LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Kventiax SR (Quetiapine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Kventiax SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 50 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,17
0,00
Cena
100% (zł):
26,17
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kventiax SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 150 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,20
0,00
Cena
100% (zł):
70,61
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kventiax SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 200 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,73
0,00
Cena
100% (zł):
92,35
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kventiax SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 300 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,43
0,00
Cena
100% (zł):
133,85
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kventiax SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 400 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,40
0,00
Cena
100% (zł):
168,47
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Kventiax SR

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Kventiax SR?

Lek Kventiax SR jest dostępny w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w pięciu dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 50 mg, 150 mg, 200 mg, 300 mg lub 400 mg kwetiapiny w postaci fumaranu kwetiapiny. Tabletka o przedłużonym uwalnianiu uwalnia lek przez dłuższy czas niż tabletka o natychmiastowym uwalnianiu. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni poinformować o tym lekarza przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Kventiax SR?

Kwetiapina należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. Działanie leku polega na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników w mózgu, które odgrywają rolę w schizofrenii i chorobie dwubiegunowej. Blokowanie tych receptorów pomaga w normalizacji aktywności mózgu i łagodzi objawy choroby.

Kiedy stosować lek Kventiax SR?

Lek Kventiax SR jest stosowany w leczeniu kilku chorób, takich jak: depresja dwubiegunowa i ciężkie epizody depresyjne w dużej depresji, mania, schizofrenia.

Jak stosować lek Kventiax SR?

Lekarz określa odpowiednią dawkę leku Kventiax SR zależnie od wskazania oraz ustala czas trwania leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia; lek wymaga stopniowego zmniejszania dawki.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę. Ponieważ pokarm może wpływać na działanie leku, tabletki należy przyjmować co najmniej godzinę przed posiłkiem lub przed zaśnięciem. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą; nie należy ich dzielić, żuć ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Kventiax SR?

Jeżeli została pominięta jedna dawka leku, należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora zastosowania kolejnej dawki, należy odczekać i przyjąć lek o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Kventiax SR nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kwetiapinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy przyjmować leku Kventiax SR, jeśli pacjent przyjmuje jednocześnie: niektóre leki stosowane w zakażeniu HIV, leki z grupy azoli stosowane w zakażeniach grzybiczych, antybiotyki erytromycynę lub klarytromycynę, nefazodon.
Lek Kventiax SR nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Kventiax SR?

Przed zleceniem leczenia lekiem Kventiax SR lekarz przeprowadzi wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Gdy podejmie decyzję o zastosowaniu leku, przekaże pacjentowi informacje o kontroli leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. W razie nasilenia depresji lub wystąpienia u pacjenta myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójczych należy niezwłocznie porozumieć się z lekarzem lub zgłosić się bezpośrednio do szpitala. W czasie leczenia należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu.

Jak stosować lek Kventiax SR z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Kventiax SR z jedzeniem i piciem?

W czasie przyjmowania leku Kventiax SR nie należy pić soku grejpfrutowego, gdyż może on wpływać na sposób działania tego leku.

Czy można stosować lek Kventiax SR w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości stosowania leku Kventiax SR podczas ciąży. Leku Kventiax SR nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Kventiax SR?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Kventiax SR są opublikowane w ulotce dołączonej do opakowania. Podczas stosowania leku najczęściej mogą pojawić się następujące działania niepożądane: zawroty głowy, ból głowy, suchość w jamie ustnej, senność, zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe skurcze mięśni (może to być utrudnienie rozpoczęcia ruchu, drżenie, niepokój ruchowy lub sztywność mięśni), zmiany stężenia niektórych lipidów (triglicerydów oraz cholesterolu całkowitego), szybkie bicie serca, nieprawidłowe bicie serca, zaparcia, niestrawność, uczucie osłabienia, niskie ciśnienie podczas wstawania, nietypowe sny i koszmary senne, zwiększony apetyt. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Kventiax SR?

W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Kventiax SR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Kventiax SR może powodować senność. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu poznania, w jaki sposób lek wpływa na organizm pacjenta.

Jak przechowywać lek Kventiax SR?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Kventiax SR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem