Kelzy PR (Ethinylestradiol and dienogest)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Kelzy PR (Rp) | tabletki o przedłużonym uwalnianiu | 2 mg + 0,02 mg | 28 szt. |
Refundacja brak refundacji |
Opłata pacjenta (zł): 56,00 |
Cena 100% (zł): 56,00 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Kelzy PR
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Exeltis Poland Sp. z o.o.
- Co zawiera lek Kelzy PR?
- Jak działa lek Kelzy PR?
- Kiedy stosować lek Kelzy PR?
- Jak stosować lek Kelzy PR?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Kelzy PR?
- Kiedy lek Kelzy PR nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Kelzy PR?
- Jak stosować lek Kelzy PR z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Kelzy PR w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Kelzy PR?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Kelzy PR?
- Czy lek Kelzy PR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Kelzy PR?
- Kelzy PR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Co zawiera lek Kelzy PR?
Lek Kelzy PR ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Lek jest dostępny na receptę.
1 opakowanie leku zawiera 28 tabletek: 24 białe tabletki (zawierające substancje czynne) i 4 zielone tabletki (placebo).
1 biała tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 2 mg dienogestu i 0,02 mg etynyloestradiolu. Zielone tabletki nie zawierają substancji czynnych.
Wszystkie tabletki zawierają laktozę, dlatego pacjentki ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku.
Jak działa lek Kelzy PR?
Substancjami czynnymi leku Kelzy PR są dienogest i etynyloestradiol. Są to hormony, których połączone działanie powoduje zahamowanie owulacji (czyli uwolnienia komórki jajowej z jajnika) i zmniejszenie prawdopodobieństwa zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej, a w konsekwencji zajścia w ciążę przez pacjentkę.
Kiedy stosować lek Kelzy PR?
Lek Kelzy PR jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym stosowanym w celu zapobiegania ciąży.
Jak stosować lek Kelzy PR?
Lekarz przedstawi zasady dawkowania i czas stosowania leku Kelzy PR.
Sposób podawania
Należy przyjmować 1 tabletkę leku Kelzy PR codziennie o tej samej porze przez 28 kolejnych dni, zgodnie z kierunkiem wskazanym strzałkami. Przez pierwsze 24 dni należy przyjmować 1 białą tabletkę zawierającą substancje czynne, następnie przez 4 ostatnie dni należy przyjmować 1 zieloną tabletkę placebo. Po przyjęciu ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania należy kontynuować przyjmowanie leku następnego dnia, rozpoczynając kolejne opakowanie, bez przerwy pomiędzy kolejnymi blistrami. Nowy blister będzie zawsze rozpoczynany w tym samym dniu tygodnia. Należy wybrać jedną naklejkę z odpowiednim dniem tygodnia, w którym rozpoczyna się przyjmowanie tabletek. Po przyjęciu ostatniej zielonej tabletki z blistra należy rozpocząć kolejny blister, niezależnie od tego, czy krwawienie zakończyło się czy nie.
Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Każdą tabletkę należy połykać, popijając w razie konieczności niewielką ilością płynu.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Kelzy PR?
W przypadku pominięcia białej tabletki zawierającej substancje czynne należy postępować zgodnie z następującymi wskazówkami:
- jeśli minęło mniej niż 24 godzin od zwykłej pory przyjęcia tabletki, skuteczność antykoncepcyjna nie jest zmniejszona i tabletkę należy przyjąć tak szybko jak to możliwe, a następnie przyjmować kolejne tabletki o zwykłej porze;
- jeśli minęło więcej niż 24 godziny od zwykłej pory przyjęcia tabletki, skuteczność antykoncepcyjna może być zmniejszona, a im więcej tabletek pominięto, tym większe jest ryzyko zajścia w ciążę. Ryzyko niepełnej ochrony przed ciążą jest największe, jeżeli pacjentka zapomni przyjąć białą tabletkę z początku lub z końca blistra - w takiej sytuacji najlepiej jest skontaktować się z lekarzem i dokładnie omówić okoliczności pominięcia tabletek leku.
W razie pominięcia jednej lub więcej zielonych tabletek placebo ochrona antykoncepcyjna jest zachowana, pod warunkiem że przerwa pomiędzy przyjęciem ostatniej białej tabletki z bieżącego opakowania a pierwszą białą tabletką z kolejnego opakowania nie przekracza 4 dni.
Kiedy lek Kelzy PR nie może być stosowany?
Leku nie należy podawać pacjentkom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (dienogest lub etynyloestradiol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Kelzy PR jest wskazany tylko u kobiet po rozpoczęciu miesiączkowania.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Kelzy PR?
Przed zaordynowaniem leku Kelzy PR konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, w tym wywiadu dotyczącego chorób występujących u bliskich krewnych w przeszłości. Wywiad będzie także obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem złożonej hormonalnej terapii antykoncepcyjnej. Lekarz zmierzy też ciśnienie tętnicze krwi oraz, zależnie od indywidualnego stanu pacjentki, może zlecić wykonanie innych badań. Lekarz zaleci pacjentce zgłaszanie się na regularne wizyty kontrolne, których harmonogram lekarz dobierze indywidulanie dla każdej pacjentki. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić się z lekarzem. Należy pamiętać, że lek Kelzy PR nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. chlamydioza, opryszczka narządów płciowych, kłykciny kończyste, rzeżączka, kiła); przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową chroni wyłącznie stosowanie prezerwatyw.
Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak lek Kelzy PR, jest związane ze zwiększeniem ryzyka powstania zakrzepów krwi, w porównaniu do sytuacji, gdy taka terapia nie jest stosowana. W rzadkich przypadkach zakrzep krwi może zablokować naczynie krwionośne i spowodować ciężkie zaburzenia. W ulotce dołączonej do opakowania leku zawarta jest instrukcja postępowania w przypadku pojawienia się objawów, które mogąc mieć związek z wystąpieniem choroby zakrzepowej. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli w trakcie stosowania leku Kelzy PR pojawią się objawy mogące oznaczać obecność zakrzepu krwi w naczyniach kończyny dolnej (czyli zakrzepicy żył głębokich), w naczyniach płucnych (czyli zatorowości płucnej), wystąpienie zawału serca lub udaru mózgu.
W razie wystąpienia wymiotów lub ciężkiej biegunki w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia białej tabletki zawierającej substancje czynne, wchłanianie substancji czynnych leku do organizmu może nie być całkowite i skuteczność ochrony antykoncepcyjnej leku może być zmniejszona. Po ustąpieniu wymiotów lub biegunki należy możliwie najszybciej przyjąć dodatkową białą tabletkę z kolejnego blistra (najlepiej w ciągu 24 godzin od zwykłej pory przyjmowania tabletki). Jeśli nie jest to możliwe lub minęło ponad 24 godziny, najlepiej skontaktować się z lekarzem, który udzieli informacji o właściwym postępowaniu w takiej sytuacji.
Jak stosować lek Kelzy PR z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Czy można stosować lek Kelzy PR w ciąży i okresie karmienia piersią?
Nie wolno stosować leku Kelzy PR w okresie ciąży. Jeśli w trakcie stosowania leku Kelzy PR pacjentka zajdzie w ciążę, powinna natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania leku Kelzy PR podczas karmienia piersią. Jeśli pacjentka chce karmić piersią, lekarz zaleci odpowiedni rodzaj antykoncepcji.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Kelzy PR?
W trakcie stosowania leku Kelzy PR mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Kelzy PR?
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku przez dziecko, należy skontaktować się z lekarzem.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk