LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Jamesi (Sitagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Jamesi (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 850 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
22,21
0,00
Cena
100% (zł):
42,67
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Jamesi (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
26,34
0,00
Cena
100% (zł):
46,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Jamesi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Jamesi?

Lek Jamesi to tabletki w dwóch dawkach, które są dostępne na receptę.

  • Jamesi 50 mg + 850 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny oraz 850 mg chlorowodorku metforminy. Tabletki Jamesi 50 mg + 850 mg zawierają laktozę, dlatego pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.
  • Jamesi 50 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Jamesi?

Lek Jamesi zawiera dwie substancje czynne o nazwach sitagliptyna i metformina, które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Jamesi?

Lek Jamesi jest stosowany razem z dietą i ćwiczeniami fizycznymi do leczenia dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Może być stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w połączeniu z określonymi innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Jamesi?

Dawkowanie leku Jamesi określa lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Lek należy przyjmować tak długo, jak zalecił lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem. Wstrzymanie przyjmowania leku może spowodować wzrost stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zaburzeń ze strony żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Jamesi?

W razie pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe. Jeśli jednak zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według zwykłego schematu. Nie należy stosować podwójnej dawki tego leku.

Kiedy lek Jamesi nie może być stosowany?

Leku Jamesi nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Jamesi nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Jamesi?

Przed przepisaniem leku Jamesi konieczna jest analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Jeśli lekarz podejmie decyzję o wprowadzeniu tego leku do leczenia pacjenta, przekaże zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leczenia tym lekiem, należy zgłosić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Należy wstrzymać przyjmowanie leku Jamesi i jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub najbliższego szpitala, jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy kwasicy mleczanowej (jest to ciężkie działanie niepożądanego tego leku, które musi być leczone w szpitalu). Ryzyko kwasicy mleczanowej jest zwiększone w pewnych sytuacjach - lekarz objaśni pacjentowi objawy tego stanu. Szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami czynności nerek oraz osoby ze stanem chorobowym, który może wiązać się z odwodnieniem (ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub przyjmowanie mniejszej ilości płynów niż zwykle). Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia pojawią się na skórze pęcherze, ponieważ mogą być one objawem choroby o nazwie pemfigoid pęcherzowy.
Jeśli u pacjenta planowany jest duży zabieg chirurgiczny, nie można stosować leku Jamesi podczas zabiegu i przez pewien czas po nim - lekarz przekaże, kiedy należy przerwać przyjmowanie leku i kiedy będzie można ponowne rozpocząć jego stosowanie. Przerwanie przyjmowania leku Jamesi jest także konieczne w sytuacji, gdy pacjent będzie miał podany środek kontrastowy zawierający jod, np. do badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej - lekarz zdecyduje, kiedy należy przerwać przyjmowanie i kiedy będzie można wznowić leczenie lekiem Jamesi.
Podczas leczenia lekarz będzie kontrolować czynność nerek pacjenta przynajmniej raz na rok, a u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek częściej. Należy kontynuować zaleconą przez lekarza dietę i aktywność fizyczną oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Podczas stosowania leku Jamesi należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Jamesi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub pochodnej sulfonylomocznika, ponieważ może być konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Jamesi.

Czy można stosować lek Jamesi w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi zasady kontrolowania cukrzycy z pacjentkami, które są w ciąży lub karmią piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Jamesi?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Jamesi. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać leczenie lekiem Jamesi i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: silny i uporczywy ból brzucha, który może promieniować w kierunku pleców, z występowaniem nudności i wymiotów lub bez (mogą to być objawy wskazujące na zapalenie trzustki); wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, problemy z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca (są to objawy kwasicy mleczanowej); wysypka skórna, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry oraz obrzęk twarzy, warg, języka i gardła mogący powodować trudności z oddychaniem lub połykaniem (objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Jamesi?

W sytuacji przyjęcia dawki leku większej niż zalecona należy niezwłocznie porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Jamesi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania sitagliptyny zgłaszano zawroty głowy i senność, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Jamesi jednocześnie z lekami nazywanymi pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną może powodować nadmierne obniżenie poziomu cukru we krwi (hipoglikemię), co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Jamesi?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Jamesi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Jamesi - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem