LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lisiprol (Lisinopril)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lisiprol (Rp) tabletki 5 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
8,05
0,00
Cena
100% (zł):
8,05
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lisiprol (Rp) tabletki 10 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
10,36
0,00
Cena
100% (zł):
12,37
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lisiprol (Rp) tabletki 20 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
15,57
0,00
Cena
100% (zł):
20,03
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lisiprol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Lisiprol?

Lek Lisiprol to tabletki na receptę dostępne w 3 dawkach.
1 tabletka zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg lizynoprylu w postaci lizynoprylu dwuwodnego. Tabletki we wszystkich dawkach można podzielić na dwie równe dawki.

Jak działa lek Lisiprol?

Lizynopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Działanie leku polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze oraz ułatwia pompowanie krwi przez serce do wszystkich części ciała.

Kiedy stosować lek Lisiprol?

  • Lek Lisiprol jest stosowany w leczeniu:
    - wysokiego ciśnienia tętniczego;
    - niewydolności serca;
    - po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego;
    - zaburzeń dotyczących nerek, spowodowanych cukrzycą typu 2 u pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym.

Jak stosować lek Lisiprol?

Dawkowanie leku Lisiprol i czas stosowania ustala lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku Lisiprol bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Zaleca się przyjmowanie leku codziennie o tej samej porze. Może być przyjmowany niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lisiprol?

Skuteczność leczenia zależy od regularnego przyjmowania leków. W razie pominięcia dawki leku Lisiprol należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki (wtedy należy opuścić zapomnianą dawkę). Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Lisiprol nie może być stosowany?

Leku Lisiprol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lizynopryl) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem na jakikolwiek inny inhibitor ACE. Leku nie należy stosować, jeśli podczas wcześniejszego przyjmowania inhibitora ACE u pacjenta wystąpiły takie objawy jak: obrzęk rąk, stóp, okolicy kostek, twarzy, warg, języka lub gardła, problemy z połykaniem lub oddychaniem (obrzęk naczynioruchowy), lub jeśli te objawy występowały również u kogoś z rodziny pacjenta podczas stosowania jakiegokolwiek inhibitora ACE, albo jeśli u pacjenta wystąpił obrzęk naczynioruchowy o nieznanej przyczynie. Leku Lisiprol nie wolno podawać kobietom po 3. miesiącu ciąży.
Nie zaleca się stosowania leku Lisiprol u dzieci w innych wskazaniach niż nadciśnienie tętnicze; nie zaleca się stosowania leku Lisiprol u dzieci w wieku poniżej 6 lat i u dzieci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lisiprol?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Lisiprol lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Jeśli lekarz zadecyduje o leczeniu tym lekiem, poinformuje lekarza o terminach wizyt kontrolnych. Wszystkie wątpliwości związane z leczeniem należy omówić z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli w dowolnym momencie leczenia wystąpi obrzęk twarzy, warg, ust, języka lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy), należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia lekarz może regularnie kontrolować czynność nerek, ciśnienie krwi oraz stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. O przyjmowaniu leku Lisiprol należy poinformować lekarza lub personel medyczny w następujących sytuacjach: planowany zabieg operacyjny ze znieczuleniem; planowana dializa lub afereza cholesterolu LDL; planowane leczenie odczulające na jad owadów.

Jak stosować lek Lisiprol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Lisiprol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Lisiprol we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3. miesiącu ciąży, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku jeśli jest stosowany w tym okresie. Nie zaleca się stosowania leku Lisiprol u matek karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lisiprol?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Lisiprol są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek z poniższych reakcji należy odstawić lek Lisiprol i natychmiast skontaktować się z lekarzem: ciężkie reakcje alergiczne (takie jak: obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu; ciężki lub nagły obrzęk rąk, stóp i kostek; trudności w oddychaniu; silny świąd skóry); ciężkie zaburzenia skórne (takie jak nagła wysypka lub pieczenie, zaczerwienienie lub złuszczanie się skóry); zakażenie.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lisiprol?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż przepisana przez lekarza należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.

Czy lek Lisiprol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Niektóre osoby mogą odczuwać zawroty głowy lub zmęczenie podczas przyjmowania tego leku - w razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów, używać narzędzi ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Lisiprol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lisiprol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem