LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lorista HD (Losartan + Hydrochlorothiazide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lorista HD (Rp) tabletki powlekane 100 mg + 25 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
11,63
0,00
Cena
100% (zł):
26,61
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lorista HD

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Lorista HD?

Lek Lorista HD to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg losartanu potasowego i 25 mg hydrochlorotiazydu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera żółcień chinolinową, która może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Lorista HD?

Lek Lorista HD zawiera dwie substancje czynne: losartan i hydrochlorotiazyd. Losartan należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II; działa rozkurczająco na naczynia krwionośne, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Hydrochlorotiazyd jest tiazydowym lekiem moczopędnym, który poprzez zwiększenie objętości wydalanego moczu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego.

Kiedy stosować lek Lorista HD?

Lek Lorista HD jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.

Jak stosować lek Lorista HD?

Lekarz zadecyduje o odpowiedniej dawce leku Lorista HD oraz długości leczenia. Nie należy przerywać stosowania leku bez zalecenia lekarza.

Sposób podawania

Lek Lorista HD może być stosowany niezależnie od posiłków.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lorista HD?

Zaleca się przyjmowanie leku codziennie zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę o wyznaczonej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Lorista HD nie może być stosowany?

Leku Lorista HD nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (losartan, hydrochlorotiazyd), pochodne sulfonamidu lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u pacjentów z: ciężką chorobą nerek lub wątroby; zaburzeniami powodującymi niedrożność dróg żółciowych; niskim stężeniem potasu, niskim stężeniem sodu lub wysokim stężeniem wapnia we krwi, których nie można poprawić leczeniem; dną moczanową. Leku nie wolno stosować u kobiet w ciąży po upływie 3 miesięcy ciąży.
Leku Lorista HD nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lorista HD?

Przed zleceniem leczenia lekiem Lorista HD lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Podczas leczenia lekarz będzie zlecał regularne badania krwi w celu kontroli poziomu elektrolitów (np. potasu) we krwi pacjenta oraz regularną kontrolę czynności nerek i ciśnienia krwi. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. W trakcie leczenia należy chronić skórę przed działaniem światła słonecznego i promieniowania UV. Podczas stosowania leku Lorista HD nie zaleca się spożywania alkoholu.

Jak stosować lek Lorista HD z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Lorista HD w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Lorista HD nie jest zalecany do stosowania we wczesnej ciąży i nie wolno go przyjmować po upływie 3 miesięcy ciąży, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku, jeśli jest stosowany po trzecim miesiącu ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Lorista HD, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Lek Lorista HD nie jest zalecany do stosowania w czasie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lorista HD?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Lorista HD są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Lorista HD i niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli pojawią się objawy ciężkiej reakcji alergicznej, w tym wysypka, świąd, obrzęk twarzy, ust, jamy ustnej lub gardła, powodujący problemy z oddychaniem lub przełykaniem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lorista HD?

W przypadku zastosowanie większej ilości tabletek leku należy natychmiast poinformować o tym lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Lorista HD wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas rozpoczynania leczenia lekiem Lorista HD nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustalenia tolerancji leku przez pacjenta.

Jak przechowywać lek Lorista HD?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lorista HD - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem