Dodaj do mojego indeksu leków »

Krople miętowe (Mentha piperita) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Krople miętowe (OTC) krople doustne 1 but. 35 g 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 3,80 Cena 100% (zł): 3,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Krople miętowe

Informacja dla pacjenta

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

SKŁAD
1 g kropli zawiera 1 g nalewki miętowej (macerat etanolowo-wodny z liści mięty oraz olejek miętowy - nie mniej niż 5% olejku). Lek zawiera 80-86% (v/v) etanolu.

Wskazania

Łagodne dolegliwości trawienne, takie jak: niestrawność, wzdęcia oraz pomocniczo w stanach skurczowych w obrębie jelit.

Dawkowanie

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
20-50 kropli (co odpowiada około 0,8-2 ml) 3-5 razy na dobę. Preparat jest przeznaczony do doraźnego stosowania. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 2 tygodniach stosowania, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.
Dzieci
Ze względu na brak wystarczających danych i zawartość alkoholu nie stosować u dzieci w wieku do 6 lat. U dzieci w wieku 6-12 lat preparat może być stosowany po zasięgnięciu opinii lekarza.
Sposób podawania
Preparat można stosować po rozcieńczeniu z wodą lub na łyżeczkę cukru.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne (liść mięty lub mentol). Nie stosować w chorobach dróg żółciowych, np. w zapaleniu dróg żółciowych, kamicy żółciowej.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią ze względu na zawartość alkoholu i brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
U osób wrażliwych mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe. Przetwory mięty mogą nasilać dolegliwości refluksu żołądkowo-przełykowego i zgagi.

UWAGI
Nie zaleca się stosowania w refluksie żołądkowo-przełykowym (zgaga). Ze względu na zawartość etanolu, należy zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów z chorobą wątroby, padaczką.
W zalecanych dawkach preparat nie wywiera istotnego wpływu na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. Należy wziąć pod uwagę fakt, że lek może zmieniać wyniki pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu, jeśli jest przyjęty bezpośrednio przed rozpoczęciem podróży. Preparat przyjęty w dawce większej niż zalecana może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych