LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Laticort (Hydrocortisone butyrate)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Laticort 0,1% (Rp) krem 1 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,50
Cena
100% (zł):
16,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Laticort 0,1% (Rp) maść 1 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,50
Cena
100% (zł):
18,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Laticort 0,1% (Rp) płyn na skórę 1 mg/g 1 but. 20 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,90
Cena
100% (zł):
19,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Laticort

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera Laticort?

Lek Laticort występuje w trzech postaciach: kremu, maści i płynu na skórę. Wszystkie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Laticort krem
    1 g kremu zawiera 1 mg 17-maślanu hydrokortyzonu. Lek zawiera alkohol cetostearylowy - może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i w związku z tym może powodować reakcje alergiczne (w tym reakcje opóźnione).
  • Laticort maść
    1 g maści zawiera 1 mg 17-maślanu hydrokortyzonu.
  • Laticort płyn na skórę
    1 ml płynu na skórę zawiera 1 mg 17-maślanu hydrokortyzonu.

Jak działa Laticort?

Maślan hydrokortyzonu jest miejscowym kortykosteroidem o umiarkowanie silnym działaniu przeciwzapalnym. Zastosowany na skórę łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować Laticort?

Lek Laticort jest wskazany do stosowania w podostrych i przewlekłych, nie zakażonych stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia, zwłaszcza o podłożu alergicznym, o średnim lub ciężkim nasileniu, które reagują na leczenie kortykosteroidami i przebiegają z uporczywym swędzeniem lub nadmiernym rogowaceniem.
Lek Laticort jest wskazany w: łojotokowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu skóry, liszaju pokrzywkowym, wyprysku kontaktowym alergicznym, rumieniu wielopostaciowym, toczniu rumieniowatym, łuszczycy zadawnionej, liszaju płaskim.
Zazwyczaj lek w postaci kremu lub płynu na skórę stosuje się w pierwszej fazie leczenia, przed zastosowaniem leku w postaci maści, który jest stosowany na łuszczące i suche zmiany na skórze. Lek w postaci płynu na skórę jest łatwiejszy do zastosowania na skórę owłosioną niż w postaci maści lub kremu.

Jak stosować Laticort?

Lekarz dobiera właściwą dla pacjenta postać leku Laticort, przedstawi zasady dawkowania i długość leczenia.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do stosowania na skórę. Niewielką ilość leku należy nakładać na chorobowo zmienione miejsca na skórze. Po każdym zastosowaniu leku należy umyć ręce, chyba że ręce są leczone tym lekiem.

Kiedy Laticort nie może być stosowany?

Leku Laticort nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (maślan hydrokortyzonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Laticort nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Laticort?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Laticort lekarz zapozna się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności tego leku. Lekarz przedstawi pacjentowi zasady właściwego stosowania leku. Jeśli objawy choroby nasilą się, należy zwrócić się do lekarza. Należy unikać stosowania leku na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach, a także długotrwałego leczenia lekiem. Leku w postaci kremu lub płynu na skórę nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym (ściśle uszczelniającym). Należy unikać stosowania leku w postaci maści pod opatrunkiem ściśle uszczelniającym. W przypadku stosowania maści w nadmiernym liszajowaceniu lub nadmiernym rogowaceniu zmienionej chorobowo skóry, dopuszcza się stosowanie opatrunku ściśle uszczelniającego, który należy zmieniać raz na 24 godziny. Leku nie należy stosować dłużej niż przez 2 tygodnie. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych. Ostrożnie stosować w stanach zanikowych tkanki podskórnej, szczególnie u osób w podeszłym wieku. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z łuszczycą. U dzieci w wieku powyżej 2 lat lek należy stosować ostrożnie na niewielką powierzchnię skóry; u dzieci nie stosować na skórę twarzy i unikać długotrwałego stosowania. Nie należy stosować leku na powieki lub na skórę w okolicy powiek. Unikać kontaktu leku z oczami i śluzówkami. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować Laticort z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.

Czy można stosować Laticort w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje, czy będzie możliwe zastosowanie leku Laticort u pacjentki w ciąży lub karmiącej piersią. Bezwzględnie nie należy stosować leku w pierwszym trymestrze ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Laticort?

Działania niepożądane opisywane podczas leczenia lekiem Laticort są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Laticort?

Długotrwałe lub nieprawidłowe stosowania leku może doprowadzić do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów. W razie przedawkowania leku lub przypadkowego połknięcia leku (np. przez dziecko) należy skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać Laticort?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Krem i maść należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Płyn na skórę należy przechowywać w temperaturze 2-8°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Laticort - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem