LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Jazeta (Sitagliptin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Jazeta (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
25,50
0,00
Cena
100% (zł):
47,02
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Jazeta

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Jazeta?

Lek Jazeta występuje w postaci tabletek dostępnych na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg sitagliptyny (w postaci jednowodnego chlorowodorku).

Jak działa lek Jazeta?

Lek zawiera substancję czynną sitagliptynę, która należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4), powodujących zmniejszenie stężenia cukru (glukozy) we krwi.

Kiedy stosować lek Jazeta?

Lek Jazeta stosuje się u osób dorosłych w leczeniu cukrzycy typu 2. Lek Jazeta może być przyjmowany sam lub razem z innymi lekami (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami) obniżającymi stężenie cukru we krwi.

Jak stosować lek Jazeta?

Lekarz ustala dawkę leku Jazeta i długość leczenia. Nie należy przerywać stosowania leku bez uzgodnienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków i napojów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Jazeta?

Jeśli pacjent pominie dawkę leku, powinien ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, pacjent powinien pominąć zapomnianą dawkę i dalej przyjmować lek według ustalonego schematu. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Jazeta nie może być stosowany?

Leku Jazeta nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Jazeta nie powinien być podawany dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Jazeta?

Przed zaordynowaniem leku Jazeta konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania leku, należy porozumieć się z lekarzem. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały w przeszłości: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa, jakiekolwiek choroby nerek. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli podczas stosowania leku pojawią się pęcherze na skórze, które mogą być objawem choroby o nazwie pemfigoid pęcherzowy, lub jeśli pojawi się silny i uporczywy ból brzucha, który może wskazywać na ostre zapalenie trzustki. Podczas przyjmowania leku Jazeta ważne jest przestrzeganie diety i ćwiczeń fizycznych, które zlecił lekarz.

Jak stosować lek Jazeta z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny, ponieważ może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Jazeta.

Czy można stosować lek Jazeta w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią, przypuszczające że mogą być w ciąży oraz pacjentki planujące mieć dziecko powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Jazeta.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Jazeta?

Działania niepożądane związane z przyjmowaniem leku Jazeta są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Jazeta i natychmiast zgłosić się do lekarza w razie wystąpienia następujących działań niepożądanych: zapalenie trzustki (z takimi objawami jak silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka promieniujący w kierunku pleców, z nudnościami i wymiotami lub bez nich); ciężka reakcja alergiczna (wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry oraz obrzęk twarzy, warg, języka i gardła utrudniający oddychanie lub połykanie).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Jazeta?

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Czy lek Jazeta wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności podczas stosowania leku Jazeta - może to mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Jazeta razem z pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną może spowodować hipoglikemię, czyli nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi - może to wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Jazeta?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Jazeta - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Jazeta - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem