LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Locametz (Gozetotide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Locametz (Rpz) zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego 25 µg 1 fiolka 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Locametz

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Locametz?

Lek Locametz to zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego, który zawiera proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka zawiera 25 mikrogramów gozetotydu.

Jak działa lek Locametz?

Substancją czynną leku jest gozetotyd, który wiąże się z białkiem PSMA występującym na powierzchni komórek raka gruczołu krokowego. Przed użyciem lek jest połączony z substancją radioaktywną o nazwie gal (68Ga), aby mógł przenosić radioaktywność do miejsca, w którym znajdują się komórki nowotworowe i umożliwić wykrycie tych komórek przy użyciu badania metodą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).

Kiedy stosować lek Locametz?

Lek Locametz stosuje się jako lek diagnostyczny u osób dorosłych z rakiem gruczołu krokowego w celu wykrycia komórek raka gruczołu krokowego z obecnością białka o nazwie antygen błonowy swoisty dla gruczołu krokowego (PSMA) za pomocą badania obrazowego ciała zwanego pozytonową tomografią emisyjną (PET).

Jak stosować lek Locametz?

Lek Locametz może być stosowany tylko w specjalnie kontrolowanych pomieszczeniach. Będzie przygotowywany i podawany pacjentowi przez odpowiednio przeszkolone osoby, które zapewnią bezpieczeństwo podania leku i będą informować pacjenta o przeprowadzanych procedurach. Lekarz medycyny nuklearnej nadzorujący procedurę zdecyduje jaka ilość leku Locametz będzie użyta u pacjenta. Będzie to najmniejsza ilość konieczna do uzyskania wymaganych informacji.

Sposób podawania

Przygotowany lek podaje się w powolnym wstrzyknięciu do żyły. Badanie metodą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) rozpocznie się 50 do 100 minut po otrzymaniu przez pacjenta leku Locametz.

Kiedy lek Locametz nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (gozetotyd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Locametz nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Locametz?

Stosowanie leku Locametz wiąże się z narażeniem na niewielką dawkę promieniowania jonizującego. Lekarz medycyny nuklearnej omówi z pacjentem konieczne środki ochrony przed promieniowaniem. Przed podaniem leku Locametz pacjent powinien wypić dużą ilość wody i oddać mocz bezpośrednio przed procedurą obrazowania medycznego PET i jak najczęściej w pierwszych godzinach po podaniu leku. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z podaniem leku należy zwrócić się do lekarza medycyny nuklearnej.

Jak stosować lek Locametz z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Locametz w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Locametz nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet. Lek Locametz jako preparat radiofarmaceutyczny, może mieć szkodliwe działanie na nienarodzone dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Locametz?

Działania niepożądane leku Locametz są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to: zmęczenie, nudności, zaparcia i wymioty. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Locametz - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem