LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lonamo (Sitagliptin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lonamo (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
9,79
0,00
Cena
100% (zł):
30,25
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lonamo (Rp) tabletki powlekane 100 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
17,07
0,00
Cena
100% (zł):
56,91
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lonamo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Egis Pharmaceuticals PLC

Co zawiera lek Lonamo?

Lek Lonamo występuje w postaci tabletek dostępnych na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg sitagliptyny.

Jak działa lek Lonamo?

Lek zawiera substancję czynną sitagliptynę, która należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4), powodujących zmniejszenie stężenia cukru (glukozy) we krwi.

Kiedy stosować lek Lonamo?

Lek Lonamo stosuje się u osób dorosłych w leczeniu cukrzycy typu 2. Lek Lonamo może być stosowany jako jedyny lek lub razem z innymi lekami (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami) obniżającymi stężenie cukru we krwi.

Jak stosować lek Lonamo?

Dawkowanie leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować tak długo, jak to zaleci lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków i napojów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lonamo?

W sytuacji pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według ustalonego schematu. Nie należy stosować dawki podwójnej tego leku.

Kiedy lek Lonamo nie może być stosowany?

Leku Lonamo nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Lonamo nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lonamo?

Przed zaordynowaniem leku Lonamo konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania leku, należy porozumieć się z lekarzem. Nie należy przyjmować większych dawek niż przepisane przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa, jakiekolwiek choroby nerek. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli podczas stosowania leku pojawią się pęcherze na skórze, które mogą być objawem choroby o nazwie pemfigoid pęcherzowy, lub jeśli pojawi się ciężki i uporczywy ból brzucha, który może wskazywać na ostre zapalenie trzustki. Podczas przyjmowania leku Lonamo ważne jest przestrzeganie diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych zaleconych przez lekarza.

Jak stosować lek Lonamo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Lonamo.

Czy można stosować lek Lonamo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omów z pacjentką w ciąży lub pacjentką karmiącą piersią zasady leczenia cukrzycy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lonamo?

Działania niepożądane związane z terapią z zastosowaniem leku Lonamo są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Lonamo i jak najszybciej zgłosić się do lekarza w razie wystąpienia następujących ciężkich objawów niepożądanych: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka, który może promieniować w kierunku pleców, z nudnościami i wymiotami lub bez nich (mogą to być objawy zapalenia trzustki); ciężka reakcja alergiczna (wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry oraz obrzęk twarzy, warg, języka i gardła utrudniający oddychanie lub połykanie).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lonamo?

W razie zastosowania większej ilości tabletek niż zalecona przez lekarza należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Czy lek Lonamo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności w trakcie przyjmowania leku Lonamo, co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Lonamo razem z lekami z grupy pochodnych sulfonylomocznika lub insuliną może spowodować nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemię), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Lonamo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lonamo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Lonamo - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem