LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Jylamvo (Methotrexate)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Jylamvo (Rpz) roztwór doustny 2 mg/ml 1 but. 60 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
797,00
Cena
100% (zł):
797,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Jylamvo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Therakind Ltd.

Co zawiera lek Jylamvo?

Lek Jylamvo jest dostępny w postaci roztworu doustnego. Lek jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu doustnego zawiera 2 mg metotreksatu. Lek zawiera parahydroksybenzoesan etylu i parahydroksybenzoesan metylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje opóźnione). W opakowaniu leku znajduje się butelka, adapter do butelki i strzykawka dozująca.

Jak działa lek Jylamvo?

Metotreksat spowalnia wzrost pewnych komórek w organizmie, które się szybko dzielą (takich jak komórki nowotworowe), działa przeciwzapalnie oraz hamuje nadmierną aktywność układu immunologicznego.

Kiedy stosować lek Jylamvo?

Lek Jylamvo jest stosowany w leczeniu następujących chorób:
- czynne reumatoidalne zapalenie stawów u osób dorosłych;
- ciężkie młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów u pacjentów w wieku co najmniej 3 lata w przypadku, gdy niesteroidowe leki przeciwzapalne nie działają wystarczająco dobrze;
- ciężka, powodująca niesprawność łuszczyca u osób dorosłych, jeżeli inne metody leczenia nie działają dostatecznie dobrze;
- ciężkie łuszczycowe zapalenie stawów u osób dorosłych;
- ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) u osób dorosłych i dzieci w wieku co najmniej 3 lata.

Jak stosować lek Jylamvo?

W chorobach zapalnych dawka leku Jylamvo zależy od rodzaju choroby zapalnej oraz od skuteczności leczenia; w przypadku dzieci również od wzrostu i wagi dziecka. W ostrej białaczce limfoblastycznej dawka leku Jylamvo zależy od wzrostu i wagi pacjenta, a częstotliwość jego podawania zależy od innych leków, z którymi jest stosowany. Czas trwania leczenia określa lekarz prowadzący. Nie należy samodzielnie przerywać lub kończyć leczenia.

Sposób podawania

W leczeniu chorób reumatycznych lub chorób skóry (reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, łuszczyca lub łuszczycowe zapalenie stawów) lek Jylamvo stosuje się tylko raz w tygodniu, w tym samym dniu każdego tygodnia. Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Lek należy zawsze podawać za pomocą strzykawki dołączonej do opakowania. Jeśli lek podaje opiekun lub rodzic, powinien umyć ręce przed i po podaniu dawki leku. Dla ochrony należy używać rękawic jednorazowych w czasie podawania leku Jylamvo. Po przyjęciu dawki leku należy wypić trochę wody i połknąć ją, aby mieć pewność, że dawka została przyjęta w całości i nie ma żadnych pozostałości leku w jamie ustnej. W czasie stosowania leku należy postępować zgodnie z instrukcją zawartą w ulotce dołączonej do opakowania. Podczas leczenia lekiem Jylamvo należy pić dużo płynów, ponieważ odwodnienie może nasilić działania niepożądane tego leku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Jylamvo?

Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy kontynuować przyjmowanie zalecanej dawki leku.

Kiedy lek Jylamvo nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metotreksat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Jylamvo nie należy stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, u pacjentów z chorobami krwi, u pacjentów nadużywających alkoholu, u pacjentów z osłabionym układem odpornościowym, u pacjentów z poważnymi zakażeniami (takimi jak gruźlica i zakażenie HIV), u pacjentów z owrzodzeniem lub stanem zapalnym jamy ustnej oraz z wrzodami żołądka lub jelit. Leku nie należy stosować u kobiet karmiących piersią oraz dodatkowo we wskazaniach nieonkologicznych u kobiet w ciąży. Nie należy stosować leku u osób otrzymujących szczepionki zawierające żywe drobnoustroje.
Leku Jylamvo nie zaleca się stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Jylamvo?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Jylamvo, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i ustali terminy wizyt kontrolnych, w czasie których oceni stan pacjenta i skuteczność leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostaną wykonane odpowiednie badania w celu zakwalifikowania pacjenta do terapii lekiem Jylamvo. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem.
W trakcie leczenia lekarz może zlecić wykonanie u pacjenta następujących badań: badanie jamy ustnej i gardła pod kątem zmian w śluzówce, takich jak stany zapalne lub owrzodzenia; badania krwi (morfologia krwi z liczbą krwinek i pomiarem stężenia metotreksatu w surowicy); badanie krwi w celu monitorowania czynności wątroby; badania obrazowe w celu monitorowania stanu wątroby; badanie krwi w celu monitorowania czynności nerek; badanie układu oddechowego oraz, w razie konieczności, badanie czynności płuc.
Należy bezwzględnie unikać kontaktu leku Jylamvo ze skórą i śluzówkami. W przypadku kontaktu leku ze skórą, oczami lub nosem należy jak najszybciej przemyć dokładnie skażone miejsce wodą z mydłem. Kobiety w ciąży, planujące zajście w ciążę lub karmiące piersią nie powinny mieć kontaktu z tym lekiem.

Jak stosować lek Jylamvo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Jylamvo z jedzeniem i piciem?

Podczas leczenia lekiem Jylamvo nie wolno pić alkoholu, a także należy unikać spożywania nadmiernej ilości kawy, napojów zawierających kofeinę i czarnej herbaty liściastej.

Czy można stosować lek Jylamvo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Jylamvo nie należy stosować u kobiet w ciąży, chyba że lek jest stosowany w terapii onkologicznej. Metotreksat może spowodować wady wrodzone, działać szkodliwie na nienarodzone dziecko lub wywołać poronienie. W przypadku wskazań nieonkologicznych, przed rozpoczęciem leczenia u pacjentek w wieku rozrodczym lekarz zleci wykonanie testu ciążowego w celu wykluczenia możliwej ciąży. Pacjentki powinny unikać zajścia w ciążę w czasie leczenia lekiem Jylamvo oraz przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu. Przez cały ten czas konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji. Jeśli podczas leczenia pacjentka zajdzie w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Mężczyźni leczeni lekiem Jylamvo powinni unikać zapłodnienia partnerki i nie mogą być dawcami nasienia w czasie leczenia lekiem Jylamvo oraz przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu. Należy przerwać karmienie piersią przed rozpoczęciem i w trakcie stosowania leku Jylamvo.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Jylamvo?

W ulotce dołączonej do opakowania zawarty jest opis działań niepożądanych towarzyszących terapii z zastosowaniem leku Jylamvo. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: stan zapalny śluzówki jamy ustnej, niestrawność, ból brzucha, nudności, utrata apetytu, nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Jylamvo?

W razie podejrzenia przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do najbliższego szpitala.
Objawy przedawkowania mogą obejmować krwawienie, nietypowe osłabienie, owrzodzenie jamy ustnej, nudności, wymioty, czarne lub krwiste stolce, odkrztuszanie krwi lub krwawe wymioty treścią przypominającą fusy od kawy oraz oddawanie mniejszej ilości moczu.

Czy lek Jylamvo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Jylamvo mogą wystąpić zmęczenie i zawroty głowy - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli pacjent odczuwa takie objawy.

Jak przechowywać lek Jylamvo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, najlepiej w zamkniętej szafce. Przypadkowe spożycie przez dziecko może prowadzić do zgonu. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w szczelnie zamkniętej butelce. Po upływie 3 miesięcy od daty otwarcia butelki po raz pierwszy należy wyrzucić resztki niezużytego leku zgodnie z lokalnymi przepisami.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Jylamvo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem