LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Jodi Gel (Povidone-Iodine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Jodi Gel 10% (OTC) żel 100 mg/g 1 tuba 10 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 8,80 Cena 100% (zł): 8,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Jodi Gel

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej "GEMI"

Co zawiera Jodi Gel?

Lek Jodi Gel występuje w postaci żelu na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 g żelu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

Jak działa Jodi Gel?

Powidon jodowany to kompleksowy związek uwalniający jod. Jod jest środkiem odkażającym i antyseptycznym, działającym na bakterie, grzyby i wirusy.

Kiedy stosować Jodi Gel?

Lek Jodi Gel jest przeznaczony do stosowania jako środek antyseptyczny: do odkażania ran i skóry przed zabiegami chirurgicznymi; do odkażania zakażonych ran pourazowych; w pierwotnych lub wtórnych infekcjach, miejscowych skóry; w zainfekowanych nacięciach chirurgicznych; w zapaleniach pochwy; w zakażeniach jamy ustnej. Lek może być również używany do odkażania skóry przed wprowadzeniem igieł i cewników.

Jak stosować Jodi Gel?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci od 11. roku życia
    Stosować miejscowo do odkażania rany i skóry oraz na zmienioną chorobowo skórę. Stosowanie leku Jodi Gel należy ograniczyć do niewielkich powierzchni ran.
  • Dzieci
    Leku Jodi Gel nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 11. roku życia.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Nie należy stosować leku Jodi Gel u osób z niewydolnością nerek.

Sposób podawania

Lek stosuje się miejscowo na skórę.

Kiedy Jodi Gel nie może być stosowany?

Leku Jodi Gel nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (powidon jodowany), jod lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Jodi Gel nie należy stosować: u pacjentów z zaburzeniami czynności oraz chorobami gruczołu tarczowego, u osób z niewydolnością nerek, u pacjentów leczonych równocześnie produktami litu; u pacjentów przewlekle chorych; w opryszczkowym zapaleniu skóry Duhringa. Nie stosować długotrwale oraz na rozległe powierzchnie ciała (ponad 30%). Nie stosować leku Jodi Gel przed i po leczeniu jodem radioaktywnym i scyntygrafii. Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 11. roku życia.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Jodi Gel?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. U dzieci czas trwania leczenia powinien być jak najkrótszy, a stosowana dawka jak najmniejsza. Unikać kontaktu leku z oczami. Lek Jodi Gel może zaburzać wyniki badań tarczycy. Lek Jodi Gel może powodować występowanie fałszywie dodatnich wyników badań laboratoryjnych, np. na wykrywanie krwi utajonej w kale.

Jak stosować Jodi Gel z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek Jodi Gel może reagować z innymi lekami i produktami, zwłaszcza zawierającymi rtęć, produktami o odczynie zasadowym czy z tiosiarczanem sodu. Produktów zawierających powidon jodowany nie stosować u osób leczonych równocześnie preparatami litu. Nie stosować leku Jodi Gel z innymi lekami lub produktami stosowanymi na skórę.

Czy można stosować Jodi Gel w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Jodi Gel może być stosowany w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy lekarz zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne. Stosowanie leku u kobiety ciężarnej może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u płodu i noworodka. Stosowanie leku u matki karmiącej piersią może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy noworodka. Nie stosować leku do odkażania pęknięć brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Jodi Gel?

Rzadko: odczyny alergiczne. W wyniku długotrwałego stosowania lek Jodi Gel może wywoływać powstawanie wola z objawami nadczynności lub niedoczynności tarczycy oraz objawy ogólne: metaliczny posmak w ustach, ślinotok, palenie lub pieczenie w ustach, podrażnienie lub obrzęk płuc, biegunka, kwasica metaboliczna, zwiększone stężenie sodu we krwi, zaburzenia czynności nerek. Przy stosowaniu na duże powierzchnie obserwowano obrzęk skóry i wykwity o charakterze trądziku. U niemowląt i noworodków, z powodu wchłaniania jodu przez skórę, może wystąpić kwasica metaboliczna, neutropenia lub niedoczynność tarczycy.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Jodi Gel?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub spożycia leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak przechowywać Jodi Gel?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania wynosi 1 rok.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem