LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ipinzan (Vildagliptin + Metformin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ipinzan (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 850 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
48,00
Cena
100% (zł):
48,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ipinzan (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
48,00
Cena
100% (zł):
48,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ipinzan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Ipinzan?

Lek Ipinzan występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.

  • Ipinzan 50 mg + 850 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg wildagliptyny i 850 mg chlorowodorku metforminy.
  • Ipinzan 50 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg wildagliptyny i 1000 mg chlorowodorku metforminy.
    Lek zawiera maltodekstrynę (źródło glukozy) - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni porozumieć się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Ipinzan?

Lek zawiera wildagliptynę i metforminę - substancje te mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Wildagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4). Metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Ipinzan?

Lek Ipinzan stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Lek ten jest stosowany, jeśli do opanowania cukrzycy nie wystarczają dieta i ćwiczenia fizyczne; może być stosowany sam lub z innymi lekami stosowanymi w leczeni cukrzycy (insuliną lub sulfonylomocznikami).

Jak stosować lek Ipinzan?

Lekarz określi dawkę oraz czas stosowania leku Ipinzan. Nie należy przerywać leczenia bez zalecenia lekarza.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować z posiłkiem lub tuż po posiłku. Przyjmowanie tabletki zaraz po posiłku pozwoli zmniejszyć ryzyko zaburzeń żołądkowych. Tabletki należy połykać w całości i popijać szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ipinzan?

W razie pominięcia tabletki leku należy ją przyjąć podczas następnego posiłku, chyba że jest to już pora przyjęcia kolejnej tabletki. Nie należy przyjmować jednocześnie dwóch tabletek w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Ipinzan nie może być stosowany?

Leku Ipinzan nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (wildagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Ipinzan nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ipinzan?

Po wywiadzie oraz wykluczeniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Ipinzan, lekarz rozpocznie leczenie tym lekiem i przedstawi zasady kontroli terapii. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż zalecone przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli wcześniej pacjent stosował wildagliptynę, ale z powodu choroby wątroby musiał przestać ją przyjmować - w takiej sytuacji pacjent nie będzie mógł stosować także leku Ipinzan. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały w przeszłości choroby trzustki.
Należy wstrzymać stosowanie leku Ipinzan i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeśli w czasie leczenia wystąpi jakikolwiek z objawów kwasicy mleczanowej. Kwasica mleczanowa jest nagłym stanem zagrażającym życiu, w którym konieczne jest natychmiastowe leczenie w szpitalu. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się u osób z zaburzeniami czynności nerek oraz w przypadku odwodnienia (np. z powodu ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę lub przyjmowania zbyt malej ilości płynów). Przed rozpoczęciem leczenia lekarz dokładnie objaśni sytuacje zwiększonego ryzyka wystąpienia kwasicy mleczanowej oraz opisze objawy na które należy zwrócić uwagę.
Lek Ipinzan nie może być stosowany podczas dużego zabiegu chirurgicznego i przez pewien czas po nim - lekarz poinformuje pacjenta, kiedy należy przerwać i kiedy wznowić leczenie tym lekiem. Czasowe przerwanie przyjmowania leku Ipinzan jest także konieczne, jeśli pacjent będzie miał wstrzyknięty środek kontrastowy zawierający jod, na przykład w celu badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej - również w tym przypadku lekarz przekaże kiedy należy przerwać i kiedy wznowić leczenie lekiem Ipinzan.
Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Ipinzan oraz w odstępach co 3 miesiące w czasie pierwszego roku leczenia, a następnie okresowo, będą wykonywane u pacjenta badania określające czynność wątroby. Podczas leczenia lekarz będzie również kontrolował czynność nerek co najmniej raz na rok; u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek kontrole takie będą wykonywane częściej. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety i wysiłku fizycznego oraz zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry i stóp. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Ipinzan (może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej).

Jak stosować lek Ipinzan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub sulfonylomocznika, ponieważ może będzie konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Ipinzan.

Czy można stosować lek Ipinzan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Ipinzan.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ipinzan?

Działania niepożądane leku Ipinzan są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Ipinzan i natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli pojawią się następujące objawy: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie w połączeniu z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca (objawy kwasicy mleczanowej); obrzęk twarzy, języka lub gardła, problemy z przełykaniem, trudności w oddychaniu, nagła wysypka lub pokrzywka (objawy obrzęku naczynioruchowego); zażółcenie skóry i oczu, nudności, utrata apetytu, ciemno zabarwiony mocz (objawy zapalenia wątroby); silny i uporczywy ból brzucha promieniujący do pleców, nudności i wymioty (objawy zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ipinzan?

W razie przyjęcia zbyt wielu tabletek leku należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Czy lek Ipinzan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeżeli podczas stosowania leku Ipinzan wystąpią zawroty głowy.

Jak przechowywać lek Ipinzan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ipinzan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem