (z smołowatymi stolcami lub krwawymi wymiotami, lub zapaleniem błony śluzowej żołądka, wrzodziejącym zapaleniem jamy ustnej), zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna; różne typy wysypki. Z badań klinicznych i badań epidemiologicznych wynika, że przyjmowanie ibuprofenu, szczególnie długotrwale (zwłaszcza w dużych dawkach 2400 mg na dobę) może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar).
Chlorowodorek pseudoefedryny
Rzadko: bezsenność, nerwowość, lęk, pobudzenie, drżenie, omamy; zaostrzenie astmy lub reakcja nadwrażliwości ze skurczem oskrzeli. Ponadto mogą wystąpić: udar krwotoczny, udar niedokrwienny, drgawki, ból głowy; kołatanie serca, tachykardia, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca; nadciśnienie tętnicze; uczucie suchości w jamie ustnej, pragnienie, nudności, wymioty; wysypka, pokrzywka, świąd, rumień, nadmierna potliwość; zatrzymanie moczu u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego.

UWAGI
Ostrożnie stosować u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, nadczynnością tarczycy, cukrzycą, podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, rozrostem gruczołu krokowego oraz u pacjentów stosujących leki przeciwlękowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, inne leki sympatykomimetyczne, tj. zmniejszające przekrwienie, hamujące apetyt i leki psychostymulujące podobne do amfetaminy. Sportowców należy poinformować, że leczenie chlorowodorkiem pseudoefedryny może powodować dodatnie wyniki testów antydopingowych.
Ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy lub omamów w wyjątkowych sytuacjach, z uwagi na obecność pseudoefedryny, osoby zamierzające prowadzić pojazdy powinny wziąć to pod uwagę.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych