LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Invega (Paliperidone)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Invega (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 6 mg 28 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 735,00 Cena 100% (zł): 735,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Invega: tabletki o przedłużonym uwalnianiu (6 mg) 28 szt.

Janssen-Cilag International N.V.
Opis produktu stanowi wyciąg z ChPL i jest z nią zgodny w zakresie informacji w nim zawartych.

Lek przeciwpsychotyczny.

SKŁAD
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 6 mg paliperydonu.

Wskazania

Leczenie schizofrenii u osób dorosłych i młodzieży w wieku od 15 lat.
Leczenie zaburzeń schizoafektywnych u osób dorosłych.

W dalszej części serwisu znajdują się informacje fachowe przeznaczone dla profesjonalistów. 

Potwierdzam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą profesjonalnie związaną z ochroną zdrowia lub z obrotem produktami leczniczymi.

Korzystanie z serwisu jest bezpłatne


Nowy użytkownik     Posiadam kontoZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:

Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać ze strony:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

Invega

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Janssen-Cilag International N.V.

Co zawiera lek Invega?

Lek Invega to tabletki o przedłużonym uwalnianiu dostępne na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 6 mg paliperydonu.

Jak działa lek Invega?

Paliperydon należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. Jego działanie polega głównie na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników dopaminy i serotoniny, które odgrywają rolę w schizofrenii. Blokowanie tych receptorów pomaga w normalizacji aktywności mózgu i łagodzi objawy choroby.

Kiedy stosować lek Invega?

Lek Invega jest stosowany u osób dorosłych i młodzieży w wieku od 15 lat w leczeniu schizofrenii.
Lek Invega stosuje się również u osób dorosłych w leczeniu zaburzeń schizoafektywnych.

Jak stosować lek Invega?

Odpowiednia dawkę leku Invega i czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez zalecenia tego przez lekarza.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie rano z pokarmem lub bez pokarmu (w ten sam sposób każdego dnia). Nie należy przyjmować tego leku z pokarmem jednego dnia i bez pokarmu następnego dnia. Tabletkę należy połykać w całości i popijać wodą lub innym płynem. Tabletek nie należy żuć, dzielić ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Invega?

W razie pominięcia jednej dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę w dniu następnym. Jeśli pominięto dwie lub więcej dawek leku, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Invega nie może być stosowany?

Leku Invega nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paliperydon), rysperydon lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Invega nie jest przeznaczony do leczenia schizofrenii u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.
Lek Invega nie jest przeznaczony do leczenia zaburzeń schizoafektywnych u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Invega?

Przed zaordynowaniem leku Invega konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Lekarz będzie kontrolował, czy u pacjenta nie występują objawy podwyższonego poziomu cukru we krwi, ponieważ u pacjentów przyjmujących ten lek stwierdzano nowe zachorowania na cukrzycę lub pogorszenie już istniejącej cukrzycy; u pacjentów z cukrzycą będą wykonywane regularne badania stężenia glukozy we krwi. Pacjenci, u których ma być wykonany zabieg usunięcia zaćmy, powinni poinformować lekarza okulistę o przyjmowaniu leku Invega. Podczas stosowania leku Invega należy unikać spożywania alkoholu.

Jak stosować lek Invega z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Invega w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości stosowania leku Invega u kobiet w ciąży. Podczas przyjmowania tego leku pacjentka nie powinna karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Invega?

W ulotce dołączonej do opakowania przedstawione są działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Invega. Najczęstsze działania niepożądane u osób dorosłych to: ból głowy, bezsenność, senność, efekty podobne do choroby Parkinsona (takie jak drżenie, sztywność mięśni i powolne poruszanie), mimowolne kurcze mięśni, drżenie, zawroty głowy, niepokój ruchowy, pobudzenie, lęk, depresja, zwiększenie masy ciała, nudności, wymioty, zaparcia, niestrawność, biegunka, suchość w ustach, zmęczenie, ból zębów, ból mięśni i kości, ból pleców, osłabienie, przyspieszone bicie serca, wysokie ciśnienie krwi, wydłużenie odstępu QT, zakażenie górnych dróg oddechowych i kaszel. Działania niepożądane u młodzieży były podobne do działań u osób dorosłych, choć niektóre z nich mogą występować częściej. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Invega?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Invega wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W czasie leczenia lekiem Invega mogą pojawić się zawroty głowy i zaburzenia widzenia - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do momentu poznania swojej reakcji na ten lek.

Jak przechowywać lek Invega?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem