Krazati (Adagrasib)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja |
Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Krazati
(Rpz)
![]() |
tabletki powlekane | 200 mg | 180 szt. |
Refundacja |
Opłata pacjenta (zł): |
Cena 100% (zł): |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Krazati
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Bristol-Myers Squibb Pharma EEIG
- Co zawiera lek Krazati?
- Jak działa lek Krazati?
- Kiedy stosować lek Krazati?
- Jak stosować lek Krazati?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Krazati?
- Kiedy lek Krazati nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Krazati?
- Jak stosować lek Krazati z innymi lekami?
- Jak stosować lek Krazati z jedzeniem i piciem?
- Czy można stosować lek Krazati w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Krazati?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Krazati?
- Czy lek Krazati wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Krazati?
- Krazati - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Co zawiera lek Krazati?
Lek Krazati jest dostępny na receptę w postaci tabletek.
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg adagrazybu.
Kiedy stosować lek Krazati?
Lek Krazati jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z zaawansowanym niedrobnokomórkowy rakiem płuca (NDRP), gdy w komórkach nowotworowych występuje mutacja znana jako KRAS G12C. Lek stosuje się u pacjentów, u których choroba uległa postępowi po co najmniej jednym rodzaju leczenia.
Jak stosować lek Krazati?
Dawkowanie leku i czas leczenia przedstawi lekarz. Nie należy samodzielnie zmieniać dawki leku ani przerywać przyjmowania leku bez porozumienia z lekarzem.
Sposób podawania
Lek należy przyjmować dwa razy na dobę, codziennie o tej samej porze. Może być przyjmowany z posiłkami lub niezależnie od posiłków. Podawanie z posiłkiem może poprawić tolerancję. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletki można rozpuszczać w wodzie.
Jeśli pacjent nie może połykać tabletek w całości, może rozpuścić tabletki w 120 ml niegazowanej wody o temperaturze pokojowej, bez rozgniatania ich (nie wolno stosować żadnych innych płynów, w tym kwaśnych napojów np. soków owocowych). Delikatnie mieszać aż mieszanina będzie biała z małymi kawałkami tabletki; nie należy rozgryzać kawałków. Mieszaninę należy natychmiast wypić. Naczynie należy przepłukać dodatkowymi 120 ml wody i natychmiast wypić, aby mieć pewność, że została przyjęta pełna dawka leku.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Krazati?
W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć ją jak najszybciej. W przypadku pominięcia dawki o więcej niż 4 godziny należy pominąć tę dawkę i przyjąć zwykłą dawkę o następnej wyznaczonej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Jeśli po przyjęciu dawki leku wystąpią wymioty, nie należy przyjmować dodatkowej dawki, a następną dawkę należy przyjąć o następnej wyznaczonej porze.
Kiedy lek Krazati nie może być stosowany?
Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (adagrazyb) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Krazati nie wolno stosować jednocześnie z niektórymi lekami określanymi jako substraty CYP3A o wąskim indeksie terapeutycznym.
Lek Krazati nie jest zalecany do stosowania u osób w wieku poniżej 18 lat.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Krazati?
Leczenie lekiem Krazati będzie prowadzone pod nadzorem lekarza z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz przeprowadzi badanie komórek nowotworowych pacjenta w celu potwierdzenia obecności mutacji KRAS G12C, aby upewnić się, że lek Krazati jest odpowiedni dla pacjenta. Lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Lekarz będzie kontrolował czynność wątroby pacjenta przed rozpoczęciem przyjmowania leku i podczas leczenia i może podjąć decyzję o zmniejszeniu dawki leku albo przerwaniu jej podawania lub zaprzestaniu leczenia. Lekarz może kontrolować pracę serca pacjenta za pomocą EKG i może zdecydować o zmniejszeniu dawki leku lub o zaprzestaniu leczenia. Wszystkie wątpliwości związane z leczeniem należy omówić z lekarzem.
Jak stosować lek Krazati z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety. Lek Krazati może wpływać na działanie niektórych innych leków, a niektóre inne leki mogą wpływać na działanie leku Krazati.
Leku Krazati nie wolno stosować w skojarzeniu z niektórymi lekami nazywanymi substratami CYP3A o wąskim indeksie terapeutycznym (alfuzozyna, amiodaron, cyzapryd, pimozyd, kwetiapina, chinidyna, ergotamina, dihydroergotamina, lowastatyna, symwastatyna, syldenafil, syrolimus, takrolimus, midazolam, triazolam i tikagrelor), ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnych i zagrażających życiu działań niepożądanych.
Jak stosować lek Krazati z jedzeniem i piciem?
Picie niektórych gatunków soku grejpfrutowego i w dużych ilościach na początku przyjmowania leku Krazati może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w wyniku zwiększenia stężenia tego leku we krwi.
Czy można stosować lek Krazati w ciąży i okresie karmienia piersią?
Lekarz zadecyduje, czy lek Krazati będzie mógł być zastosowany u kobiety, która jest w ciąży. Kobiety, które mogą zajść w ciążę, muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Krazati i przez co najmniej 5 dni po przyjęciu ostatniej dawki (należy omówić z lekarzem odpowiednie metody antykoncepcji). Nie należy karmić piersią w czasie leczenia lekiem Krazati.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Krazati?
W ulotce dołączonej do opakowania leku Krazati są omówione działania niepożądane towarzyszące terapii tym lekiem. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem tego leku to: biegunka, nudności, wymioty, zmniejszenie apetytu, zawroty głowy, niedokrwistość, obniżona liczba limfocytów, obniżone stężenie sodu we krwi, obrzęki (zwłaszcza kostek i stóp), podwyższone stężenie kreatyniny lub enzymów wątrobowych, zmęczenie, osłabienie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Krazati?
W przypadku przyjęcia większej ilości tabletek niż zalecona należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Czy lek Krazati wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
Jeśli podczas stosowania leku Krazati u pacjenta występują zawroty głowy lub zmęczenie, nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać innych czynności, które mogłyby stanowić zagrożenie dla pacjenta lub innych osób.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk