LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Kornam (Terazosin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Kornam (Rp) tabletki 2 mg 30 szt.
Refundacja
30% / R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
15,86 / 16,76
0,00
Cena
100% (zł):
21,24
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kornam (Rp) tabletki 5 mg 30 szt.
Refundacja
30% / R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
25,19 / 22,63
0,00
Cena
100% (zł):
38,64
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Kornam

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera Kornam?

Lek Kornam występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 2 mg lub 5 mg terazosyny. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Kornam?

Terazosyna należy do grupy leków zwanych lekami alfa-adrenolitycznymi. Terazosyna zmniejsza napięcie ścian naczyń krwionośnych i ich rozszerzenie, co ułatwia przepływ krwi przez te naczynia. Lek rozluźnia również mięśnie gruczołu krokowego i szyi pęcherza moczowego, ułatwiając oddawanie moczu.

Kiedy stosować Kornam?

Lek Kornam jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi, w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (powiększonego gruczołu krokowego), w objawowym leczeniu zaburzeń oddawania moczu na skutek zwężenia dróg moczowych w wyniku łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Jak stosować Kornam?

Dawkowanie leku Kornam, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłku. Tabletki należy połykać, popijając odpowiednią ilością płynu (np. szklanką wody).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Kornam?

Jeżeli pacjent zapomniał przyjąć dawkę leku o zwykłej porze, powinien przyjąć ją jak najszybciej i kontynuować przyjmowanie leku według dotychczasowego schematu. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku.

Kiedy Kornam nie może być stosowany?

Leku Kornam nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (terazosynę), inne leki alfa-adrenolityczne (takie jak alfuzosyna, doksazosyna) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Kornam nie należy stosować u dzieci.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Kornam?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Symcare lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz czy w trakcie terapii konieczna jest obserwacja pacjenta. Należy zwrócić się do lekarza w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Przed zabiegiem chirurgicznym zaćmy należy poinformować lekarza okulistę o przyjmowaniu leku Kornam obecnie lub w przeszłości. Lek Kornam może znacząco obniżać ciśnienie tętnicze krwi, powodować obniżenie ciśnienia krwi przy zmianie pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą oraz omdlenie - jeśli wystąpią zawroty głowy, uczucie oszołomienia lub omdlenie, należy usiąść lub położyć się, a po ustąpieniu objawów ostrożnie wstawać; o objawach należy poinformować lekarza. W okresie przyjmowania leku Kornam należy unikać spożywania napojów alkoholowych.

Jak stosować Kornam z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety. Może być konieczne dostosowanie dawki terazosyny.

Czy można stosować Kornam w ciąży i okresie karmienia piersią?

W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią o zastosowania leku Kornam decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Kornam?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii lekiem Kornam, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać leczenie lekiem Kornam i jak najszybciej zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią objawy obrzęku naczynioruchowego (takie jak obrzęk twarzy lub ust, trudności w oddychaniu lub połykaniu), ciężka reakcja alergiczna lub nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Kornam?

W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, gdyż możliwe jest nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Czy Kornam wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Szczególnie na początku leczenia lekiem Kornam mogą wystąpić zawroty głowy, senność i (lub) omdlenia. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w ciągu 12 godzin od przyjęcia pierwszej dawki leku, po zwiększeniu dawki oraz po wznowieniu przyjmowania leku Kornam po przerwie.

Jak przechowywać Kornam?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Kornam - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem