LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lorista HL (Losartan + Hydrochlorothiazide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lorista HL (Rp) tabletki powlekane 100 mg + 12,5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
11,79
0,00
Cena
100% (zł):
26,77
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lorista HL

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Lorista HL?

Lek Lorista HL to tabletki, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg losartanu potasowego oraz 12,5 mg hydrochlorotiazydu. Lek zawiera laktozę - pacjenci z nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Lorista HL?

Lek Lorista HL zawiera dwie substancje czynne: losartan i hydrochlorotiazyd. Losartan należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II; działa rozkurczająco na naczynia krwionośne, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Hydrochlorotiazyd jest tiazydowym lekiem moczopędnym, który poprzez zwiększenie objętości wydalanego moczu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego.

Kiedy stosować lek Lorista HL?

Lek Lorista HL jest wskazany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.

Jak stosować lek Lorista HL?

Odpowiednią dawkę leku Lorista HL ustala lekarz. Należy kontynuować leczenie tak długo, jak to zalecił lekarz.

Sposób podawania

Lek Lorista HL może być przyjmowany z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać w całości popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lorista HL?

Należy starać się przyjmować lek codziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę leku, powinien kontynuować przyjmowanie leku według ustalonego schematu. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Lorista HL nie może być stosowany?

Leku Lorista HL nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (losartan, hydrochlorotiazyd), inny lek z grupy pochodnych sulfonamidu lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występuje: ciężkie zaburzenie czynności nerek, ciężkie zaburzenie czynności wątroby lub niedrożność dróg żółciowych; małe stężenie potasu, małe stężenie sodu lub duże stężenie wapnia we krwi, których nie można wyrównać leczeniem; dna moczanowa. Leku Lorista HL nie wolno stosować u pacjentek w ciąży powyżej trzeciego miesiąca.
Nie należy stosować leku Lorista HL u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lorista HL?

Przed zleceniem stosowania leku Lorista HL konieczna jest analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję o przepisaniu pacjentowi leku i ustali zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku pacjent powinien omówić je z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Podczas leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Podczas leczenia należy chronić skórę przed działaniem światła słonecznego i promieniowania UV. Nie zaleca się spożywania alkoholu w czasie przyjmowania leku Lorista HL.

Jak stosować lek Lorista HL z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Lorista HL w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Lorista HL nie jest zalecany do stosowania u kobiet w pierwszych 3 miesiącach ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku w tym okresie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Lorista HL, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Lek Lorista HL nie jest zalecany do stosowania w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lorista HL?

Działania niepożądane występujące w trakcie przyjmowania leku Lorista HL są zestawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać terapię lekiem Lorista HL i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi reakcja alergiczna (z takim objawami jak wysypka skórna, swędzenie, obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej lub gardła, trudności z oddychaniem lub połykaniem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lorista HL?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Lorista HL wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas rozpoczynania leczenia lekiem Lorista HL nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn dopóki nie jest znany wpływ tego leku na pacjenta.

Jak przechowywać lek Lorista HL?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lorista HL - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem