LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Janumet (Sitagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Janumet (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
60,11
0,00
Cena
100% (zł):
80,57
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Janumet

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Merck Sharp & Dohme B.V.

Co zawiera Janumet?

Lek Janumet występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny i 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa Janumet?

Lek Janumet zawiera dwie substancje czynne - sitagliptynę i metforminę - które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Janumet?

Lek Janumet jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Może być stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Janumet?

Dawkę leku Janumet ustala lekarz indywidualnie, określając również czas prowadzonej terapii. Nie należy samodzielnie przerywać terapii, gdyż może dojść do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zaburzeń ze strony żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Janumet?

W razie pominięcia dawki, należy ją przyjąć tak szybko jak to jest możliwe. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według zwykłego schematu. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Janumet nie może być stosowany?

Leku Janumet nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Janumet nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Janumet?

Przed przepisaniem leku Janumet lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, a także przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Jeśli lekarz zadecyduje o podjęciu leczenia, przedstawi zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Należy wstrzymać leczenie lekiem Janumet i jak najszybciej udać się do lekarza lub najbliższego szpitala w razie pojawienia się objawów kwasicy mleczanowej - groźnego działania niepożądanego tego leku, w którym jest konieczne natychmiastowe leczenie w szpitalu. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się w pewnych okolicznościach, dlatego lekarz powinien omówić z pacjentem objawy i sytuacje narażenia pacjenta na jej wystąpienie. Szczególnie narażeni są pacjenci z zaburzeniami czynności nerek oraz stanem chorobowym, który może wiązać się z odwodnieniem (takim jak ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub jeśli pacjent pije mniej płynów niż zwykle). Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe lub bardzo wysoki poziom triglicerydów we krwi. Kontakt z lekarzem jest konieczny, jeśli w trakcie leczenia pojawią się na skórze pęcherze, które mogą być objawem choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy.
Jeśli pacjent będzie miał wykonywany duży zabieg chirurgiczny, nie będzie można stosować leku Janumet podczas zabiegu i przez pewien czas po nim (lekarz poinformuje pacjenta, w którym momencie musi przerwać jego przyjmowanie i kiedy będzie możliwe ponowne jego stosowanie). Przerwanie przyjmowania leku Janumet będzie również konieczne, jeśli pacjent będzie miał podany środek kontrastowy zawierający jod (np. w celu badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej - lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać jego przyjmowanie i kiedy może wznowić leczenie lekiem Janumet.
Podczas leczenia lekarz będzie także kontrolował czynność nerek przynajmniej raz na rok, a częściej u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety i wysiłku fizycznego oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Podczas przyjmowania leku Janumet należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ zwiększa to ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Janumet z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może będzie konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Janumet.

Czy można stosować lek Janumet w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem na temat sposobu kontrolowania cukrzycy w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Janumet?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania leku Janumet, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Janumet i natychmiast porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: silny i uporczywy ból brzucha, mogący promieniować w kierunku pleców, z występowaniem nudności i wymiotów lub bez (mogą to być objawy zapalenia trzustki); wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie w połączeniu z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, zmniejszenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca (są to objawy kwasicy mleczanowej); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła mogący powodować trudności z oddychaniem lub połykaniem (są to objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Janumet?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy Janumet wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn należy wziąć pod uwagę, że przy stosowaniu jednego ze składników tego leku - sitagliptyny - zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności, co może mieć wpływ na zdolność wykonywania tych czynności. Przyjmowanie leku Janumet jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (nazywanymi pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną) może prowadzić do nadmiernego zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Janumet?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Janumet - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Janumet - powiązane artykuły

Poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Lista refundacyjna wrzesień 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany na liście...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem