LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Jansitin (Sitagliptin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Jansitin (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
124,90
Cena
100% (zł):
124,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Jansitin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

G.L. Pharma GmbH

Co zawiera lek Jansitin?

Lek Jansitin to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg sitagliptyny (w postaci jednowodnego chlorowodorku).

Jak działa lek Jansitin?

Lek zawiera substancję czynną sitagliptynę, która należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4), powodujących zmniejszenie stężenia cukru (glukozy) we krwi.

Kiedy stosować lek Jansitin?

Lek Jansitin stosuje się u osób dorosłych w leczeniu cukrzycy typu 2. Lek Jansitin może być przyjmowany sam lub razem z innymi lekami (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami) obniżającymi stężenie cukru we krwi.

Jak stosować lek Jansitin?

Lekarz określa dawkę leku Jansitin i długość leczenia. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszego uzgodnienia tego z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków i napojów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Jansitin?

Jeśli pacjent pominie dawkę leku, powinien ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy pominąć opuszczoną dawkę i dalej przyjmować lek według ustalonego schematu. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Jansitin nie może być stosowany?

Leku Jansitin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Jansitin nie powinien być podawany dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Jansitin?

Przed przepisaniem leku Jansitin konieczny jest wywiad lekarski, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i poda zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały w przeszłości: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa, jakiekolwiek choroby nerek. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli podczas stosowania leku pojawią się pęcherze na skórze, które mogą być objawem choroby o nazwie pemfigoid pęcherzowy, lub jeśli pojawi się silny i uporczywy ból brzucha, który może wskazywać na ostre zapalenie trzustki. Podczas przyjmowania leku Jansitin ważne jest przestrzeganie diety i ćwiczeń fizycznych zleconych przez lekarza.

Jak stosować lek Jansitin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny, ponieważ może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Jansitin.

Czy można stosować lek Jansitin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią, przypuszczające że mogą być w ciąży oraz pacjentki planujące mieć dziecko powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania leku Jansitin.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Jansitin?

Działania niepożądane występujące podczas stosowania leku Jansitin są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Jansitin i niezwłocznie zgłosić się do lekarza w razie wystąpienia następujących działań niepożądanych: zapalenie trzustki (objawy takie jak silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka promieniujący w kierunku pleców, z nudnościami i wymiotami lub bez nich); ciężka reakcja alergiczna (wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry oraz obrzęk twarzy, warg, języka i gardła utrudniający oddychanie lub połykanie).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Jansitin?

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Czy lek Jansitin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Jansitin zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności, co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Jansitin jednocześnie z lekami nazywanymi pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną może spowodować hipoglikemię, czyli nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi, co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Jansitin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Jansitin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem