LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Jodek potasu G.L. Pharma (Potassium iodide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Jodek potasu G.L. Pharma (Rp) tabletki 65 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,00
Cena
100% (zł):
24,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Jodek potasu G.L. Pharma

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

G.L. Pharma GmbH

Co zawiera lek Jodek potasu G.L. Pharma?

Lek Jodek potasu G.L. Pharma występuje w postaci tabletek. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 65 mg potasu jodku, co odpowiada 50 mg jodu. Tabletkę można podzielić na cztery równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjenci z nietolerancją pewnych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Jak działa lek Jodek potasu G.L. Pharma?

W przypadku skażenia, radioaktywny jod wychwytywany jest przez tarczycę. Przyjęcie nie-radioaktywnego jodu (np. w postaci jodku potasu) zapobiega wychwytowi jodu radioaktywnego przez tarczycę przed lub po wystąpieniu skażenia.

Kiedy stosować lek Jodek potasu G.L. Pharma?

Lek Jodek potasu G.L. Pharma jest stosowany w przypadku katastrof nuklearnych lub uszkodzeń reaktorów jądrowych w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę.

Jak stosować lek Jodek potasu G.L. Pharma?

Lekarz dobierze odpowiednią dawkę leku Jodek potasu G.L. Pharma dla poszczególnych grup pacjentów w zależności od wieku pacjenta. Lek należy przyjąć tak szybko jak to możliwe (najlepiej w ciągu 2 godzin) po ogłoszeniu, że wystąpiło skażenie radioaktywnym jodem. Przyjęcie leku w ciągu 8 godzin po wystawieniu na działanie radioaktywnym jodem nadal przynosi korzyść w ochronie przed skażeniem radioaktywnym. Pojedyncze przyjęcie dawki leku chroni przed możliwym wchłonięciem radioaktywnego jodu.

Sposób podawania

Tabletkę lub jej część można rozgryzać lub połykać w całości. W przypadku dzieci karmionych piersią tabletki można rozkruszyć i rozprowadzić w wodzie, syropie lub innym płynie (należy upewnić się, że tabletka jest całkowicie rozpuszczona przed podaniem jej dziecku).

Kiedy lek Jodek potasu G.L. Pharma nie może być stosowany?

Leku Jodek potasu G.L. Pharma nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (jodek potasu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występują: choroby autoimmunologiczne połączone ze świądem i pęcherzami na skórze (opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa), nadczynność tarczycy lub zaburzenie naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Jodek potasu G.L. Pharma?

Lek Jodek potasu G.L. Pharma można przyjmować jedynie w przypadku katastrof jądrowych i po komunikacie odpowiednich władz np. za pośrednictwem radia lub telewizji. Nie wolno samodzielnie podejmować decyzji o przyjęciu tego leku. Przed przepisaniem leku Jodek potasu G.L. Pharma lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku - zwiększenie dawki nie zwiększa działania ochronnego leku a może wywołać działania niepożądane jodu na organizm. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z zastosowaniem leku.
Pojedyncze przyjęcie dawki leku Jodek potasu G.L. Pharma chroni przed możliwym wchłonięciem radioaktywnego jodu. Kolejne podanie dawki leku może być konieczne, jeśli działanie radioaktywnego jodu przedłuża się ponad 24 godziny i powtarza się narażenie, przyjmowanie skażonego pokarmu lub wody oraz gdy ewakuacja nie jest możliwa.
Lek Jodek potasu G.L. Pharma nie jest zalecany u osób w wieku powyżej 40 lat, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że ta grupa wiekowa skorzysta na leczeniu jodem po ekspozycji na jod radioaktywny; jedynie osoby narażone na kontakt z dużymi dawkami radioaktywnego jodu (np. pracownicy służb ratowniczych zaangażowani w akcje ratownicze lub porządkowe) prawdopodobnie skorzystają na tym leczeniu.
Należy pamiętać, że noworodki, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dorośli powyżej 60 lat nie powinni przyjmować więcej niż jedną dawkę leku.

Jak stosować lek Jodek potasu G.L. Pharma z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety. Stosowanie jodku potasu może wpływać na terapię z zastosowaniem radioaktywnego jodu oraz wyniki badań tarczycy.

Czy można stosować lek Jodek potasu G.L. Pharma w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu leku Jodek potasu G.L. Pharma u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Kobiety w ciąży mogą przyjąć tylko 1 dawkę (2 tabletki leku); dawka ta zapewnia ochronę również dziecku. Kobiety karmiące piersią mogą przyjąć tylko 1 dawkę (2 tabletki leku). Mimo że jod jest wydzielany do mleka kobiecego, jego ilość nie jest wystarczająca aby w pełni chronić dziecko - lek należy podać również dziecku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Jodek potasu G.L. Pharma?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Jodek potasu G.L. Pharma, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Jodek potasu G.L. Pharma?

Przyjęcie większej niż zalecona dawki leku Jodek potasu G.L. Pharma nie zwiększa działania ochronnego. Przyjęcie za dużej dawki leku może spowodować zatrucie jodem z ciężkimi działaniami niepożądanymi, takimi jak zaburzenia oddychania i zaburzenia serca. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Jodek potasu G.L. Pharma wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Jodek potasu G.L. Pharma nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać lek Jodek potasu G.L. Pharma?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Jodek potasu G.L. Pharma - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem