LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lercaprel (Enalapril + Lercanidipine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Lercaprel (Rp) tabletki powlekane 10 mg + 10 mg 28 szt. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 27,00 Cena 100% (zł): 27,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lercaprel (Rp) tabletki powlekane 20 mg + 10 mg 28 szt. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 37,00 Cena 100% (zł): 37,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lercaprel (Rp) tabletki powlekane 20 mg + 20 mg 28 szt. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 37,00 Cena 100% (zł): 37,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lercaprel

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Recordati Ireland Ltd.

Co zawiera Lercaprel?

Lek Lercaprel występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.

 • Lercaprel 10 mg + 10 mg
  1 tabletka powlekana zawiera 10 mg maleinianu enalaprylu i 10 mg chlorowodorku lerkanidypiny.
 • Lercaprel 20 mg + 10 mg
  1 tabletka powlekana zawiera 20 mg maleinianu enalaprylu i 10 mg chlorowodorku lerkanidypiny.
 • Lercaprel 20 mg + 20 mg
  1 tabletka powlekana zawiera 20 mg maleinianu enalaprylu i 20 mg chlorowodorku lerkanidypiny.
  Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa Lercaprel?

Lek Lercaprel zawiera dwa składniki - enalapryl i lerkanidypinę. Enalapryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami ACE. Lerkanidypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia, które działają rozkurczająco na naczynia krwionośne. Oba składniki leku obniżają ciśnienie tętnicze.

Kiedy stosować Lercaprel?

 • Lercaprel 10 mg + 10 mg
  Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych, u których ciśnienie tętnicze nie jest odpowiednio kontrolowane podczas leczenia samą lerkanidypiną w dawce 10 mg. Tego leku nie należy stosować w leczeniu początkowym nadciśnienia tętniczego.
 • Lercaprel 20 mg + 10 mg
  Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych, u których ciśnienie tętnicze nie jest odpowiednio kontrolowane podczas leczenia samym enalaprylemw dawce 20 mg. Tego leku nie należy stosować w leczeniu początkowym nadciśnienia tętniczego.
 • Lercaprel 20 mg + 20 mg
  Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych przyjmujących enalapryl i lerkanidypinę jako osobne leki.

Jak stosować Lercaprel?

Lekarz dobiera dawkę leku Lercaprel indywidualnie dla każdego pacjenta. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować w jednorazowej dawce codziennie o tej samej porze, najlepiej rano co najmniej 15 minut przed śniadaniem (duża zawartość tłuszczu w posiłku znacząco zwiększa stężenie leku we krwi). Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie należy przyjmować leku Lercaprel z sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lercaprel?

Regularne przyjmowanie leku zapewnia skuteczność leczenia. W przypadku pominięcia dawki należy opuścić pominiętą dawkę i przyjąć kolejną dawkę o stałej porze. Nie należy stosować dwóch tabletek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Lercaprel nie może być stosowany?

Leku Lercaprel nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (enalapryl lub lerkanidypinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem na inne inhibitory ACE lub innego antagonistę wapnia. Nie należy podawać leku, jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiły objawy obrzęku naczynioruchowego (takie jak obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła powodujący trudności w połykaniu lub oddychaniu), spowodowanego leczeniem inhibitorem ACE (do których należy enalapryl), lub jeśli taki obrzęk pojawił się z nieznanych przyczyn, lub jest dziedziczny.
Lek Lercaprel nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lercaprel?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Lercaprel, lekarz podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia tym lekiem i przedstawi zasady kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli w dowolnym momencie leczenia wystąpi obrzęk twarzy, warg lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy), należy przerwać przyjmowanie leku Lercaprel i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego oraz stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Należy powiedzieć lekarzowi o przyjmowaniu leku Lercaprel w następujących sytuacjach: planowany zabieg chirurgiczny lub podanie znieczulenia(w tym u dentysty); planowany zabieg aferezy LDL; planowane leczenie odczulające na jad pszczół lub os. Nie należy spożywać alkoholu podczas leczenia lekiem Lercaprel, ponieważ alkohol może nasilać jego działanie.

Jak stosować Lercaprel z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Lercaprel z jedzeniem i piciem?

Podczas stosowania leku Lercaprel nie wolno spożywać soku grejpfrutowego ani grejpfrutów, ponieważ produkty te mogą nasilać działanie lerkanidypiny (jednego ze składników leku).

Czy można stosować Lercaprel w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Lercaprel w czasie pierwszych 3 miesięcy ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ lek przyjmowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Lercaprel, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie należy stosować leku Lercaprel podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lercaprel?

W trakcie przyjmowania leku Lercaprel mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Lercaprel i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, powodujący trudności z oddychaniem lub przełykaniem; ból w klatce piersiowej spowodowany niedostatecznym zaopatrzenia serca w krew; omdlenie; objawy reakcji alergicznej, takie jak świąd, wysypka skórna, pokrzywka.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lercaprel?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Lercaprel wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas stosowania leku Lercaprel pojawią się zawroty głowy, osłabienie lub senność, nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Lercaprel?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem