LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lorafen (Lorazepam)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lorafen (Rp) tabletki drażowane 1 mg 25 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,50
Cena
100% (zł):
22,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lorafen (Rp) tabletki drażowane 2,5 mg 25 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,50
Cena
100% (zł):
24,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lorafen

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A.

Co zawiera lek Lorafen?

Lek Lorafen występuje w postaci tabletek drażowanych w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka drażowana zawiera 1 mg lub 2,5 mg lorazepamu. Lek zawiera laktozę i sacharozę - pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku, jeśli stwierdzono u niego wcześniej nietolerancję niektórych cukrów; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Tabletki 2,5 mg zawierają czerwień koszenilową, która może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Lorafen?

Lorazepam należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami i wykazuje działanie uspokajające i łagodzące lęk.

Kiedy stosować lek Lorafen?

Lek Lorafen jest stosowany doraźnie i krótkotrwale w leczeniu:
- lęku różnego pochodzenia;
- zaburzeń snu związanych ze stanami wzmożonego lęku.

Jak stosować lek Lorafen?

Dawkę leku Lorafen lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta, zależnie od nasilenia objawów. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku. Jeśli zakończenie leczenia będzie konieczne, lekarz przedstawi schemat stopniowego zmniejszania dawki leku.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać, popijając niewielką ilością wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lorafen?

Jeśli pacjent zapomni o zażyciu dawki leku, powinien przyjąć kolejną dawkę zaraz gdy sobie o tym przypomni. Jeśli zbliża się czas zażycia kolejnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i następną przyjąć zgodnie z zaleceniem. W przypadku, gdy pacjent zapomni o zażyciu dwóch lub więcej dawek, powinien skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Lorafen nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lorazepam), inne benzodiazepiny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie ustalono bezpieczeństwa ani skuteczności lorazepamu u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lorafen?

Przed przepisaniem leku Lorafen lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Przeanalizuje także wszystkie leki stosowane jednocześnie przez pacjenta. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz poinformuje o ograniczonym czasie trwania terapii, o stopniowym zmniejszaniu dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać zalecanej dawki leku. Lekarz będzie regularnie oceniał stan pacjenta i konieczność dalszego leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Lek należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności u pacjentów w podeszłym wieku. Stosowanie leku Lorafen może prowadzić do uzależnienia, a ryzyko rozwoju uzależnienia zwiększa się razem z dawką oraz z czasem leczenia. Ryzyko jest większe u pacjentów uzależnionych od alkoholu lub leków, a także u pacjentów z zaburzeniami osobowości. Pacjenci uzależnieni od alkoholu, narkotyków lub leków powinni przed przyjęciem leku Lorafen poinformować lekarza o tych nałogach. Jeśli u pacjenta pojawią się myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Stosowanie leku należy przerwać i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi niepokój, pobudzenie, drażliwość, agresja, złość, wściekłość, urojenia, koszmary senne, halucynacje, psychozy, zaburzenia zachowania. W okresie stosowania leku Lorafen nie należy spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Lorafen z innymi lekami?

Lek Lorafen może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Lorafen w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią muszą skontaktować się z lekarzem, aby uzyskać informację o wpływie leku Lorafen na płód lub karmione piersią dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lorafen?

Działania niepożądane leku Lorafen są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Wystąpienie niektórych działań niepożądanych całkowicie zależy od osobniczej podatności pacjenta oraz od zastosowanej dawki leku. Najczęstsze działania niepożądane leku to: senność, spowolnienie reakcji, osłabienie mięśni, ból i zawroty głowy, zaburzenia świadomości, dezorientacja, niezborność ruchów. Stosowanie leku Lorafen może prowadzić do uzależnienia psychicznego i fizycznego. W przypadku nagłego odstawienia leku mogą wystąpić objawy odstawienia, takie jak: ból głowy, bóle mięśniowe, zwiększony niepokój, napięcie, podniecenie, niepokój ruchowy, dezorientacja, zaburzenia snu, drażliwość.
Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli wystąpią objawy ciężkiej reakcji alergicznej w postaci świądu, obrzęku warg lub języka lub świszczącego oddechu lub duszności, należy niezwłocznie poinformować lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lorafen?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Lorafen wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W trakcie leczenia lekiem Lorafen nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn może być ograniczona z powodu możliwości wystąpienia senności, zaburzeń koncentracji lub innych działań niepożądanych obniżających koncentrację.

Jak przechowywać lek Lorafen?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lorafen - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Lorafen - powiązane artykuły

Środa, 19 października 2022

Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 1 listopada 2022 dłuższa o 22 pozycje. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę. Czym jest...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem