LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Iruxol Mono (Collagenase)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Iruxol Mono (Rp) maść 1,2 j./g 1 tuba 20 g 65+: S 18-: DZ Ciąża: n.d. Odpłatność: 50% Opłata pacjenta (zł): 20,16 Cena 100% (zł): 40,32 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Iruxol Mono

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

TJ Smith & Nephew Ltd.

Co zawiera lek Iruxol Mono?

Lek Iruxol Mono występuje w postaci maści na skórę i jest dostępny na receptę.
Lek zawiera kolagenazę N (0,52-3,75 mg), o aktywności klostrydiopeptydazy A nie mniejszej niż 1,2 j., oraz nie mniej niż 0,24 j. proteaz towarzyszących.

Jak działa lek Iruxol Mono?

Lek Iruxol Mono zawiera kolagenazę - klostrydiopeptydazę A i proteazy towarzyszące. Kolagenaza jest enzymem proteolitycznym powodującym rozpad włókien kolagenu. Zawarta w leku kolagenaza i inne proteazy usuwają wszystkie elementy białkowe z rany, w wyniku czego przyspieszają proces oczyszczania rany.

Kiedy stosować lek Iruxol Mono?

Lek Iruxol Mono stosuje się w enzymatycznym oczyszczaniu ran z tkanek martwiczych (owrzodzeń i oparzeń o ograniczonej powierzchni).

Jak stosować lek Iruxol Mono?

Lekarz wyjaśni zasady prawidłowego stosowania leku Iruxol Mono. Lekarz decyduje, kiedy można przerwać leczenie.

Sposób podawania

Lek należy stosować na skórę. W celu uzyskania najlepszego wyniku leczenia ran, należy zapewnić odpowiednią wilgotność w obrębie rany. Rany suche należy zwilżyć roztworem soli fizjologicznej (0,9% roztwór chlorku sodu) lub innym roztworem, dobrze tolerowanym przez tkanki. Suche i pokryte twardym strupem rany powinny być najpierw zmiękczone za pomocą opatrunku nawilżającego. Należy nałożyć 2 mm warstwę leku na opatrunek lub bezpośrednio na odpowiednio przygotowaną nawilżoną powierzchnię rany raz na dobę. Należy zabezpieczyć dostęp do powierzchni rany. Nie należy stosować nadmiernej ilości leku na ranę, gdyż nie przyspiesza to procesu gojenia się rany. Aby uniknąć podrażnienia, brzegi rany i zdrowa skóra powinny być zabezpieczone przed działaniem leku. Opatrunek należy zmieniać raz na dobę.

Kiedy lek Iruxol Mono nie może być stosowany?

Leku Iruxol Mono nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować na rozległe oparzenia.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Iruxol Mono?

Lekarz przedstawi dokładne zalecenia dotyczące prawidłowego stosowania leku. Jeśli rany są zakażone lekarz zastosuje odpowiedni antybiotyk. W przypadku oparzeń, maść należy stosować na nie więcej niż 10% powierzchni ciała po uprzedniej konsultacji ze specjalistą w leczeniu oparzeń. U pacjentów z cukrzycą, sucha zgorzel powinna być nawilżana z ostrożnością, aby uniknąć powstania zgorzeli wilgotnej. Jeśli zmniejszenie tkanki martwiczej nie następuje w ciągu 14 dni, należy skontaktować się z lekarzem w celu zmiany sposobu leczenia. Należy niezwłocznie poinformować lekarza o zaostrzeniu zmian. Należy unikać kontaktu leku z oczami i śluzówkami. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Iruxol Mono z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.
Nie należy stosować leku jednocześnie z lekami odkażającymi, detergentami zawierającymi metale ciężkie i mydłem, ponieważ osłabiają one aktywność kolagenazy.

Czy można stosować lek Iruxol Mono w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje o zastosowanie leku Iruxol Mono u kobiety w ciąży lub kobiety karmiącej piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Iruxol Mono?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania leku Iruxol Mono, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Iruxol Mono?

W razie przypadkowego spożycia leku należy skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Iruxol Mono?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w suchym miejscu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem