LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Kreon Travix (Pancreatin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Kreon Travix (OTC) kapsułki dojelitowe 10000 j. Ph.Eur. lipazy 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
29,50
Cena
100% (zł):
29,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kreon Travix (OTC) kapsułki dojelitowe 10000 j. Ph.Eur. lipazy 50 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
55,80
Cena
100% (zł):
55,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Kreon Travix

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Viatris Healthcare Sp. z o.o.

Co zawiera Kreon Travix?

Lek Kreon Travix występuje w postaci kapsułek dojelitowych i jest dostępny bez recepty.
1 kapsułka dojelitowa zawiera 150 mg pankreatyny o aktywności: 10 000 j. Ph.Eur. lipazy, 8000 j. Ph.Eur. amylazy i 600 j. Ph.Eur. proteazy.

Jak działa Kreon Travix?

Pankreatyna zawiera enzymy trzustkowe pochodzenia zwierzęcego: lipazę - rozkładającą tłuszcze, amylazę - rozkładającą skrobię oraz proteazy - powodujące rozpad białek.

Kiedy stosować Kreon Travix?

Lek Kreon Travix jest stosowany u dzieci, młodzieży i dorosłych z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki. Dotyczy to pacjentów z: mukowiscydozą, zablokowaniem przewodów wyprowadzających z trzustki lub pęcherzyka żółciowego, atakiem ostrego zapalenia trzustki (lek można zacząć przyjmować, gdy pacjent ponownie rozpocznie doustne przyjmowanie pokarmów), przewlekłym zapaleniem trzustki, rakiem trzustki, usuniętą trzustką lub jej częścią, usuniętym żołądkiem lub jego częścią, zespoleniem żołądkowo-jelitowym, zespołem Shwachmana-Diamonda.

Jak stosować Kreon Travix?

Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.
Dawka leku jest mierzona w jednostkach lipazy. O ilości przyjmowanych kapsułek decyduje lekarz. Lekarz dostosuje dawkę do potrzeb pacjenta; jest ona uzależniona od: rodzaju choroby, masy ciała, stosowanej diety oraz ilości tłuszczu obecnego w kale. Jeśli utrzymują się stolce tłuszczowe lub dolegliwości ze strony żołądka lub jelit, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może istnieć konieczność dostosowania dawki. Lek Kreon Travix należy przyjmować tak długo, jak zadecyduje lekarz; wielu pacjentów musi przyjmować lek przez całe życie.

Dawkowanie w mukowiscydozie - dorośli i dzieci
Zwykle dawka początkowa u dzieci w wieku poniżej 4 lat wynosi 1000 jednostek lipazy na kg masy ciała na posiłek. Zwykle dawka początkowa u dzieci w wieku 4 lat i starszych, młodzieży i dorosłych wynosi 500 jednostek lipazy na kg masy ciała na posiłek. U większości pacjentów dawka powinna być mniejsza lub nie powinna przekraczać 10000 jednostek lipazy na kg masy ciała na dobę lub 4000 jednostek lipazy na gram spożytego tłuszczu.
  Dawkowanie w innych zaburzeniach trzustki - dorośli
  Zwykle dawka wynosi od 25 000 do 80 000 jednostek lipazy (od 2 do 8 kapsułek leku) na każdy główny posiłek (śniadanie, obiad, kolacja). W przypadku przekąsek zwykle dawka wynosi połowę dawki przyjmowanej w czasie głównego posiłku (od 1 do 4 kapsułek leku).
   Sposób podawania

   Lek należy zawsze przyjmować podczas lub zaraz po głównych posiłkach i przekąskach, co pozwoli na dokładne wymieszanie enzymów z pokarmem i trawienie w czasie przejścia przez jelito cienkie. Kapsułki należy połykać w całości. Kapsułek nie wolno gryźć ani żuć. Jeżeli połykanie kapsułek sprawia trudności, można je ostrożnie otworzyć i dodać granulki do miękkiego, kwaśnego pokarmu lub zmieszać z kwaśnym napojem. Kwaśnym pokarmem może być np. mus jabłkowy lub jogurt. Kwaśnym napojem może być sok jabłkowy, pomarańczowy lub ananasowy. Mieszaninę należy natychmiast połknąć bez gryzienia i żucia i popić wodą lub sokiem. Mieszanie z niekwaśnym pokarmem lub napojem, gryzienie lub żucie minimikrosfer może spowodować podrażnienie jamy ustnej lub zmianę działania leku w organizmie. Nie przetrzymywać leku lub zawartości kapsułek w jamie ustnej. Nie przechowywać mieszaniny leku. Należy pić duże ilości płynów w ciągu dnia.

   Kiedy Kreon Travix nie może być stosowany?

   Leku Kreon Travix nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pankreatynę wieprzową) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

   Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Kreon Travix?

   Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku występowania mukowiscydozy i przyjmowania pankreatyny w dawce większej niż 10 000 j.Ph.Eur. lipazy na kg masy ciała na dobę oraz wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego lub zmiany dotychczasowych objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

   Jak stosować Kreon Travix z innymi lekami?

   Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

   Czy można stosować Kreon Travix w ciąży i okresie karmienia piersią?

   W przypadku ciąży lub podejrzenia ciąży należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku Kreon Travix. Lekarz zadecyduje czy można i w jakiej dawce przyjmować lek. Lek Kreon Travix może być stosowany w okresie karmienia piersią.

   Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Kreon Travix?

   Bardzo często występują bóle brzucha. Często: nudności, wymioty, zaparcia, wzdęcia, biegunka. Niezbyt często: wysypka. Ponadto mogą wystąpić świąd i pokrzywka. Lek może powodować reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje anafilaktyczne. Zwężenie odcinka krętniczo-kątniczego oraz jelita grubego było opisywane u pacjentów ze zwłóknieniem torbielowatym trzustki przyjmujących duże dawki produktów zawierających pankreatynę.
   Jeśli u pacjenta wystąpią reakcje alergiczne, w tym wysypka, obrzęk twarzy, warg, języka i/lub gardła, co może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu, lub wystąpią inne poważne działania niepożądane, należy przerwać stosowanie leku Kreon Travix i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub Oddziałem Ratunkowym najbliższego szpitala.

   Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Kreon Travix?

   W przypadku zażycia zbyt dużej dawki leku należy przyjmować dużo płynów i zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Bardzo duże dawki pankreatyny powodują czasami zwiększenie ilości kwasu moczowego w moczu i we krwi.

   Czy Kreon Travix wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

   Lek Kreon Travix nie wywiera lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

   Jak przechowywać Kreon Travix?

   Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Butelka powinna być szczelnie zamknięta.

   Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

   Kreon Travix - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

   banerbaner
   Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
   Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
   Rozumiem