LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Kaftrio (Ivacaftor + Tezacaftor + Elexacaftor)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Kaftrio (Rpz) tabletki powlekane 37,5 mg + 25 mg + 50 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kaftrio (Rpz) tabletki powlekane 75 mg + 50 mg + 100 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Kaftrio

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Vertex Pharmaceuticals Ltd.

Co zawiera lek Kaftrio?

Lek Kaftrio występuje w postaci tabletek (2 dawki) i jest dostępny na receptę.

  • Kaftrio 37,5 mg + 25 mg + 50 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 37,5 mg iwakaftoru, 25 mg tezakaftoru i 50 mg eleksakaftoru.
  • Kaftrio 75 mg + 50 mg + 100 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 75 mg iwakaftoru, 50 mg tezakaftoru i 100 mg eleksakaftoru.

Jak działa lek Kaftrio?

Lek Kaftrio zawiera trzy substancje czynne: iwakaftor, tezakaftor i eleksakaftor. Lek ten działa na białko o nazwie CFTR, które odgrywa ważną rolę w regulacji przepływu śluzu w płucach. Białko to jest uszkodzone u osób chorych na mukowiscydozę, jeśli mają one mutację w genie CFTR. Tezakaftor i eleksakaftor zwiększają ilość białka CFTR, natomiast iwakaftorem powoduje, że białko to działa lepiej.

Kiedy stosować lek Kaftrio?

Lek Kaftrio przyjmowany razem z iwakaftorem jest przeznaczony dla pacjentów z mukowiscydozą w wieku co najmniej 6 lat, u których występuje co najmniej jedna mutacja F508del genu CFTR.

Jak stosować lek Kaftrio?

Lekarz określi odpowiednią dawkę leku dla pacjenta. Lek Kaftrio jest zazwyczaj przyjmowany z iwakaftorem. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak to zalecił lekarz.

Sposób podawania

Tabletki należy przyjmować rano i wieczorem w odstępie około 12 godzin. Tabletki leku Kaftrio i iwakaftoru należy przyjmować z posiłkiem zawierającym tłuszcze. Tabletki należy połknąć w całości; nie należy ich żuć, kruszyć ani dzielić przed połknięciem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Kaftrio?

Ważne jest regularne przyjmowanie leku. W razie pominięcia dawki należy ustalić, ile czasu minęło od planowej pory przyjęcia pominiętej dawki. Jeśli od pominięcia dawki (porannej lub wieczornej) minęło mniej niż 6 godzin, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę lub tabletki, a kolejne tabletki należy przyjmować o zwykłych porach. Jeśli od pominięcia dawki upłynęło więcej niż 6 godzin: w przypadku pominięcia porannej dawki leku Kaftrio należy ją przyjąć jak najszybciej, nie należy przyjmować wieczornej dawki iwakaftoru, a kolejną poranną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze; w przypadku pominięcia wieczornej dawki iwakaftoru nie należy przyjmować pominiętej dawki i należy poczekać do kolejnego dnia i przyjąć poranną dawkę leku Kaftrio o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Kaftrio nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (iwakaftor, tezakaftor i eleksakaftor) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Kaftrio nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Kaftrio?

Terapia z zastosowaniem leku Kaftrio jest leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez lekarzy z doświadczeniem w leczeniu mukowiscydozy. Lekarz kwalifikuje pacjenta do terapii, analizując dotychczasowy przebieg leczenia oraz wykluczając przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Lek Kaftrio jest przeznaczony do długotrwałego stosowania, a lekarz będzie regularnie kontrolował stan pacjenta i reakcję na leczenie. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby (umiarkowanymi lub ciężkimi) lekarz może zmniejszyć dawkę leku lub zdecydować o przerwaniu jego przyjmowania. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Lekarz będzie zlecał badania krwi w celu kontroli stanu wątroby przed rozpoczęciem leczenia oraz w jego trakcie.

Jak stosować lek Kaftrio z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Kaftrio z jedzeniem i piciem?

Lek Kaftrio należy przyjmować z posiłkiem zawierającym tłuszcze, ponieważ jest to ważne dla osiągnięcia odpowiedniego poziomu leku w organizmie. Podczas przyjmowania leku Kaftrio należy unikać pokarmów i napojów zawierających grejpfruty.

Czy można stosować lek Kaftrio w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje pacjentkę w ciąży lub karmiącą piersią, czy możliwe jest u niej stosowanie leku Kaftrio.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Kaftrio?

Działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Kaftrio są szczegółowo zebrane i zamieszczone w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się objawy pogorszenia czynności wątroby (takie jak: ból lub uczucie dyskomfortu w górnej części brzucha po prawej stronie; zażółcenie skóry lub oczu; utrata apetytu; nudności lub wymioty; ciemne zabarwienie moczu) albo wysypka na skórze.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Kaftrio?

W razie przypadkowego przyjęcia większej niż przepisana ilości leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Kaftrio wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po przyjęciu leku Kaftrio mogą wystąpić zawroty głowy - nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani obsługiwać maszyn, jeśli pojawią się zawroty głowy, chyba że nie wpływają one na pacjenta.

Jak przechowywać lek Kaftrio?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Kaftrio - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem