Dodaj do mojego indeksu leków »

Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol (Paracetamol) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol (OTC) tabletki 500 mg 10 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 3,60 Cena 100% (zł): 3,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol (OTC) tabletki 500 mg 20 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 5,30 Cena 100% (zł): 5,30 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol (OTC) tabletki 500 mg 50 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 10,90 Cena 100% (zł): 10,90 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Laboratoria Polfa Łódź Sp. z o.o.

CO ZAWIERA LEK LABORATORIA POLFAŁÓDŹ PARACETAMOL?

1 tabletka Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol zawiera 500 mg paracetamolu. Lek zawiera sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

JAK DZIAŁA LEK LABORATORIA POLFAŁÓDŹ PARACETAMOL?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

KIEDY STOSOWAĆ LEK LABORATORIA POLFAŁÓDŹ PARACETAMOL?

Bóle różnego pochodzenia, m.in. bóle głowy (także migrenowe), stawowe, mięśniowe, miesiączkowe oraz występujące po urazach i zabiegach chirurgicznych oraz stomatologicznych. Gorączka, np. w stanach grypopodobnych i przeziębieniach.

JAK STOSOWAĆ LEK LABORATORIA POLFAŁÓDŹ PARACETAMOL?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie paracetamolu zależy od wieku i masy ciała. Zwykle jednorazowa dawka wynosi 10-15 mg paracetamolu na kg masy ciała, do całkowitej dawki dobowej wynoszącej 60 mg na kg masy ciała. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej.
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
1 lub 2 tabletki leku Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol co 4 godziny, do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa przy stosowaniu krótkotrwałym (do 3 dni) wynosi 8 tabletek leku Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol (4 g paracetamolu) w dawkach podzielonych, a przy stosowaniu długotrwałym (do 10 dni) - 5 tabletek leku Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol (2,5 g paracetamolu) w dawkach podzielonych. Odstęp między kolejnymi dawkami powinien wynosić co najmniej 4 godziny.
Dzieci
Leku Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagane dostosowanie dawki.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek dawkę leku Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy dawkami. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Sposób podawania
Tabletki należy połknąć, popijając niewielką ilością płynu.

KIEDY LEK LABORATORIA POLFAŁÓDŹ PARACETAMOL NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol nie należy stosować w przypadku choroby alkoholowej oraz ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU LABORATORIA POLFAŁÓDŹ PARACETAMOL?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 10 dniach (ból) lub 3 dniach (gorączka) u dorosłych, lub po 3 dniach u dzieci, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol jest stosowany u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy; w przypadku niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); jeśli pacjent jest odwodniony i przewlekle niedożywiony oraz w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek. Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Długotrwałe, w dużych dawkach, niewłaściwe stosowanie środków przeciwbólowych może powodować wystąpienie bólów głowy, które mogą nie ustąpić po większych dawkach leku. Nie należy przyjmować paracetamolu przez długi czas lub w dużych dawkach, bez porozumienia z lekarzem lub dentystą.

JAK STOSOWAĆ LEK LABORATORIA POLFAŁÓDŹ PARACETAMOL Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ LEK LABORATORIA POLFAŁÓDŹ PARACETAMOL W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol może być stosowany w czasie ciąży; gdy pacjentka jest w ciąży należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie. Lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol może być stosowany podczas karmienia piersią, gdy pacjentka karmi piersią należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU LABORATORIA POLFAŁÓDŹ PARACETAMOL?

W przypadku doraźnego stosowania paracetamolu działania niepożądane występują rzadko. Mogą wystąpić: reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka, rumień), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty; ponadto zapalenie trzustki, uszkodzenie wątroby, powiększenie wątroby, żółtaczka, po przedawkowaniu - zaburzenia czynności wątroby lub nerek). Bardzo rzadko może wystąpić zmniejszenie liczby krwinek białych lub płytkowych we krwi oraz zmiany chemiczne w barwniku krwi - hemoglobinie (methemoglobinemia).

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU LABORATORIA POLFAŁÓDŹ PARACETAMOL?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

CZY LEK LABORATORIA POLFAŁÓDŹ PARACETAMOL WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Stosowanie leku Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ LEK LABORATORIA POLFAŁÓDŹ PARACETAMOL?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych