LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Invega (Paliperidone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Invega (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 6 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
735,00
Cena
100% (zł):
735,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Invega

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Janssen-Cilag International N.V.

Co zawiera lek Invega?

Lek Invega to tabletki o przedłużonym uwalnianiu dostępne na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 6 mg paliperydonu.

Jak działa lek Invega?

Paliperydon należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. Jego działanie polega głównie na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników dopaminy i serotoniny, które odgrywają rolę w schizofrenii. Blokowanie tych receptorów pomaga w normalizacji aktywności mózgu i łagodzi objawy choroby.

Kiedy stosować lek Invega?

Lek Invega jest stosowany u osób dorosłych i młodzieży w wieku od 15 lat w leczeniu schizofrenii.
Lek Invega stosuje się również u osób dorosłych w leczeniu zaburzeń schizoafektywnych.

Jak stosować lek Invega?

Odpowiednia dawkę leku Invega i czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez zalecenia tego przez lekarza.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie rano z pokarmem lub bez pokarmu (w ten sam sposób każdego dnia). Nie należy przyjmować tego leku z pokarmem jednego dnia i bez pokarmu następnego dnia. Tabletkę należy połykać w całości i popijać wodą lub innym płynem. Tabletek nie należy żuć, dzielić ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Invega?

W razie pominięcia jednej dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę w dniu następnym. Jeśli pominięto dwie lub więcej dawek leku, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Invega nie może być stosowany?

Leku Invega nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paliperydon), rysperydon lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Invega nie jest przeznaczony do leczenia schizofrenii u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.
Lek Invega nie jest przeznaczony do leczenia zaburzeń schizoafektywnych u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Invega?

Przed zaordynowaniem leku Invega konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Lekarz będzie kontrolował, czy u pacjenta nie występują objawy podwyższonego poziomu cukru we krwi, ponieważ u pacjentów przyjmujących ten lek stwierdzano nowe zachorowania na cukrzycę lub pogorszenie już istniejącej cukrzycy; u pacjentów z cukrzycą będą wykonywane regularne badania stężenia glukozy we krwi. Pacjenci, u których ma być wykonany zabieg usunięcia zaćmy, powinni poinformować lekarza okulistę o przyjmowaniu leku Invega. Podczas stosowania leku Invega należy unikać spożywania alkoholu.

Jak stosować lek Invega z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Invega w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości stosowania leku Invega u kobiet w ciąży. Podczas przyjmowania tego leku pacjentka nie powinna karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Invega?

W ulotce dołączonej do opakowania przedstawione są działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Invega. Najczęstsze działania niepożądane u osób dorosłych to: ból głowy, bezsenność, senność, efekty podobne do choroby Parkinsona (takie jak drżenie, sztywność mięśni i powolne poruszanie), mimowolne kurcze mięśni, drżenie, zawroty głowy, niepokój ruchowy, pobudzenie, lęk, depresja, zwiększenie masy ciała, nudności, wymioty, zaparcia, niestrawność, biegunka, suchość w ustach, zmęczenie, ból zębów, ból mięśni i kości, ból pleców, osłabienie, przyspieszone bicie serca, wysokie ciśnienie krwi, wydłużenie odstępu QT, zakażenie górnych dróg oddechowych i kaszel. Działania niepożądane u młodzieży były podobne do działań u osób dorosłych, choć niektóre z nich mogą występować częściej. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Invega?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Invega wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W czasie leczenia lekiem Invega mogą pojawić się zawroty głowy i zaburzenia widzenia - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do momentu poznania swojej reakcji na ten lek.

Jak przechowywać lek Invega?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Invega - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem