LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Januvia (Sitagliptin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Januvia (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
60,11
0,00
Cena
100% (zł):
80,57
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Januvia

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Merck Sharp & Dohme B.V.

Co zawiera Januvia?

Lek Januvia występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg sitagliptyny.

Jak działa Januvia?

Sitagliptyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować lek Januvia?

Lek Januvia jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Może być stosowany sam lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi stężenie cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Januvia?

Dawkę leku Januvia i długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków i napojów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Januvia?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien przyjąć ją, gdy tylko sobie o tym przypomni. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według ustalonego schematu. Nie należy przyjmować jednocześnie dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Januvia nie może być stosowany?

Leku Januvia nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Januvia nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Januvia?

Przed zaordynowaniem leku Januvia konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż zalecone przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy, jakiekolwiek choroby nerek. Konieczny jest kontakt z lekarzem, jeśli w czasie przyjmowania leku pojawią się pęcherze na skórze, które mogą być objawem choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy, albo ciężki i uporczywy ból brzucha, który może być objawem ostrego zapalenia trzustki. Podczas przyjmowania leku Januvia należy kontynuować dietę i ćwiczenia fizyczne zalecone przez lekarza.

Jak stosować lek Januvia z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Januvia.

Czy można stosować lek Januvia w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, musi skonsultować się z lekarzem, aby ustalić właściwe leczenie cukrzycy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Januvia?

Działania niepożądane, które mogą towarzyszyć terapii lekiem Januvia, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Januvia i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z następujących ciężkich działań niepożądanych: zapalenie trzustki (z objawami takimi jak: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka mogący promieniować w kierunku pleców z nudnościami i wymiotami lub bez); ciężka reakcja alergiczna (z objawami takimi jak: obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła powodujący trudności z oddychaniem i połykaniem oraz wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Januvia?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Januvia wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Januvia obserwowano występowanie zawrotów głowy i senności, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Januvia jednocześnie z lekami nazywanymi pochodnymi sulfonylomocznika lub insuliną może spowodować nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemię), co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Januvia?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Januvia - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Januvia - powiązane artykuły

Poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Lista refundacyjna wrzesień 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany na liście...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem