LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lorista H (Losartan + Hydrochlorothiazide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lorista H (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 12,5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
6,30
0,00
Cena
100% (zł):
13,79
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lorista H (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 12,5 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
11,93
0,00
Cena
100% (zł):
26,91
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lorista H (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 12,5 mg 84 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
16,79
0,00
Cena
100% (zł):
39,26
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lorista H

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Lorista H?

Lek Lorista H występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg losartanu potasowego oraz 12,5 mg hydrochlorotiazydu. Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej rozkruszenie w celu łatwiejszego połknięcia, a nie podział na równe dawki. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję pewnych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera żółcień chinolinową, która może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Lorista H?

Lek Lorista H zawiera dwie substancje czynne: losartan i hydrochlorotiazyd. Losartan należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II; działa rozkurczająco na naczynia krwionośne, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Hydrochlorotiazyd jest tiazydowym lekiem moczopędnym, który poprzez zwiększenie objętości wydalanego moczu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego.

Kiedy stosować lek Lorista H?

Lek Lorista H jest wskazany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi u pacjentów dorosłych.

Jak stosować lek Lorista H?

Dawkowanie leku Lorista H ustala lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lorista H?

Lek Lorista H należy przyjmować regularnie każdego dnia. W przypadku pominięcia dawki leku należy kontynuować przyjmowanie leku jak dotychczas. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Lorista H nie może być stosowany?

Leku Lorista H nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (losartan lub hydrochlorotiazyd), pochodne sulfonamidów lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go stosować, jeśli u pacjenta występuje ciężkie zaburzenie czynności nerek, ciężkie zaburzenie czynności wątroby lub zaburzenia powodujące niedrożność dróg żółciowych. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z małym stężeniem potasu, małym stężeniem sodu lub dużym stężeniem wapnia we krwi, których nie można poprawić leczeniem oraz u pacjentów z dną moczanową. Nie wolno stosować leku, jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej trzeciego miesiąca.
Leku Lorista H nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lorista H?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Lorista H lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku pacjent powinien omówić je z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Podczas leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia krwi i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. W czasie stosowania leku Lorista H należy chronić skórę przed działaniem światła słonecznego i promieniowania UV. Zaleca się, aby pacjent nie pił alkoholu podczas stosowania leku Lorista H.

Jak stosować lek Lorista H z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Lorista H w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Lorista H we wczesnej ciąży i nie wolno go stosować powyżej trzeciego miesiąca ciąży, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku w tym okresie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Lorista H, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Lorista H w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lorista H?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Lorista H są zestawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać stosowanie leku Lorista H i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: wysypka, świąd, obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu (mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lorista H?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Lorista H wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W przypadku rozpoczynania leczenia lekiem Lorista H pacjent nie powinien prowadzić samochodu ani obsługiwać niebezpiecznych maszyn dopóki nie będzie wiadomo, jak toleruje ten lek.

Jak przechowywać lek Lorista H?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lorista H - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem