LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ketonal Duo (Ketoprofen)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ketonal Duo (Rp) kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde 150 mg 30 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
14,06
0,00
Cena
100% (zł):
21,72
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ketonal Duo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera Ketonal Duo?

Lek Ketonal Duo występuje w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu i jest dostępny na receptę. Kapsułka zawiera dwa rodzaje peletek - jedne peletki uwalniają substancję czynną szybko a drugie powoli.
1 kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 150 mg ketoprofenu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Ketonal Duo?

Ketoprofen jest lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kiedy stosować Ketonal Duo?

Lek Ketonal Duo jest stosowany w:
- chorobach reumatycznych (w tym w reumatoidalnym zapaleniu stawów),
- zapaleniu stawów innego pochodzenia,
- stanach zapalnych pozastawowych (takich jak zapalenie pochewek ścięgnistych lub zespół bolesnego barku),
- chorobie zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa, przebiegającej z dużym nasileniem bólu i znacznie upośledzającej sprawność.

Jak stosować Ketonal Duo?

Lekarz określa indywidualnie dawkowanie leku Ketonal Duo w poszczególnych chorobach i długość leczenia.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków. Kapsułkę należy popić co najmniej połową szklanki wody lub mleka. Lekarz może zalecić jednoczesne przyjmowanie leków zobojętniających kwas solny w żołądku w celu zmniejszenia ryzyka szkodliwego działania leku Ketonal Duo na przewód pokarmowy.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ketonal Duo?

Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Ketonal Duo nie może być stosowany?

Leku Ketonal Duo nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ketoprofen) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u pacjentów, u których w przeszłości wystąpiły objawy nadwrażliwości po zastosowaniu ketoprofenu lub innych podobnie działających leków (takich jak kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne), takie jak: duszność, napad astmy oskrzelowej, obrzęk śluzówki nosa, reakcja skórna albo inna reakcja alergiczna.
Leku Ketonal Duo nie należy stosować u dla dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ketonal Duo?

Przed zleceniem leczenia lekiem Ketonal Duo lekarz musi przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności z nim związane. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże zalecenia dotyczące kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż przepisane w konkretnym wskazaniu. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę działającą przeciwbólowo; nie należy stosować leku Ketonal Duo dłużej niż jest to konieczne. Przyjmowanie leków takich jak Ketonal Duo może wiązać się z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu (ryzyko to zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku). Należy przerwać przyjmowanie leku Ketonal Duo i skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie jego stosowania pojawią się zaburzenia widzenia (np. niewyraźne widzenie). Osoby z reakcjami nadwrażliwości na światło słoneczne lub fototoksycznością w wywiadzie będą dokładnie obserwowane przez lekarza podczas przyjmowania tego leku. Pacjenci w podeszłym wieku wymagają szczególnej ostrożności i odpowiedniej kontroli leczenia przez lekarza.

Jak stosować Ketonal Duo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania innych leków zawierających niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym np. kwasu acetylosalicylowego lub selektywnych inhibitorów cyklooksygenazy 2 (COX-2). Ostrożność należy zachować w przypadku jednoczesnego stosowania leków, które mogą zwiększać ryzyko powstawania owrzodzeń lub krwawienia, takich jak doustne kortykosteroidy, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny stosowane m.in. w leczeniu depresji, leki przeciwzakrzepowe (takie jak warfaryna) lub leki hamujące agregację płytek krwi (takie jak kwas acetylosalicylowy).

Czy można stosować Ketonal Duo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno przyjmować leku Ketonal Duo w ostatnich 3 miesiącach ciąży. W czasie pierwszych 6 miesięcy ciąży lub w okresie karmienia piersią zastosowanie leku Ketonal Duo jest możliwe po decyzji lekarza. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ketonal Duo?

Działania niepożądane charakterystyczne dla terapii lekiem Ketonal Duo przedstawia ulotka dołączona do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Ketonal Duo i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala w przypadku wystąpienia następujących objawów: napad astmy oskrzelowej; obrzęk twarzy, warg lub gardła powodujący trudności z oddychaniem i połykaniem, przyspieszone bicie serca, obniżone ciśnienie krwi, wysypka i swędzenie skóry; pieczenie, uporczywy ból żołądka, krwawe wymioty, silny ból brzucha, smołowate stolce; powstawanie pęcherzy, złuszczanie się skóry lub krwawienie w obrębie skóry ze świądem (lub bez), grudkowata wysypka.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ketonal Duo?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Ketonal Duo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Ketonal Duo mogą pojawić się takie objawy jak zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia i drgawki - w razie ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Ketonal Duo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25ºC.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ketonal Duo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem