Inovox Ultra
Informacja dla pacjenta
US Pharmacia Sp. z o.o.
SKŁAD
1 pastylka zawiera 8,75 mg flurbiprofenu. 1 pastylka zawiera 1344,4 mg sacharozy i 1122,4 mg glukozy ciekłej.
Wskazania
Krótkotrwałe objawowe łagodzenie stanu zapalnego gardła u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.
Dawkowanie
Przyjmowanie preparatu w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
Co 3 do 6 godzin powoli ssać lub rozpuścić w jamie ustnej 1 pastylkę. Maksymalna dawka wynosi 5 pastylek na dobę. Preparat można stosować maksymalnie przez 3 dni.
Dzieci
Preparat jest niewskazany u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Nie zaleca się stosowania preparatu u osób w podeszłym wieku, ponieważ narażone są na zwiększone ryzyko poważnych działań niepożądanych.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z łagodną i umiarkowaną niewydolnością wątroby nie jest konieczne zmniejszenie dawki preparatu. U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby flurbiprofen jest przeciwwskazany.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z łagodną i umiarkowaną niewydolnością nerek nie jest konieczne zmniejszenie dawki preparatu. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek flurbiprofen jest przeciwwskazany.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pacjenci ze stwierdzonymi wcześniej reakcjami nadwrażliwości (np. w postaci astmy, skurczu oskrzeli, zapalenia błony śluzowej nosa, obrzęku naczynioruchowego lub pokrzywki) w odpowiedzi na kwas acetylosalicylowy lub inne niesterydowe leki przeciwzapalne. Nawracający wrzód trawienny/krwawienie (dwa lub więcej odrębnych epizodów potwierdzonego owrzodzenia) lub owrzodzenie jelit stwierdzane obecnie lub w wywiadzie. W wywiadzie krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego, ciężkie zapalenie jelita grubego, zaburzenia krwotoczne lub zaburzenia hematopoezy związane z uprzednim leczeniem lekami z grupy NLPZ. Ciężka niewydolność serca, ciężka niewydolność nerek lub ciężka niewydolność wątroby. Ostatni trymestr ciąży.
CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Nie należy podawać flurbiprofenu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, o ile nie istnieje bezwzględna konieczność. Jeśli flurbiprofen jest stosowany przez kobietę, która próbuje zajść w ciążę lub która jest w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, należy stosować jak najmniejszą dawkę przez jak najkrótszy czas. Flurbiprofen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania flurbiprofenu u matek karmiących piersią.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Często: zawroty głowy, ból głowy, parestezje; podrażnienie gardła; biegunka, owrzodzenie jamy ustnej, nudności, ból jamy ustnej, parestezje jamy ustnej, ból jamy ustnej i gardła, dyskomfort w jamie ustnej (uczucie ciepła, pieczenie lub mrowienie w ustach). Niezbyt często: senność; zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli, duszność, świszczący oddech, pęcherze w jamie ustnej, niedoczulica gardła; wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, suchość w jamie ustnej, niestrawność, wzdęcia z oddawaniem wiatrów, ból języka, zaburzenia smaku, zaburzenia czucia w jamie ustnej, wymioty; różne wysypki skórne, świąd; gorączka, ból. Radko: reakcja anafilaktyczna.
UWAGI
Pacjenci z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca, chorobą naczyń obwodowych i (lub) chorobą naczyń mózgowych mogą być leczeni flurbiprofenem po starannym rozważaniu.
Po przyjęciu NLPZ mogą wystąpić zawroty głowy lub zaburzenia widzenia; w przypadku ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail:
ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych