LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Juzina (Sitagliptin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Juzina (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
24,05
0,00
Cena
100% (zł):
44,51
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Juzina

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Juzina?

Lek Juzina to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg sitagliptyny (w postaci jednowodnego chlorowodorku). Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki.

Jak działa lek Juzina?

Sitagliptyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować lek Juzina?

Lek Juzina jest stosowany w leczeniu pacjentów dorosłych z cukrzycą typu 2. Lek może być stosowany pojedynczo lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi poziom cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Juzina?

Dawkowanie leku Juzina ustala lekarz. Lek należy przyjmować tak długo, jak to zaleci lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku.

Sposób podawania

Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków i napojów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Juzina?

W sytuacji pominięcia dawki leku pacjent powinien ją przyjąć tak szybko jak to jest możliwe. Jeśli jednak zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek zgodnie z zaleconym schematem. Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Juzina nie może być stosowany?

Leku Juzina nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Juzina nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Juzina?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Juzina lekarz oceni przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Jeśli lekarz zadecyduje o stosowaniu tego leku, ustali terminy wizyt kontrolnych. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy zgłosić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż przepisane przez lekarza. Należy powiadomić lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały wcześniej: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu, bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy lub jakiekolwiek choroby nerek. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się objawy ostrego zapalenia trzustki (takie jak silny i uporczywy ból brzucha) lub objawy choroby nazywanej pemfigoidem pęcherzowym (takie jak pęcherze na skórze). Podczas stosowania leku Juzina należy przestrzeganie diety i ćwiczeń fizycznych zleconych przez lekarza.

Jak stosować lek Juzina z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub pochodnej sulfonylomocznika - może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Juzina.

Czy można stosować lek Juzina w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką w ciąży lub pacjentką karmiącą piersią zasady leczenia cukrzycy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Juzina?

Podczas terapii z zastosowaniem leku Juzina mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one dokładnie opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Juzina i jak najszybciej porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka, który może promieniować w kierunku pleców, z występowaniem nudności i wymiotów lub bez (mogą to być objawy zapalenia trzustki); wysypka skórna, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła powodujący trudności z oddychaniem lub połykaniem (są to objawy wskazujące na ciężką reakcję alergiczną).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Juzina?

W przypadku przyjęcia większej ilości tabletek niż przepisana przez lekarza należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Juzina wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zawrotów głowy i senności. Przyjmowanie leku Juzina w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (takimi jak pochodne sulfonylomocznika lub insulina), może prowadzić do nadmiernego obniżenia stężenia cukru we krwi (czyli hipoglikemii), co z kolei może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Juzina?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Juzina - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Juzina - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem