LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja PAŹDZIERNIK 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Ircolon Gastro (Trimebutine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Ircolon Gastro (OTC) tabletki 100 mg 10 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 13,30 Cena 100% (zł): 13,30 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ircolon Gastro

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Polfarmex S.A.

CO ZAWIERA IRCOLON GASTRO?

1 tabletka Ircolon Gastro zawiera 100 mg maleinianu trimebutyny. Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

JAK DZIAŁA IRCOLON GASTRO?

Trimebutyna działa bezpośrednio na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i reguluje pracę (motorykę) przewodu pokarmowego.

KIEDY STOSOWAĆ IRCOLON GASTRO?

Lek Ircolon Gastro jest wskazany w leczeniu objawowym:
- zaburzeń trawienia objawiających się uczuciem pełności, wzdęciami, nudnościami i bólami brzucha;
- zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego wywołanych stresem (biegunka, zaparcia, bóle brzucha).
Lek Ircolon Gastro przeznaczony jest do krótkotrwałego leczenia.

JAK STOSOWAĆ IRCOLON GASTRO?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leku Ircolon Gastro nie należy przyjmować dłużej niż 3 dni bez porozumienia z lekarzem.
Dorośli
1 tabletka Ircolon Gastro 2 lub 3 razy na dobę przed posiłkiem.
Dzieci i młodzież
Dzieci i młodzież w wieku powyżej 12 lat (o zastosowaniu leku w tej grupie wiekowej powinien zadecydować lekarz): dawka dobowa nie może przekraczać 6 mg na kg masy ciała dziecka. Nie zaleca się stosowania leku Ircolon Gastro u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania
Tabletkę należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

KIEDY IRCOLON GASTRO NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Ircolon Gastro nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (trimebutynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u kobiet w ciąży.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU IRCOLON GASTRO?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania leku Ircolon Gastro u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

JAK STOSOWAĆ IRCOLON GASTRO Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent przyjmuje następujące leki: zotepina (lek stosowany w leczeniu schizofrenii), d-tubokuraryna (lek rozluźniający mięśnie stosowany w znieczuleniu ogólnym), cyzapryd (lek stosowany w dolegliwościach żołądkowych), prokainamid (lek stosowany w zaburzeniach pracy serca), antagoniści kanałów wapniowych (leki stosowane w nadciśnieniu krwi i chorobach serca), kaptopryl (lek stosowany w nadciśnieniu krwi), rezerpina (lek stosowany w nadciśnieniu krwi), midazolam (lek stosowany w zaburzeniach snu).

CZY MOŻNA STOSOWAĆ IRCOLON GASTRO W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Lek Ircolon Gastro jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży. Lek Ircolon Gastro może być stosowany przez kobiety karmiące piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU IRCOLON GASTRO?

Często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: senność, ospałość, uczucie zmęczenia, apatia, zawroty głowy, ból głowy, uczucie ciepła lub zimna, suchość w jamie ustnej, drętwienie ust, zaburzenia smaku, biegunka, niestrawność, bóle w nadbrzuszu, nudności, wymioty, zaparcia, uczucie pragnienia. Niezbyt często: wysypka. Rzadko: nierówne bicie serca, zaburzenia czynności wątroby, w tym zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych AlAT i AspAT we krwi. Bardzo rzadko: niepokój, osłabienie słuchu, zapalenie wątroby, zmiany skórne (świąd, pokrzywka, zaczerwienienie, pęcherze, grudki, wysięk, rumień), zatrzymanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, bolesne powiększenie piersi u kobiet, powiększenie piersi u mężczyzn (ginekomastia), ból piersi.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU IRCOLON GASTRO?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie

skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

CZY IRCOLON GASTRO WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Lek Ircolon Gastro stosowany zgodnie z zaleconym dawkowaniem nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn oraz nie obniża sprawności psychofizycznej.

JAK PRZECHOWYWAĆ IRCOLON GASTRO?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl