LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Kidofen max (Ibuprofen)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Kidofen max (OTC) zawiesina doustna 250 mg/5 ml 1 but. 100 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 28,40 Cena 100% (zł): 28,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.

Więcej »

Kidofen max

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Skład

5 ml zawiesiny doustnej zawiera 250 mg ibuprofenu. 5 ml zawiesiny zawiera: 2190,8 mg maltitolu ciekłego, 3,45 mg benzoesanu sodu, 6,9 mg etanolu i 10,44 mg glikolu propylenowego.

Wskazania

Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego).
Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego:
- bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych;
- bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządów ruchu (nadwyrężenia, skręcenia);
- bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne;
- bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania;
- bóle głowy;
- bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

Dawkowanie

Preparat jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Przyjmowanie preparatu w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Dawka dobowa ibuprofenu wynosi 20 do 30 mg/kg masy ciała w dawkach podzielonych; dawki należy podawać co około 6 do 8 godzin.

 • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
  Zalecana dawka w objawowym leczeniu bólu i gorączki wynosi 3 razy po 8 ml zawiesiny w ciągu doby (co odpowiada 1200 mg ibuprofenu na dobę), do ustąpienia objawów.
 • Dzieci
  Niemowlęta od 3 do 6 miesięcy (5-7,6 kg): 3 razy po 1 ml zawiesiny w ciągu doby (150 mg ibuprofenu na dobę).
  Niemowlęta od 6 do 12 miesięcy (7,7-9 kg): 3 do 4 razy po 1 ml zawiesiny w ciągu doby (150-200 mg ibuprofenu na dobę).
  Dzieci od 1 do 3 lat (10-15 kg): 3 razy po 2 ml zawiesiny w ciągu doby (300 mg ibuprofenu na dobę).
  Dzieci od 4 do 6 lat (16-20 kg): 3 razy po 3 ml zawiesiny w ciągu doby (450 mg ibuprofenu na dobę).
  Dzieci od 7 do 9 lat (21-29 kg): 3 razy po 4 ml zawiesiny w ciągu doby (600 mg ibuprofenu na dobę).
  Dzieci od 10 do 12 lat (30-40 kg): 3 razy po 6 ml zawiesiny w ciągu doby (900 mg ibuprofenu na dobę).
  Preparatu nie należy stosować u niemowląt w wieku poniżej 3 miesięcy lub o masie ciała mniejszej niż 5 kg, ponieważ nie ma wystarczająco dużo informacji na poparcie użycia go w tej grupie wiekowej.
  W przypadku dzieci w wieku 3-5 miesięcy należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach. W przypadku dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy i młodzieży należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli podawanie preparatu jest konieczne przez więcej niż 3 dni, lub jeśli objawy ulegają nasileniu.
Osoby w podeszłym wieku

Dawkowanie powinno być ustalone indywidualnie przez lekarza. Należy rozważyć możliwość zmniejszenia dawki. U pacjentów w podeszłym wieku istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem NLPZ.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności wątroby nie jest konieczne zmniejszenie dawki. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek nie jest konieczne zmniejszenie dawki. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.

Sposób podawania

Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków. U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywanie produktu leczniczego podczas posiłku. Do dawkowania zawiesiny należy używać strzykawki doustnej dołączonej do opakowania.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pacjenci, u których w wywiadzie występowały reakcje nadwrażliwości (np. skurcz oskrzeli, astma, nieżyt błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) powiązane z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu lub innych NLPZ. Krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego powiązane z wcześniejszą terapią lekami z grupy NLPZ. Czynna lub nawracająca w wywiadzie choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, lub krwotok (dwa lub więcej niezależne, potwierdzone przypadki owrzodzenia lub krwawienia). Krwawienie z naczyń mózgowych lub z inne czynne krwawienie. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Zaburzenia wytwarzania krwi o nieustalonym pochodzeniu. Ostatni trymestr ciąży. Ciężkie odwodnienie (wywołane wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów).

Ciąża i karmienie piersią

Ibuprofenu nie należy podawać w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, jeśli nie jest to konieczne. Jeśli ibuprofen jest stosowany przez kobietę planującą ciążę lub w czasie pierwszego i drugiego trymestru ciąży, dawka powinna być tak mała a czas trwania leczenia tak krótki, jak tylko to możliwe. Ibuprofen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Przerwanie karmienia nie jest konieczne w trakcie krótkotrwałego leczenia ibuprofenem, w dawkach stosowanych w leczeniu bólu i gorączki.

Działania niepożądane

Często: ból brzucha, nudności, niestrawność, biegunka, wzdęcia z oddawaniem gazów, zaparcia, zgaga, wymioty, niewielka utrata krwi z przewodu pokarmowego (która w wyjątkowych przypadkach może prowadzić do niedokrwistości). Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości, pokrzywka i świąd; ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość, zmęczenie; zaburzenia widzenia; owrzodzenie żołądka i (lub) dwunastnicy, perforacja lub krwotok z przewodu pokarmowego, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Crohna, zapalenie błony śluzowej żołądka; różne wysypki skórne. Rzadko: szumy uszne; uszkodzenie tkanki nerek (martwica brodawek nerkowych), zwiększenie stężenia mocznika we krwi; zmniejszenie stężenia hemoglobiny we krwi. Bardzo rzadko: zaburzenia układu krwiotwórczego (niedokrwistość, leukopenia, małopłytkowość, pancytopenia, agranulocytoza); ciężkie reakcje nadwrażliwości; reakcje psychotyczne i depresja; aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; niewydolność serca, kołatanie serca i obrzęki, zawał mięśnia sercowego; nadciśnienie tętnicze, zapalenie naczyń; zapalenie przełyku, zapalenie trzustki, tworzenie się przeponopodobnych zwężeń jelita; zaburzenia czynności wątroby, uszkodzenie wątroby (szczególnie podczas długotrwałego leczenia), niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby; ciężkie reakcje skórne (takie jak reakcje pęcherzowe, w tym zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielania się naskórka), łysienie; obrzęki (szczególnie u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością nerek), zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalenie nerek, któremu może towarzyszyć ostra niewydolność nerek. Badania kliniczne wskazują, że stosowanie ibuprofenu, zwłaszcza w dużej dawce (2400 mg na dobę), może być związane z niewielkim wzrostem ryzyka wystąpienia tętniczych incydentów zatorowo-zakrzepowych (np. zawału mięśnia sercowego lub udaru).

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem