LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Juzimette (Sitagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Juzimette (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 850 mg 60 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
20,54
0,00
Cena
100% (zł):
42,46
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Juzimette (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 850 mg 120 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
81,00
Cena
100% (zł):
81,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Juzimette (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 60 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
22,83
0,00
Cena
100% (zł):
44,75
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Juzimette (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 120 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
81,00
Cena
100% (zł):
81,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Juzimette

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Juzimette?

Lek Juzimette to tabletki w dwóch dawkach, dostępne na receptę.

  • Juzimette 50 mg + 850 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny oraz 850 mg chlorowodorku metforminy.
  • Juzimette 50 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Juzimette?

Składnikami leku Juzimette są sitagliptyna i metformina, które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Juzimette?

Lek Juzimette stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Lek może być stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w połączeniu z określonymi innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Juzimette?

Dawkowanie i długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zaprzestanie stosowania leku może spowodować wzrost stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń ze strony żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Juzimette?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć tak szybko jak to jest możliwe. Jeśli zbliża się czas przyjęcia następnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i dalej przyjmować lek według ustalonego schematu. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Juzimette nie może być stosowany?

Leku Juzimette nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Juzimette nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Juzimette?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Juzimette, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Należy przerwać przyjmowanie leku Juzimette i niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub najbliższego szpitala w razie pojawienia się objawów kwasicy mleczanowej, która jest ciężkim działaniem niepożądanym tego leku i wymaga natychmiastowego leczenia w szpitalu. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się w pewnych przypadkach (lekarz opisze objawy i przykłady tych sytuacji). Szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami czynności nerek oraz ze stanem chorobowym, który może wiązać się z odwodnieniem (ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub przyjmowanie mniejszej ilości płynów niż zwykle). Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe lub bardzo wysoki poziom triglicerydów we krwi. Kontakt z lekarzem jest konieczne, jeśli podczas leczenia pojawią się na skórze pęcherze, które mogą być objawem choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy.
Jeśli u pacjenta planowany jest duży zabieg chirurgiczny, lek Juzimette nie może być stosowany podczas zabiegu i krótki czas po nim (lekarz przekaże, kiedy należy odstawić ten lek i kiedy można ponownie rozpocząć jego przyjmowanie). Przerwanie stosowania leku Juzimette jest również konieczne, jeśli u pacjenta jest planowane badanie radiologiczne z podaniem środka kontrastowego zawierającego jod (np. do badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej); lekarz poda, kiedy należy przerwać przyjmowanie i kiedy będzie można wznowić leczenie lekiem Juzimette.
W czasie leczenia lekarz będzie kontrolował czynność nerek przynajmniej raz na rok (częściej u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek). Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety i wysiłku fizycznego oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Podczas przyjmowania leku Juzimette należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Juzimette z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub pochodnej sulfonylomocznika, ponieważ może być konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Juzimette.

Czy można stosować lek Juzimette w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem na temat sposobu kontrolowania cukrzycy w tym okresie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Juzimette?

W trakcie stosowania leku Juzimette mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Juzimette i natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z następujących objawów: objawów zapalenia trzustki (takich jak: silny i uporczywy ból brzucha, mogący promieniować w kierunku pleców, z nudnościami i wymiotami lub bez); objawów kwasicy mleczanowej (takich jak: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca); objawów ciężkiej reakcji alergicznej (takich jak: wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła mogący powodować problemy z oddychaniem lub połykaniem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Juzimette?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecona przez lekarza należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Juzimette wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności podczas przyjmowania sitagliptyny, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Juzimette jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi nazywanymi pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną może prowadzić do nadmiernego zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co z kolei może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Juzimette?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Juzimette - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem