LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lisinoratio (Lisinopril)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lisinoratio 5 (Rp) tabletki 5 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
8,10
0,00
Cena
100% (zł):
8,10
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lisinoratio 10 (Rp) tabletki 10 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,73
0,00
Cena
100% (zł):
12,11
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lisinoratio 20 (Rp) tabletki 20 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
15,11
0,00
Cena
100% (zł):
19,88
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lisinoratio 20 (import równoległy) (Rp) tabletki 20 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,27
0,00
Cena
100% (zł):
14,04
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lisinoratio

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

ratiopharm GmbH, InPharm Sp. z o.o.

Co zawiera lek Lisinoratio?

Lek Lisinoratio jest dostępny na receptę w postaci tabletek w trzech dawkach.
1 tabletka zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg lizynoprylu. Tabletkę 5 mg można podzielić na połowy.

Jak działa lek Lisinoratio?

Lizynopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Działanie leku polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze oraz ułatwia pompowanie krwi przez serce do wszystkich części ciała.

Kiedy stosować lek Lisinoratio?

  • Lek Lisinoratio jest stosowany do:
    - leczenia nadciśnienia tętniczego samoistnego i naczyniowo-nerkowego jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze;
    - leczenia niewydolności serca jako jedyny lek lub w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i w określonych przypadkach z preparatami naparstnicy;
    - leczenia hemodynamicznie stabilnych pacjentów we wczesnej (24 godziny) fazie zawału serca w celu zapobiegania rozwojowi dysfunkcji lewej komory i niewydolności serca;
    - leczenia pacjentów z nadciśnieniem i cukrzycą typu 2 oraz współistniejącymi powikłaniami ze strony nerek z mikroalbuminurią.

Jak stosować lek Lisinoratio?

Lekarz dobiera odpowiednią dawkę leku Lisinoratio i określa długość leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę, codziennie o tej samej porze. Można go przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lisinoratio?

Lek należy przyjmować regularnie każdego dnia. W przypadku nie przyjęcia leku o zwykłej porze, nie należy przyjmować dodatkowej dawki. Następnego dnia należy powrócić do regularnego stosowania leku w dawce zaleconej przez lekarza.

Kiedy lek Lisinoratio nie może być stosowany?

Leku Lisinoratio nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lizynopryl), inne inhibitory ACE lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli kiedykolwiek występował stan nazywany obrzękiem naczynioruchowym spowodowany w przeszłości leczeniem inhibitorem ACE, objawiający się obrzękiem twarzy, warg, języka i (lub) gardła, utrudnieniem połykania lub oddychania. Lek nie może być przyjmowany w przypadku występowania wrodzonego lub idiopatycznego (samoistnego) obrzęku naczynioruchowego. Nie wolno stosować leku u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
Nie zaleca się stosowania leku Lisinoratio u dzieci w innych wskazaniach niż nadciśnienie tętnicze; w tym wskazaniu nie zaleca się stosowania leku Lisinoratio u dzieci w wieku poniżej 6 lat lub u dzieci z ciężkim zaburzeniem czynności nerek.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lisinoratio?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Lisinoratio lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem, a następnie zadecyduje o leczeniu i przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy omówić je z lekarzem. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego oraz stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Podczas przyjmowania leku Lisinoratio może wystąpić obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, kończyn, warg, języka, głośni i (lub) gardła) - w razie pojawienia się takich objawów należy natychmiast odstawić lek i skonsultować się z lekarzem. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu lizynoprylu przed zabiegiem dializy, przed zabiegiem aferezy lipoprotein o małej gęstości, przed zabiegiem odczulania na jad owadów błonkoskrzydłych oraz przed znieczuleniem ogólnym do zabiegów chirurgicznych.

Jak stosować lek Lisinoratio z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Lisinoratio w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Lisinoratio nie należy stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią. Jeśli pacjentka zaszła w ciążę podczas stosowania leku Lisinoratio, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lisinoratio?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Lisinoratio są omówione działania niepożądane, które mogą wystąpić w czasie terapii tym lekiem. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Lisinoratio i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi: obrzęk twarzy, warg, języka, głośni i (lub) gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu; obrzęk rąk, kostek lub stóp; pokrzywka.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lisinoratio?

W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

Czy lek Lisinoratio wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Niektóre działania niepożądane, które zgłaszano podczas stosowania leku Lisinoratio (np. zawroty głowy lub zmęczenie), mogą mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Lisinoratio?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lisinoratio - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem