LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lonamo Duo (Sitagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lonamo Duo (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 850 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
21,41
0,00
Cena
100% (zł):
41,87
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lonamo Duo (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
21,41
0,00
Cena
100% (zł):
41,87
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lonamo Duo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Egis Pharmaceuticals PLC

Co zawiera lek Lonamo Duo?

Lek Lonamo Duo to tabletki w dwóch dawkach, które są dostępne na receptę.

  • Lonamo Duo 50 mg + 850 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny oraz 850 mg chlorowodorku metforminy.
  • Lonamo Duo 50 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.
    Linia podziału na tabletce nie jest przeznaczona do przełamywania tabletki.

Jak działa lek Lonamo Duo?

Lek Lonamo Duo zawiera dwie substancje czynne (sitagliptynę i metforminę), które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Lonamo Duo?

Lek Lonamo Duo stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Może być stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w połączeniu z określonymi innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Lonamo Duo?

Dawkowanie leku Lonamo Duo lekarz określa indywidualnie. Lek należy przyjmować tak długo jak to zalecił lekarz. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Przerwanie stosowania leku może spowodować wzrost stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zaburzeń ze strony żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lonamo Duo?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć tak szybko jak to możliwe. Jeśli zbliża się czas przyjęcia następnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i dalej przyjmować lek według zwykłego schematu. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Lonamo Duo nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Lonamo Duo nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lonamo Duo?

Przed zleceniem leczenia lekiem Lonamo Duo lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu ustali zasady kontroli leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Należy wstrzymać stosowanie leku Lonamo Duo i jak najszybciej udać się do lekarza lub najbliższego szpitala, jeśli pojawią się objawy kwasicy mleczanowej (ciężkiego działania niepożądanego leku, w którym jest konieczne natychmiastowe leczenie w szpitalu. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się w pewnych sytuacjach, więc lekarz omówi z pacjentem objawy i tego stanu. Szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami czynności nerek oraz ze stanem chorobowym, który może wiązać się z odwodnieniem (ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub przyjmowanie mniejszej ilości płynów niż zwykle). Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe lub bardzo wysoki poziom triglicerydów we krwi. Skontaktowanie z lekarzem jest konieczne, jeśli podczas leczenia pojawią się na skórze pęcherze (może to być objaw choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy).
Jeśli u pacjenta planowany jest duży zabieg chirurgiczny, nie można stosować leku Lonamo Duo podczas zabiegu i wkrótce po nim - lekarz przekaże, kiedy należy przerwać przyjmowanie i kiedy można ponowne rozpocząć stosowanie leku. Przerwanie przyjmowania leku Lonamo Duo będzie również konieczne, jeśli u pacjenta planowane jest wykonanie badania radiologicznego z podaniem środka kontrastowego zawierającego jod, np. do badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej - lekarz poda, kiedy należy przerwać przyjmowanie i kiedy będzie można wznowić leczenie lekiem Lonamo Duo.
W trakcie leczenia lekarz będzie kontrolował czynność nerek przynajmniej raz na rok lub częściej u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety i wysiłku fizycznego oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Podczas przyjmowania leku Lonamo Duo należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Lonamo Duo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub pochodnej sulfonylomocznika, ponieważ może być konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą przyjmowane razem z lekiem Lonamo Duo.

Czy można stosować lek Lonamo Duo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny omówić z lekarzem kontrolowanie cukrzycy w tym okresie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lonamo Duo?

W ulotce dołączonej do opakowania omówione są działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Lonamo Duo. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy czasowo zaprzestać stosowania leku Lonamo Duo i natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów niepożądanych: objawy zapalenia trzustki obejmujące silny i uporczywy ból brzucha, który może promieniować w kierunku pleców, z występowaniem nudności i wymiotów lub bez nich; objawy kwasicy mleczanowej obejmujące wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie w połączeniu z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca; objawy ciężkiej reakcji alergicznej obejmujące wysypkę, pokrzywkę, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła z problemami z oddychaniem lub połykaniem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lonamo Duo?

W razie przyjęcia większej niż przepisana przez lekarza dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Lonamo Duo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania sitagliptyny zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Lonamo Duo jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi nazywanymi pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną może prowadzić do nadmiernego zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Lonamo Duo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lonamo Duo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Lonamo Duo - powiązane artykuły

Niedziela, 20 sierpnia 2023

Dnia 24 sierpnia 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która obowiązuje od 1 września 2023 r. Zobacz, które leki z listy aptecznej obejmuje lista.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem