LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Logo Naczelnej Izby Lekarskiej Logo Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Logo Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Logo Okręgowej Izby Lekarskiej Logo Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Kogavant (Ticagrelor)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Kogavant (Rp) tabletki powlekane 60 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
57,30
Cena
100% (zł):
57,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kogavant (Rp) tabletki powlekane 90 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
57,30
Cena
100% (zł):
57,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Kogavant

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Kogavant?

Lek Kogavant jest dostępny na receptę w postaci tabletek w dwóch dawkach.
1 tabletka powlekana zawiera 60 mg lub 90 mg tikagreloru.

Jak działa lek Kogavant?

Tikagrelor hamuje agregację płytek i w ten sposób zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi.

Kiedy stosować lek Kogavant?

Lek Kogavant razem z kwasem acetylosalicylowym (inny lek przeciwpłytkowy) jest stosowany u dorosłych, u których wystąpił zawał serca lub dławica piersiowa niestabilna. Lek zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego zawału serca lub udaru, albo zgonu z powodu choroby związanej z sercem lub naczyniami krwionośnymi.

Jak stosować lek Kogavant?

Lekarz ustali dawkę leku Kogavant w zależności od wskazania. Należy kontynuować przyjmowanie leku tak długo, jak zalecił lekarz. Lekarz zazwyczaj zaleci jednoczesne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego, ustalając jego dawkę. Nie należy przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Zaleca się przyjmowanie leku o tej samej porze każdego dnia (np. 1 tabletka rano i 1 tabletka wieczorem). Tabletki można przyjmować w trakcie posiłku lub niezależnie od posiłku. W razie trudności z połykaniem tabletki, można ją rozgnieść i wymieszać z wodą zgodnie z instrukcją, i natychmiast wypić. Jeśli pacjent jest leczony w szpitalu, tabletka po rozpuszczeniu w wodzie może zostać podana przez zgłębnik nosowo-żołądkowy.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Kogavant?

W przypadku pominięcia dawki leku pacjent powinien przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Kogavant nie może być stosowany?

Leku Kogavant nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tikagrelor) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować w następujących grupach pacjentów: pacjenci z aktualnie występującym krwawieniem, pacjenci z udarem spowodowanym krwawieniem do mózgu, pacjenci z ciężką chorobą wątroby. Leku Kogavant nie wolno przyjmować, jeśli pacjent stosuje jednocześnie jakikolwiek z następujących leków: ketokonazol, klarytromycyna, nefazodon, rytonawir i atazanawir.
Nie zaleca się stosowania leku Kogavant u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Kogavant?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Kogavant lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Nie należy przekraczać zaleconej przez lekarza dawki leku. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent będzie poddawany zabiegom chirurgicznym (także stomatologicznym) w trakcie stosowania leku Kogavant. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leczenia tym lekiem należy porozmawiać z lekarzem.

Jak stosować lek Kogavant z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety. Lek Kogavant może wpływać na działanie innych leków, a inne leki mogą mieć wpływ na lek Kogavant.

Czy można stosować lek Kogavant w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje, czy lek Kogavant będzie mógł być zastosowany u kobiety, która jest w ciąży lub karmi piersią. Podczas stosowania tego leku kobiety powinny używać odpowiednich środków antykoncepcyjnych, aby nie zajść w ciążę.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Kogavant?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane towarzyszące leczeniu z zastosowaniem leku Kogavant. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są krwawienia, podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi oraz duszność. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Kogavant?

W razie zastosowania dawki większej niż zalecona należy jak najszybciej porozumieć się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Zastosowanie zbyt dużej dawki leku Kogavant zwiększa ryzyko krwawienia.

Czy lek Kogavant wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn w przypadku, gdy podczas przyjmowania leku Kogavant pojawią się zawroty głowy lub dezorientacja.

Jak przechowywać lek Kogavant?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Kogavant - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner