LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Invokana (Canagliflozin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Invokana (Rp) tabletki powlekane 100 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
56,00
Cena
100% (zł):
56,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Invokana (Rp) tabletki powlekane 100 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
48,02
0,00
Cena
100% (zł):
160,08
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Invokana (Rp) tabletki powlekane 300 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
220,00
Cena
100% (zł):
220,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Invokana

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Janssen-Cilag International N.V.

Co zawiera Invokana?

Lek Invokana występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg lub 300 mg kanagliflozyny. Lek zawiera laktozę - należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku, jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów.

Jak działa Invokana?

Kanagliflozyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2). Działanie kanagliflozyny polega na blokowaniu specyficznego białka zwanego SGLT2 w nerkach, co powoduje usuniecie z moczem glukozy, sodu i wody z organizmu.

Kiedy stosować lek Invokana?

Lek Invokana jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z cukrzycą typu 2.

Jak stosować lek Invokana?

Lekarz określa dawkowanie leku Invokana oraz ustala czas trwania leczenia. Nie należy przerywać leczenia lekiem Invokana bez porozumienia z lekarzem, gdyż może to spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Lek należy przyjmować każdego dnia o tej samej porze.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Invokana?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć tabletkę, powinien przyjąć ją, gdy tylko sobie o tym przypomni. Jeśli jednak do przyjęcia następnej dawki pozostało niewiele czasu, należy pominąć zapomnianą dawkę. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Invokana nie może być stosowany?

Leku Invokana nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kanagliflozynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Invokana nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Invokana?

Przed przepisaniem leku Invokana lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu ustali zasady kontroli leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza. Należy jak najszybciej porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli w trakcie leczenia lekiem Invokana wystąpią objawy poważnego powikłania cukrzycy nazywanego cukrzycową kwasicą ketonową (lekarz wyjaśni jakie objawy towarzyszą temu powikłaniu oraz kiedy zwiększa się ryzyko jego wystąpienia). Innym objawem wymagającym pomocy medycznej jest zakażenie nazywane martwiczym zapaleniem powięzi krocza lub zgorzelą Fourniera. W trakcie leczenia istotne jest również kontynuowanie diety i wysiłku fizycznego zaleconych przez lekarza oraz regularne sprawdzanie stóp i przestrzeganie zaleceń dotyczących ich pielęgnacji.

Jak stosować lek Invokana z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Invokana w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Invokana nie należy stosować podczas ciąży i karmienia piersią. Jeśli pacjentka dowie się, że jest w ciąży, powinna skontaktować się z lekarzem w sprawie zmiany leczenia cukrzycy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Invokana?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Invokana są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Invokana i natychmiast porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących ciężkich objawów niepożądanych: ciężka reakcja alergiczna (z objawami takimi jak: obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła prowadzące do problemów z oddychaniem i przełykaniem); cukrzycowa kwasica ketonowa (z objawami takimi jak: szybkie zmniejszenie masy ciała, nudności lub wymioty, ból brzucha, silne pragnienie, szybkie i głębokie oddechy, splątanie, niezwykła senność lub zmęczenie, słodki zapach oddechu, słodki lub metaliczny posmak w ustach, zmiana zapachu moczu lub potu); martwicze zapalenie powięzi krocza (z objawami takimi jak: ból, tkliwość, rumień lub obrzęk w okolicy narządów płciowych lub odbytu, z gorączką lub ogólnie złym samopoczuciem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Invokana?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy Invokana wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Invokana nie ma wpływu lub wykazuje tylko nieznaczny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów, jazdy na rowerze i obsługiwania narzędzi lub maszyn. Obserwowano jednak występowanie zawrotów głowy i zamroczenia, co może wpływać na zdolność wykonywania tych czynności. Stosowanie leku Invokana z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (takimi jak sulfonylomocznik lub insulina), może spowodować nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemia), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, jazdy na rowerze i obsługiwania narzędzi lub maszyn.

Jak przechowywać lek Invokana?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Invokana - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Invokana - powiązane artykuły

Piątek, 22 marca 2024

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - nowości na liście aptecznej Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1...

Więcej »
Czwartek, 13 lipca 2023

Lipcowa lista leków z zagrożoną dostępnością w Polsce dłuższa o 26 pozycji Czym jest wykaz leków zagrożonych dostępnością w Polsce? Leki zagrożone dostępnością w Polsce dodane...

Więcej »
Wtorek, 11 października 2022

Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie interpretacji wskazań refundacyjnych niektórych leków w leczeniu chorób przewlekłych Na początku października ukazał się bardzo ważny Komunikat...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem